„Meglepődtem azon, hogy Csányi Sándor milyen hangnemben szólított meg legutóbbi nyilatkozatában” – mondta Kubatov Gábor, a Ferencváros klubelnöke a Fradi Zóna YouTube-csatornájára feltöltött videóinterjúban. Az FTC-vezér szerint nem ezt érdemli az MLSZ elnökétől, és egyébként is, több olyan téma akad jelenleg a magyar labdarúgásban, amelyekben a hazai szövetség igazán kikérhette volna véleményüket, mégsem tette meg, írja az Index.

Immár hónapok óta zajlik a csatározás a Ferencváros és a Magyar Labdarúgó-szövetség között. A legutóbbi konfliktus az volt, hogy a Magyar Kupa döntőjére – amit a Fradi tizenegyesekkel elbukott a Paks ellen – Kubatov Gábor klubelnök szerint nem volt megfelelő a jegyértékesítés folyamata, így bárki vásárolhatott belépőt a ferencvárosi szurkolók számára kijelölt szektorokba. A Ferencváros elnöke még a meccs előtt jelezte, amennyiben az FTC-szektorokban rendbontás történik, az azért kirótt bírságokat biztosan nem fizeti be a klub az MLSZ felé.

Kubatov kijelentéseit Csányi Sándor MLSZ-elnök rendre válasz nélkül hagyta, ennek miértjét elárulta a Nemzeti Sportnak adott, szerdán megjelent interjújában. Mint mondta: sohasem mennek bele „értelmetlen, önös egyéni érdekeket szolgáló nyilvános vitába”.

Csányi szerint az MK-döntő jegyértékesítésével az égvilágon semmi probléma nem volt, ugyanakkor elárulta, hogy a Ferencváros szurkolóinak viselkedése miatt fegyelmi eljárást indítottak a klubbal szemben. Sőt, Csányi személyesen megszólította Kubatov Gábort mint felelős klubvezetőt, aki nem határolódott el a saját szurkolóiktól. Az MLSZ-vezér ezt nemcsak az FTC-elnök, hanem klubja és politikai közössége szégyenének is nevezte. Az MLSZ elnöke azért illette ezekkel a súlyos jelzőkkel Kubatovot, mert az MK-döntő alatt a Fradi szurkolói obszcén stílusban emlékeztek meg Csányi édesanyjáról.

Nem kellett sokáig várni az FTC-vezér válaszára sem. A zöld-fehér klub YouTube-csatornáján csütörtök este jelent meg egy videós interjú, amelyben Kubatov és az FTC ügyvezető alelnöke, Nyíri Zoltán nyilatkozott.

– Igen, meglepett a személyeskedő stílus – kezdte mondandóját Kubatov Gábor, akit elsőként Csányi Sándor üzenetének hangneméről kérdeztek.

„Már csak azért is meglepő volt számomra az elnök úr nyilatkozata, mert baráti viszonyt ápoltam vele, és ha problémánk volt, akkor azt egymással, privátban beszéltük meg. Végül is ismerjük egymás telefonszámát.”

– Nem a sajtón keresztül üzengetünk egymásnak, ezúttal sem ezt vártam tőle. Úgy érzem, nem érdemeltem meg Csányi Sándortól ezt a stílust, ennyi idő után. A hangnemem kívül a másik problémám a politikai közösségem megszólításával volt – folytatta Kubatov, aki ennek kapcsán kiemelte, hogy van egy íratlan szabály, miszerint a sportpályán a labdarúgásra nem vetülhet rá a politika – amit viszont Csányi a politikai közössége megszólításával valahogy mégis átlépett. Ezt a szabályt eddig betartotta az MLSZ elnöke, de most gyakorlatilag az történt, hogy a saját szabályát lépte át ezzel.

– Ez különösen fájó volt számomra, mivel Csányi Sándor pontosan tudja, hogy ez a politikai közösség, ez a kormány a magyar sportot megmentette, és hatalmas kockázatot vállalt, legfőképpen a labdarúgásban, annak fejlesztése, emelése érdekében. Ezért ezt a közösséget, egy ilyen ügy miatt támadni, hogyan is mondjam, nem túl méltányos. De ezt majd úgyis megbeszéli a politikai közösségünk vezetőjével.

