Megkezdődött a Szegedi Járásbíróságon szerdán annak a nőnek a pere, akinek az irányításával a vád szerint több mint 43 millió forintnyi oktatási normatívát vettek igénybe felnőttoktatási intézményekben ténylegesen nem tanuló diákok után.
Az 51 éves nőt közvetett tettesként, üzletszerűen elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével és más bűncselekményekkel vádolják.
A vádirat szerint a nőt korábban eltiltották a vezető tisztségviselői pozíciótól, ennek ellenére ténylegesen ő irányított egy nonprofit céget, amely 2016 és 2019 között több felnőttoktatási intézmény fenntartója volt. A vállalkozás a "köznevelés információs rendszerben" rögzített tanulói létszám alapján igényelt állami támogatást a diákok után.
A nonprofit cég fenntartásában működő tagintézményekben olyan diákok adatait rögzítették a rendszerbe, akik ténylegesen nem tanultak ott, így a Magyar Államkincstárnak valótlan tartalmú nyilatkozatokat tettek, és több mint 43 millió forint támogatást jogosulatlanul vettek igénybe.
A cég ügyvezetői posztját névleg az asszony lánya töltötte be. Ő a bíróság előtt elismerte, hogy felügyeleti és ellenőrzési kötelezettségének nem tett eleget, mert az anyja utasításainak megfelelően előkészített, fiktív létszámadatokon alapuló, a támogatást elszámoló adatlapokat aláírta úgy, hogy azok adattartalmának valódiságát nem ellenőrizte. A bíróság ezért jogerősen 800 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta, és három évre eltiltotta a gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője foglalkozástól.
Az ügyészség az asszonnyal szemben arra az esetre, ha elismeri bűnösségét és lemond a tárgyalás jogáról, öt év börtönbüntetés és 600 ezer forint pénzbüntetés kiszabását indítványozta. A nő azonban a költségvetési csalás elkövetésében tagadta bűnösségét, így ügyében tárgyaláson döntenek majd.
(MTI)