A kínai BYD 2026-ig elhalasztja új magyarországi elektromos járműgyárának tömegtermelését, és legalábbis az első két évben a gyárat a korábban tervezett kapacitás-kihasználtság alatt fogja üzemeltetni, írja a Reuters, melyet a Telex szemlézett.
Szijjártó BYD-autóban élvezkedik a kínai autóipari vállalat budapesti beszállítói fóruma előtt 2024. október 15-én. Mellette Pu Kuj-jün, a BYD Szolgáltatásbeszerzési Központ igazgatója (fotó: MTI/Kocsis Zoltán)
Ezzel párhuzamosan Kína első számú autógyártója a vártnál korábban kezdi meg az új törökországi üzemében a gyártását, ott ugyanis alacsonyabbak a munkaerőköltségek.
A termelés Magyarországról Törökországba történő átcsoportosítása visszalépés lenne az Európai Unió számára is – írja a londoni székhelyű hírügynökség, mert az EU abban reménykedett, hogy a Kínában gyártott elektromos járművekre kivetett vámok kínai beruházásokat és jól fizető munkahelyeket hoznak majd létre.
A BYD 4 milliárd eurós szegedi üzeme 2026-ban kezdi meg a tömegtermelést, de a Reuters szerint egész évben csak néhány tízezer járművet fognak itt gyártani. Ez a gyár eredeti, 150 ezer darabos (majd végső soron 300 ezer darabos) gyártási kapacitásának töredéke lenne. A szegedi termelés várhatóan 2027-ben már növekedni fog, de a lap forrásai szerint még mindig a tervezett kapacitás alatt marad.
Eközben az autógyártó 1 milliárd dolláros törökországi üzeme, amelynek a tervek szerint 2026 végén indult volna meg a termelés, évi 150 ezer autó kapacitással jövőre már több autót fog gyártani, mint a magyar üzem. A nyugat-törökországi Manisában található üzem termelése 2027-re pedig már messze meghaladja majd a 150 ezer autót, a BYD pedig 2028-ban ismét jelentősen növeli a termelést.
Frissítés: kormánybiztos: a BYD kitart Magyarország mellett
Az első európai autógyárát Szegeden építő BYD kitart Magyarország mellett, és nem változtatta meg a beruházás megvalósításáról és a termelés felfuttatásáról készített terveit - közölte Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója kedden az MTI-nek küldött közleményében sajtóhírekre reagálva.
Joó István a közösségi oldalán közölt sajtónyilatkozatában sajtóhírekre reagálva fake news-nak nevezte, hogy a BYD elhalasztja a szegedi gyár elindítását, és a magyarországi helyett a törökországi üzemben futtatja fel a termelést.
Tájékoztatása szerint a BYD központja kedden megerősítette, hogy továbbra is teljes gőzzel haladnak a munkálatok Szegeden.
A befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztos emlékeztetett: a kínai társaság 2023 decemberében - 224 tárgyalási forduló után - döntött úgy, hogy Magyarországon építi fel első európai autógyárát. A 300 hektáros szegedi területen 2024-ben kezdődött az építkezés. A beruházásnak köszönhetően több ezer magas hozzáadott értékű munkahely jön létre, és a BYD jelenlétéből helyi beszállítók is profitálnak.
A BYD Magyarország melletti elkötelezettségét az is mutatja, hogy Hollandiából Budapestre telepítik európai üzleti központjukat - ami marketingszakemberektől hr-specialistákon át adatelemzőkig legalább kétezer magasan képzett embernek biztosít karrierlehetőséget a fővárosban -, és elindítanak két nagyszabású, együttvéve mintegy 250 millió eurós kutatás-fejlesztési programot hazai egyetemekkel együttműködésben.
A májusban bejelentett döntés szerint az egyik, 105,1 millió euró értékű projekt célja egy vezetéstechnológiai rendszer kidolgozása, amely a mesterséges intelligenciára építve lehetővé teszi a járművek önálló tanulását a vezetési szituációkról valós időben gyűjtött adatok elemzése alapján.
A másik kutatás-fejlesztési beruházás még nagyobb volumenű, 141 millió euró értéket képvisel, és a BYD hajtáslánc-technológiájának továbbfejlesztésére, az elektromos járművek teljesítményének és energiahatékonyságának növelésére irányul.
A HIPA közleményében kitérnek arra, hogy a közelmúltban jelentették be, hogy a BYD a már 2017 óta működő komáromi üzemében elektromos buszok mellett elektromos meghajtású teherautókat is gyárt majd, ami nemcsak új termékpalettát és fejlett technológiát, hanem 620 új munkahelyet is jelent a Duna-parti városnak.
(MTI)
Korábban írtuk: Szijjártó büszkén jelentette be az újabb milliárdokat a BYD részére