Erről Nyíri Zoltán elmondta, hogy gondolhat bárki bármit, de aki benne dolgozik, az nem tagadhatja, hogy az elmúlt 15 év a magyar sport aranykorának számít. „Soha ilyen kiemelt szerepet nem kapott a magyar sport, mint ettől a kormánytól” – tette hozzá az FTC ügyvezető alelnöke.

Kubatovékat arról is megkérdezték, hogy mi a véleményük a Magyar Labdarúgó-szövetség nemrégiben bejelentett, a 2026–2027-es szezontól bevezetésre kerülő „magyarszabályáról”, ami szerint attól függ majd a támogatások mértéke, hogy legalább öt magyar játékos – köztük egy U21-es – szerepel-e egy csapatban.

Korábban Kubatov azt mondta erre, még egy korábbi bejegyzésében, hogy

ez az elmúlt 14 év legnagyobb ostobasága.

– A probléma a döntéshozatali mechanizmussal volt. Az elmúlt tíz évben nyolc bajnokságot nyertünk. Az elmúlt hat esztendőben a nemzetközi kupák rendszeres szereplői vagyunk, sőt ott vagyunk az egyenes kiesés szakaszban is, ami szerintem költségvetésünkhöz képest hatalmas sikernek számít. Valamit már letettünk az asztalra. Lehet, hogy nem minden jött be, de az, hogy eljutottunk idáig, minden kétséget kizár. Ennek ellenére minket meg sem kérdeztek erről a szabályról – folytatta Kubatov.

A Ferencváros elnöke szerint a tulajdonosi bizottságot – aminek ő is tagja –, de még a szakmai bizottságot sem kérdezte meg a szövetség erről a szabályról, hogy mondják el róla a véleményüket. „Senkit nem kérdeztek meg, pedig a szakmai bizottságban ott van például Dárdai Pál vagy Lőw Zsolt is, akik nemzetközi szinten sikeres szakembernek számítanak.

Csányi szerint szakmai ellenvetés nem volt a szabállyal kapcsolatban. Persze, hogy nem volt ellenvetés, mert senkit nem kérdeztek meg. Ezzel csak azt éri el az MLSZ, hogy a jövőben idősebb, magyar játékosoknak lesz bérelt helyük a pályán, hogy támogatáshoz jussanak belőle a csapatok. Kérdezem én, mi fogja arra motiválni a magyar játékosokat, hogy eddzenek keményebben, dolgozzanak többet, miközben a szabály miatt bérelt helyük van a kezdőcsapatban?

Kubatov Gábor arra is emlékeztette a nézőket, hallgatókat, hogy a Ferencváros adja a legtöbb játékost a magyar válogatottba, ha másért nem, ezért illett volna megkérdezni őket, hogy mi a véleményük a szabályról. Kubatovék azt gondolták, hogy ehhez hozzá tudtak volna ők tenni, közösen gondolkodhattak volna, de erre nem került sor – az MLSZ senkit nem kérdezett meg. Az FTC elnöke számos ötletet fel is sorolt, hogyan lehetett volna egy jobb, működőképesebb szabályt alkotni erre a problémára.

– Nézzük meg, a lengyel vagy osztrák bajnokságban kisebb a hazai játékosok aránya, mint nálunk. Az öt magyar játékosról szóló szabály nincs összefésülve a fiatalszabállyal. Legalább hatvan nemzetközi klubnál jártunk az elmúlt években, beszélgettem az elnökökkel, szerintem az ott szerzet tapasztalatokat, tudást nem ártott volna megosztani a magyar szövetséggel. Sajnálom, hogy ők nem voltak rá nyitottak – folytatta Kubatov Gábor, aki pontosan tisztában van azzal, hogy az MLSZ-nek a magyar klubfutball egyáltalán nem fontos, és csak a válogatott sikeressége érdekli, de azt látni kell, hogy sikeres magyar klubfutball nélkül nem lesz sikeres magyar válogatott.

