Parlamenti és parlamenten kívüli ellenzéki pártok delegáltjai több alkalommal háttéregyeztetéseket tartottak – értesült a Népszava. Felmerült az is, hogy új „ellenzéki kerekasztalt” kellene létrehozni, összefoglalók is készültek, amelyeket eljuttattak Magyar Péter környezetéhez. A Jobbik szeretné elkerülni a teljes megsemmisülést, a kétfarkúak mérsékelt lelkesedést mutatnak.



A titkos tárgyalók új ellenzéki kerekasztalt is létrehoznának (fotó: Ilyés Zalán)

Momentum, Jobbik, Magyar Kétfarkú Kutya Párt, Mindenki Magyarországa Néppárt, Független Kisgazdapárt – egyebek között a felsorolt pártok képviselői kezdtek egyeztetéseket arról, hogyan járulhatnának hozzá leginkább az Orbán-kormány leváltásához.

Eddig négy találkozót rendeztek az egyik Budapesthez közeli városban, egy kisgazda politikus házában. Pártpolitikusok mellett három alkalommal Raskó György agrárközgazdász is részt vett az eseményen, akinek „vannak csatornái” a Tisza Párthoz. A legutóbbi összejövetel múlt csütörtökön volt, a megbeszélések a jövőben is folytatódnak.

A kormányhirdetésekkel kitartott szélsőbaloldali lapnak többen megerősítették, hogy a Demokratikus Koalícióval kizárják az együttműködést, és – ahogyan egyikük fogalmazott – egyelőre az LMP sincs a bakancslistán. (A Mi Hazánk szóba se került.) Jakab Péter, a Nép Pártján elnöke sincs a meghívottak között. A minap ő éppen arról nyilatkozott az ATV-ben: azon munkálkodik, hogy – nyilván más körben – megszülessen a „Tiszán túli” parlamenti ellenzék. Kisebb formációk révén a szociáldemokrata irányzat képviseltette magát ugyan a konzultációkon, de van, aki szeretné még az MSZP-t is megnyerni. Tárgyalások indultak Vona Gábor pártjának bevonásáról is.

„Ez nem egy Tisza-ellenes, hanem rendszerváltó szervezkedés” – hangsúlyozta Népszava kérdésére Szalma Botond, aki a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Néppárt alelnökeként rendszeres szereplője a megbeszéléseknek. Még csak az elején járnak egy hosszú folyamatnak – mondta –, a későbbi egyeztetéseken is annak a formáját igyekeznek megtalálni, hogyan tudják a legjobban segíteni az Orbán-rendszer megdöntését. A maga részéről amúgy nem ragaszkodna az ötlethez, hogy az említett pártokon túl az MSZP-vel bővítsék a kört.

Az egyik – neve mellőzését kérő – résztvevő a lapnak felvetette, hogy a most formálódó ellenzéki együttműködés győzelemre esélyes, pártlogó nélküli politikusokat indíthatna azokon a helyeken, ahol a Tiszának csak „gyengébb” jelölteket sikerül találnia.

Szalma Botond szerint erről jelenleg már csak azért sincs értelme beszélni, mert még nem tudni, ki lesz a Tisza színeiben induló 106 egyéni jelölt. A legfontosabb az – jelentette ki –, hogy az egyéni és pártérdekeket senki ne helyezze az ország érdeke elé.

Raskó György azt kérte, a Népszava-cikkből derüljön ki egyértelműen, hogy – bár letett már szakmai javaslatokat Magyar Péter pártelnök asztalára – nem tagja a Tisza Pártnak, az ellenzéki megbeszéléseken pedig a kisgazdák meghívására, magánszemélyként, és nem a Tisza képviseletében jelent meg. (Ja, világbankos-impexes kisgazda, hát persze - a szerk.)

Az agrárközgazdász (volt parlamenti képviselő, az MDF-kormány államtitkára) kedvező tapasztalatokat szerzett az általa „tapogatózó összejöveteleknek” nevezett találkozókon, ahol alkalmanként átlagosan harmincan vettek részt. Mindenki pontosan tisztában van azzal, hogy a Tisza Párt nem egyszerűen kormány-, hanem rendszerváltásra készül.

Az agrárközgazdász szerint az ellenzéknek egységesítenie kell az erejét, hogy megvalósuljon a rendszerváltás, azaz a Tiszának meglegyen a parlamenti kétharmada.

A jelenlévő pártok túlnyomó többsége – tette hozzá – azzal is tisztában van, hogy ehhez támogatniuk kell a Tisza egyéni jelöltjeit.

Tegyük hozzá: míg a Momentum és a Mindenki Magyarországa Néppárt bejelentette, hogy nem indul a választáson, addig a Kutyapárt vagy például a Jobbik országos listát szeretne állítani. Az országos listához – a most érvényes szabályok alapján – 71 egyéni jelöltre van szükség. Bár a Kutyapárt nem akar mind a 106 választókerületben jelöltet állítani, a Jobbiknak ez a terve.

Ennek ellenére Raskó György kifejezetten konstruktívnak minősítette a Jobbik hozzáállását. Közlése szerint

a Jobbik is pontosan felmérte a választás tétjét, és leginkább arra szeretne garanciát kapni, hogy amennyiben háttérbe vonul, a 2026-os reménybeli tiszás győzelem után a párt sorsa ne a teljes megsemmisülés legyen.

Tehát: Magyar Péter demokratikus körülmények között biztosítson lehetőséget arra, hogy a Jobbik újjáépíthesse magát.

Többek részéről felmerült az igény, hogy hozzanak létre egy új „ellenzéki kerekasztalt”, amely úgynevezett sarkalatos törvények, így a választójogi törvény megvitatását tűzné napirendre. Raskó György elmondta a lapnak, hogy a találkozókon elhangzottakról összefoglalókat készített, és azokat eljuttatta Magyar Péter környezetéhez.

A Jobbik országos elnökségének egyik tagját, aki részt vett a konzultációkon, nem érték el, és az eseményeket szervező kisgazda politikust sem sikerült megszólaltatniuk. Kiderült azonban, hogy a Kutyapárt csak egy rendezvényen jelent meg: Nagy Dávid pártigazgató (aki az MKKP parlamenti listájának vezetője lesz) a helyettesét küldte. Helyettesének beszámolója alapján a pártigazgató mérsékelt lelkesedést mutatott, úgy vélte, nem sok értelme volt ennek a „lakossági fórumra emlékeztető” találkozónak. A Kutyapárt részéről kérdéses a folytatás. „Ha meghívást kapunk, kétszer is meggondoljuk, hogy legközelebb elmenjünk-e” – adott hangot kétségeinek Nagy Dávid.

A Momentum politikusa – ő nem szerette volna nyilvánosságra hozni a nevét – egyfajta „informális beszélgetésekként” tekint ezekre az egyeztetésekre. Alapvetésnek tartja, hogy az egyéni körzetekben mindenkinek a legesélyesebb ellenzéki jelöltet kell támogatnia. Tudomásul veszi és megérti Magyar Péter stratégiáját, hogy tűzfalat vont a Tisza és a régebbi ellenzéki pártok közé, de – állapította meg – „ettől még van dolgunk a kormányváltással”. Még akkor is, ha a Momentum nem indul a választáson. Hiszen az Orbán-rendszer megbuktatásához maximalizálni kell az ellenzéki szavazatokat.