Csütörtökön lejár választási megfigyelők bejelentésére nyitva álló határidő az április 12-ei országgyűlési választásra: eddig lehet bejelenteni megfigyelőket a levélszavazatok leadásának felügyeletére, a szavazási iratok ellenőrzésére vagy a külképviseleti szavazás megfigyelésére, és eddig kérhetik nyilvántartásba vételüket a nemzetközi megfigyelők is.
A választási eljárási törvény szerint az országgyűlési választáson pártlistát állító jelölőszervezetek a Nemzeti Választási Iroda (NVI) mellé legfeljebb öt-öt megfigyelőt bízhatnak meg a szavazási iratok és a szavazatok megszámlálása törvényességének ellenőrzésére. A közös jelöltet állító jelölőszervezetek együttesen jogosultak az öt megfigyelő megbízására. A megfigyelők bejelentésére csütörtökön 16 óráig van lehetőség, eddig a Demokratikus Koalíció és a Fidesz-KDNP jelentett be öt-öt megfigyelőt, őket a Nemzeti Választási Bizottság már nyilvántartásba is vette.
A külképviseletekre az országgyűlési választáson jelöltet állító jelölőszervezetek, valamint a független jelöltek külképviseletenként két-két megfigyelőt bízhatnak meg a külképviseleti választási iroda munkájának és a külképviseleti szavazás menetének figyelemmel kísérésére. A közös jelöltet állító jelölőszervezetek együttesen jogosultak két megfigyelő megbízására. Külképviseleti megfigyelő csak választójoggal rendelkező magyar állampolgár lehet.
A külképviseleti megfigyelőt szintén csütörtök 16 óráig lehet bejelenteni, ezt követően az NVB ellenőrzi a külképviseleti megfigyelő választójogát, és ha rendben találja, a megfigyelőt nyilvántartásba veszi.
A nyilvántartásba vett külképviseleti megfigyelő jelen lehet a külképviseleti választási iroda munkájánál, azt, illetve a szavazás menetét figyelemmel kísérheti, a szavazás befejezéséről kiállított jegyzőkönyvben rögzítheti észrevételeit, kifogást nyújthat be. A megfigyelőnek joga van a szavazás lezárása után a lezárt urnát aláírni.
Fontos szabály, hogy a megfigyelő a szavazást, illetve a külképviseleti választási iroda munkáját nem befolyásolhatja, és nem zavarhatja. A külképviseleti megfigyelő a szavazóhelyiségben köteles regisztrációs kártyát viselni. A külképviseleti megfigyelő megbízásával és tevékenységével kapcsolatos költségek a megbízót (pártot vagy független jelöltet) terhelik.
A választópolgárok az országgyűlési választáson 149 külképviseleten adhatják le voksukat, vagyis ennyi külképviseletre jelenthetnek be megfigyelőt a pártok és független jelöltek. Az NVB a határidő lejárta előtt egy nappal hat külképviseleti megfigyelőt vett nyilvántartásba: a Demokratikus Koalíció egy, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt öt külképviseleti megfigyelőt jelentett be.
Emellett a pártlistát és nemzetiségi listát állító szervezetek két-két megfigyelőt bízhatnak meg az országgyűlési egyéni választókerületi székhely településekre, a megfigyelők jelen lehetnek a szavazási irat leadására szolgáló urna felügyeleténél. Ezeknek a megfigyelőknek a bejelentési határideje is csütörtökön jár le.
(MTI)
