Olvasó: Sziasztok kurucok!

A múltkor én írtam arról, hogy mennyire nem ért a Népszabadságnál senki a mobil telefóniához.

A legújabb, mai, az iPhone-nal kapcsolatos cikkükben (Elvégezte a gyorstalpalót az iPhone) megint hibát hibára halmoztak, ami azt mutatja, hogy nemcsak semmi lövésük nincs a témához, de még annyiba se veszik az olvasóikat, hogy valami szakembert vagy szaklektort felkérjenek, hogy olvassa már el az anyagaikat leközlés előtt. Idézgessünk kicsit:

"Június 19-től a világ kilencven országában kezdik majd forgalmazni [a 3GS-t], ám Magyarország nincs ebben a csoportban, ami július-augusztusi piacra lépést jelent. A technet.hu hírportál információi szerint már július 9-én." - írja a lap. A Népszabadság még azon sem gondolkodott el, hogy hogyhogy nem fért be Magyarország ebbe a kilencvenbe. Például azért, mert jún. 19-én "csak" az USA-ban, Kanadában, Német-, Olasz-, Spanyol- és Franciaországban, Svájcban és az Egyesült Királyságban kezdik el forgalmazni. Hol van ez a kilencventől?! Jún. 26-án ehhez csatlakozik még Ausztrália, Ausztria, Belgium, Írország, Japán és Hollandia. Júliusban még kb. 20 ország, köztük Magyarország. Ez az Apple hivatalos listája, amely pl. ITT  ellenőrizhető, és már négy-öt nappal a népszabós cikk megírása előtt hozzáférhető volt. Hogy a lap mégis ekkora blődségeket leírt? Ezzel csak magukat meg a szavahihetőségüket "minősítik".

"Megnövelt üzemidő, ez a legfontosabb újdonságok egyike, melyeket egyébként napestig sorolhatnánk. A Greenpeace-nek hála (a cég megegyezett a zöldszervezettel, és azóta megváltoztatta a leginkább kritizált alapanyagok összetételét) az üveg már arzénmentes, sőt alaptartozék a képernyőt védő mechanikus eszköz." - írják. Ez utóbbi természetesen ökörség. Az Apple "csak" zsírtaszító képességgel ruházta fel a telefont, hogy az ujjlenyomatok ne látszódjanak meg rajta (annyira). Ennek köze nincs a fizikai védelemhez - azaz ne is gondoljunk olyan csicsákra, mint pl. képernyővédővel egybeépített tok, amivel például számtalan Compaq és HP iPAQ PDA, illetve PDA-telefon érkezett.

"Végre beépítettek egy iránytű-alkalmazást, melyet mi magyarok bizonyára nem értékelünk majd, de Amerikában nagyon fontosnak számít, ott ugyanis a tájékozódási kultúra szerves részét képezik az égtájak." - nyomják tovább a hülyeségüket. Ostobaság. Az iránytűt ugyanis még a beépített Maps is használja, hogy helyesen "beforgassa" a térképet. Nagyon hasznos dolog, nem kell azon filózni, hogy a térképen merre van a "le" és a "fel". Ugyanúgy használható (és hasznos) Magyarországon, mint az USA-ban.

Nemcsak szakmai hibákat vétenek, helyesírásaikat is, ráadásul konzekvensen. Példának okáért az "autofókusz" kifejezést rendre "autófókusz"-nak írják, ami helytelen. Igazándiból csak olyankor használják így, hosszú ó-val, amikor az autó (jármű) + fókuszra utalnak, mint "autókra összpontosító valami", pl. cégnevekben; de semmiképp nem a fényképezésben. Ha a szerzőnek (vagy a lapnak) bárminemű fogalma lenne a fényképezésről, videózásról (pl. olvasná a kapcsolódó magyar nyelvű szakirodalmat), nem vétene ilyen hibákat. De mit is várjunk egy  ennyire kontraszelektált bagázstól. (Kuruc.info: egyetértünk. A balliberális médiumok, "értelmiség" kontraszelektált. Hadd utaljunk például az ünnepelt Kende Péter legutóbbi, durva hibájára, amiért egy jobboldali gondolkodót, véleményformálót azonnal kiközösítettek volna...)

