Júliusban hibahatáron belül változott a két legerősebb párt támogatottsága, 6 százalékponttal vezet a Tisza a Fidesz-KDNP előtt a teljes népesség körében, a válaszadók 31, illetve 25 százaléka szavazna a pártokra – írja a 24.hu-nak elküldött, július eleji közvélemény-kutatásában a Republikon Intézet.

A pártválasztók körében szintén nem történt jelentős változás, a Tisza 8 százalékponttal vezet a Fidesz-KDNP-vel szemben, az állás 41-33 százalék. A biztos szavazó pártválasztók körében is csak hibahatáron belüli elmozdulást láthatunk, a Tisza vezetése az ő körükben már kétszámjegyű, tehát 10 százalékpont– 43 százalék szavazna Magyar Péter pártjára, míg a Fidesz-KDNP-re 33 százalék.

Látható, hogy az előző hónapokhoz képest nem volt jelentős változás a nagy pártok támogatottságában, viszont a Tisza stabilan őrzi előnyét, amire nem lehet panasza Magyar Péter csapatának – írja a Republikon kutatása.

A három „a dobogó harmadik fokáért harcoló”, parlamenti küszöb körüli párt, a Mi Hazánk, a DK és a Kutyapárt támogatottsága is csak minimális mértékben változott. A Mi Hazánk 1 százalékponttal 6 százalékra erősödött június óta a teljes népesség körében, a másik két párt 1-1 százalékpontot veszített, mindkettő 4 százalékon áll a teljes népesség körében – így a DK és a Kutyapárt ebben a pillanatban nem biztos, hogy bejutna a parlamentbe.

A pártválasztók körében a Mi Hazánk 7, a DK és a Kutyapárt 6-6 százalékon áll.

A biztos szavazó pártválasztók körében jobban szétválik a három párt, a Mi Hazánk 8, a DK 6, a Kutyapárt 4 százalékos támogatottsággal bír, azaz a három középpárt közül a Mi Hazánk szavazói kicsit aktívabbak, az MKKP szavazói kicsit passzívabbak.




A Momentum második hónapja 1 százalékon áll a teljes népesség körében, a pártválasztók és a biztos szavazó pártválasztók körében 2-2 százalékot érne el.

A kis pártok támogatottságában nem történt lényegi változás, a legtöbben 1 százalékos támogatottsággal bírnak hónapok óta.

A bizonytalanok aránya 3 százalékponttal nőtt, 21-ről 24 százalékra, teszik hozzá.

Az erőviszonyok nem sokat változtak a legutóbbi mérésünk óta, azonban minden hónap, amely jelentős Tisza-fölénnyel zárul, megnehezíti a Fidesz legyőzhetetlenség-mítoszának fenntartását, és szűkíti a kisebb pártok lehetőségeit, hogy 2026-ban kikönyököljenek maguknak egy parlamenti frakciót akár saját listával, akár erősnek gondolt egyéni választókerületi jelöltekkel – írja a Republikon Intézet.

A "Pride-hónappal" és a "többszörösen betiltott", de végül megtartott felvonulással a hátunk mögött úgy tűnik, a Fideszt nem ütötte meg az ügy jelentősen, bár továbbra sem tudott fogást találni a belpolitikai helyzeten. Az elemzés megjegyzi, hogy a Tisza Párt sem tudott építkezni a sikeres "Pride"-ból, ami nem meglepő, mivel egészen a felvonulás utánig ódzkodtak a témától. Bár valóban kétpólusú a jelenlegi politikai verseny, a biztos szavazó pártválasztók negyede továbbra sem a két nagy párt egyikére tervez szavazni, így van még némi tér felmutatni ellenzéki alternatívát 2026-ra, teszik hozzá.

Módszertan

A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült 2025. július 1. és 8. között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár: +/- 3,5%.