Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn szavazás útján jóváhagyta a palesztin delegáció azon jogát, hogy felvonja zászlaját a szervezetben.
A többi között Kína, Pakisztán és Szaúd-Arábia által beterjesztett indítványt 95-en támogatták, négyen - Izrael, Magyarország, Csehország és Németország - nemmel szavaztak, 27 tagállam pedig tartózkodott.
A palesztin delegációt vezető Ibrahim Hrejsí a sajtónak adott nyilatkozatában üdvözölte a döntést. Mint mondta, a gesztus, jóllehet szimbolikus, jelzi, hogy a palesztinok részei egy nemzetközi közösségnek, és hozzátette: reméli, hogy nemsokára teljesértékű tagságot kapnak mind a WHO-ban, mind a többi ENSZ-szervezetben.
Rana el-Húri, a libanoni küldöttség vezetője úgy fogalmazott, a szavazás eredménye "a remény apró fénysugarát jelenti" a palesztinok számára, akiknek szenvedése elviselhetetlen méreteket öltött.
Az Egyesült Államok, amely januárban jelentette be kilépési szándékát a WHO-ból, nem vett részt a szavazáson.
Jóllehet csaknem 150 ország ismerte el világszerte a palesztin államot, a vezető hatalmak zöme - beleértve az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát, Franciaországot, Németországot és Japánt - nem tett ilyen lépést.
A szavazás során Franciaország és Japán támogatta az indítványt, Nagy-Britannia tartózkodott.
A palesztin küldöttség jelenleg megfigyelői státusszal rendelkezik a WHO-ban.
(MTI nyomán)