"Ami a beépített kamerát illeti, sokat fejlődött az iPhone. A felbontás ugyan csak 3 megapixel, de fehéregyensúly-állítással és autófókusszal. Ez utóbbi úgy működik, hogy oda állít élességet, ahol megérintjük a képernyőt. Másodpercenkénti harminc képkockás részletességű videofelvételt is készíthetünk vele" - írják. Az előző verziók is automata fehéregyensúly-beállítással rendelkeztek. Ami pedig a "harminc képkockás részletességű videofelvételt"  illeti - ember, ez nem "részletesség" (a VGA, azaz a 640*480 felbontás, na az az!), hanem "képfrissítés" vagy "sebesség"! Ezek még a "felbontás" és a "képfrissítés" közötti drámai különbséget sem ismerik. (A kettő kifejezésnek köze nincs egymáshoz - az egyik azt adja meg, hogy egy képen [videónál: képkockán] hány képpont [pixel] van, a másik azt, hogy egy másodperc alatt hány képet tartalmaz a videó. A kamerákban a két paraméter teljesen független egymástól.)

"Új az internetböngésző, flash-támogatással" - atyavilág, ezek még tuti, hogy élőben nem láttak iPhone-ot (Magyarország "vezető" napilapja!), mert különben nem írnának ekkora állatságot! Az Apple mindig is (ahogy most is) deklarálta, hogy nem fogja a böngészőjük a Flash-t (így, nagybetűvel kell írni, nem kicsivel, kedves Népszabó!) támogatni. Ennek az oka prózai (bár hivatalosan nem erősíti meg a cég): még a rendes asztali gépeken futó Flash is teljesítménygondokkal küzd az Apple OS X operációs rendszere alatt (ennek az iPhone OS a "lebutítottt", telefonokra optimalizált verziója), hát még egy telefonon, ahol a gép központi processzorának leterhelése pillanatok alatt "leszívná" az akkumulátort.

Igaz, hogy a böngésző több beágyazott videoformátumot fog támogatni, de ennek köze nincs a teljes Flash (vagy Flash Lite)-támogatáshoz. Azaz: Flash-es (vagy Flash Lite-os) játékok, felületek ezután sem fognak futni, sajnos.

"Jelenleg a készülékben gyenge pont a navigáció: a beépített Google Maps ugyan remek alkalmazás, de nem képes a mozgásunkat követve utasításokat adni, ami, valljuk be, módfelett fapados megoldás. A Tom-Tom kapcsolt legelőször, és a hazánkban is egyre népszerűbb navigációs eszközöket gyártó cég megjelentette szoftverének iPhone-ra írt változatát." - állítják. Ezzel is több gond van. Először is: "TomTom" és nem "Tom-Tom". Ha nem voltak biztosak benne, miért nem mentek fel a gyártó oldalára, hogy ellenőrizzék? Fél perc alatt kiderült volna a helyes írásmód. Ennyire sz*rba veszik az őket eltartó (!!!) olvasókat, hogy még azt a 30 másodpercet is sajnálták tőlük? De nem is ez a baj. Hanem az, hogy ez a "megjelentette" még mindig jövő időben értendő (gyk. szemben a máris ismertetendő iDA-val, még nem vásárolható meg), amit az olvasók a hivatalos oldalon is ellenőrizhetnek. Ergó: újságírónk még csak azt sem tudja, hogy TomTom még egyáltalán nincs iPhone-ra, csak az ígéret, ami ki tudja, mikor teljesül... Hogy milyen navigáció van, most, jelen időben? Például az Sygic egész használható, pofás, bár kissé fapados, és, sajnos, még mindig csak Cydiás (azaz nem hivatalos AppStore-os) megoldása, az iDA. Az újságíró (ill. a lap) még csak nem is hallott az iDA-ról, ami elég nagy szégyen, hiszen Magyarországon szinte minden, a navigációra éhes iPhone-tulajdonos másról sem beszél, mást sem használ immár hetek óta. Ennyit a felkészültségükről...

"azt sem tudni, milyen a hívásmegszakadás aránya, és mit változtattak a mérnökök a telefon rádiós alkatrészein. A szolgáltatóknál dolgozó mérnökök egyöntetű véleménye ugyanis, hogy a jelenlegi készülék multimédiás eszközként kiváló, de mint rádiós kommunikációs eszköz, szinte csapnivaló." - írják. "Kár", hogy a piac ítélete ennek ellenkezője - viszik a telefont, mint a cukrot. Ha annyira rossz lenne, mint ahogy (itt túlozva) állítják, akkor nem lenne ilyen kirobbanó sikere. Ergó: ez is csak a Népszabadság "szakértelmét" "igazolja".

XY