Az '56-os Deportálások Tényfeltáró Bizottságának (DEPORT-'56) elvárja George W. Bushtól, az Amerikai Egyesült Államok elnökétől, hogy budapesti látogatása alkalmával kérjen bocsánatot a magyar néptől, országnak az 1956-os forradalomban és szabadságharcban betöltött dicstelen szerepe miatt - áll a szervezet közleményében.
Nevezetesen azért, mert Eisenhower amerikai elnök Hruscsov pártfőtitkárhoz intézett, és sokáig titokban tartott üzenetével lényegében zöld utat adott a szovjet invázióhoz. Eközben a Szabad Európa Rádió harcra buzdította a magyar felkelőket, vagyis lelkiismeretlenül vágóhídra küldte őket.
Idézetek Pongrátz Gergely: „Corvin köz – 1956” című könyvéből :
Az amerikai külügyminisztérium 1956. október 29-én távíratot küldött Charles Bohlennek moszkvai nagykövetének, amelyben többek között biztosították a Szovjetunió kormányát arról, hogy:
„Az Egyesült Államok kormánya nem tekinti Magyarországot, vagy a szovjet blokk bármely tagját potenciális katonai szövetségesnek.”
Továbbá, 1956. november 2-án Hruscsov és Malenkov Titónál járt Jugoszláviában éppen a magyar forradalom ügyében. Az amerikai külügyminisztérium Titónak is küldött egy táviratot, amit az amerikai nagykövet adott át. Ebben többek között az állt, hogy:
„Az Egyesült Államok kormánya nem tekinti jó szemmel azokat a kormányokat, amelyek barátságtalan viszonyban vannak a Szovjetunióval.”
E titokban tartott táviratok után következett a most már kockázatmentes november 4-ei szovjet megszállás, miközben az amerikai pénzen fenntartott Szabad Európa Rádió ellenállásra buzdított, és azt a látszatot keltette, hogy külföldi segítségre számíthatunk.
Végezetül, még egy idézet. 1956. november 14-én, amikor a Corvin-köziek még harcoltak Budapest utcáin, egy fehérházi sajtókonferencián Eisenhower elnök a következő nyilatkozatot tette:
„Szívünk mélyén együtt érzünk a magyarokkal és minden lehetőt megtettünk a szenvedők gyámolítására. De az Egyesült Államok kormánya nem javasolja és soha nem is javasolta azt, hogy egy védtelen lakosság nyílt forradalmat kezdjen egy olyan hatalom ellen, amit legyőzni nem képes.”
A DEPORT-56 szerint egy bizonyos szint felett az államférfiak megengedhetik maguknak, hogy a történelmi vétkekért bocsánatot kérjenek. Mint ahogyan tette azt Willy Brandt, amikor az NSZK kancellárjaként megkövette a lengyeleket a náci Németország második világháborús tetteiért. II. János Pál pápa is bocsánatot kért a katolikus egyház történelmi bűneiért. Hazai vonatkozásoknál maradva: Borisz Jelcin orosz elnökként megkövette a magyarokat az 1956-os forradalom szovjetek általi eltiprásáért.
A DEPORT-'56 nem vár el mást az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi elnökétől, mint azt, hogy magyarországi látogatása alkalmával az alapító atyák szellemében cselekedjen.
Budapest, 2006. június 21.
dr. Szerdahelyi Szabolcs
a DEPORT-'56 elnöke
Megjegyzés:
1. A DEPORT-'56 közleményei nem jelenhetnek meg az Országos Sajtószolgálat (OS) honlapján, mert a társadalmi szervezet nem írta alá az MTI elnöke által megkövetelt szerződést, mivel azt diktátumnak tekintette.
2. A DEPORT-'56 emlékeztet arra, hogy az európai parlamenti választások előtt az MTI elnöke titokban egyeztetett az MSZP elhíresült kampányfőnökével, Ron Werberrel, majd amikor ez nyilvánosságra került, akkor nem talált abban semmi kivetnivalót.