– A magyar klubok a Fradi nemzetközi kupaszereplése kapcsán évi átlagosan százmillió forintot kaptak. Mi most ezzel ezt is kockára tesszük, mert ha rá leszünk kényszerítve arra, hogy öt magyar labdarúgót szerepeltessünk mindig a csapatban, az az eredményességünk rovására mehet. Mi azt valljuk, hogy egy labdarúgó ne a nemzetisége, hanem a teljesítménye miatt legyen a pályán – mondta Kubatov és Nyíri, egyetértésben egymással.

Utóbbi azért hozzátette, hogy például a Győr azért indulhat idén a közös tulajdonú Dunaszerdahely helyett a Konferencialiga selejtezőjében, mert a magyar bajnokság rangja magasabb – az FTC sikerei miatt – mint a szlováké. „Ezeket a dolgokat nem szoktuk kimondani, de amikor az a helyzet, hogy az MLSZ nem kérdez meg minket egy szakmai kérdésben, akkor igenis beszélni kell erről is.”

Kubatov arról is beszélt, hogy ő klubelnökként évek óta azt képviseli, hogy az obszcén megnyilvánulásokat ki kell tiltani a futballstadionokból. Csányi viszont most ezért vonta kérdőre Kubatovot, hogy miért nem szólalt fel saját szurkolói ellen, amikor az MLSZ elnökének anyját szidalmazták.

Természetesen elítélem az obszcenitást, ezért küzdök évek óta. A magyar szövetség viszont sosem hangoztatta azt, hogy a Ferencváros példamutató ebben a témában, és nem álltak be mögém. Egyetlen olyan interjút sem olvastam, amiben az MLSZ pozitív hangnemben nyilatkozott volna például a vénaszkennerről, amit bevezettünk a stadionunkban. Akkor sem jelent meg az MLSZ egyik képviselője sem, amikor 1500-an tüntettek a házam előtt. Természetesen elítélek minden obszcén megnyilvánulást, de ők sosem voltak velem bajtársiasak, akkor én most miért legyek az velük? – folytatta Kubatov, aki szerint az MLSZ a mai napig komolyan küzd azzal, hogy néhány trágár szurkolóját kitiltsa a stadionból, viszont a Ferencváros az elmúlt nyolc évben nem kapott egyetlen forint büntetést sem rasszizmus miatt. Holott a Puskás Arénában már több hasonló eset előfordult.

Kubatov úgy gondolja, az MLSZ ennek kezelésében is kikérhetné a véleményüket.

Az interjú végén bővebben kitértek Kubatovék a Magyar Kupa döntőjére, és annak megkérdőjelezett jegyértékesítésére. Mint ismert, az MLSZ nem vette figyelembe az FTC azon kérését, hogy a magyar rekordbajnok szektoraiba kizárólag FTC-kártyával lehessen belépőt vásárolni, ezért bárki beülhetett a számukra fenntartott székekre is.

– Én már a meccs előtt elmondtam, hogy nem vállalom a felelősséget a szektorunkban történt rendbontások miatt, mert nem tudom, hogy azokat tényleg a mi szurkolóink követték-e el. Felajánlottam az MLSZ-nek, hogy működjünk együtt, használják a mi szoftvereinket a szurkolóink beazonosításához és a jegyértékesítéshez, de lepattantunk róluk. Nem volt megbeszélés, semmilyen kommunikáció. Ezek után nyilván nem fizetem be a büntetéseket, amiket kiróttak ránk – taglalta Kubatov, aki elmondta, alapesetben ők végtelenül korrektek az MLSZ büntetéseivel, befizetik – az irtózatos összegű – csekkeket, de ebben a helyzetben kizártnak tartotta, hogy elindítsa az utalást.

Hogy mire számítunk a jövőben az MLSZ-től, azt inkább nem mondom el. Hogy mit várunk el? Tiszteletet, nagyvonalúságot és pártatlanságot. A Fraditól pedig ugyanazt: mi akkor is bajnokok leszünk! – zárult az interjú.