Sikerült összekalapoznia Suha György családjának a 80 millió forintos óvadékot, így az egykori diplomatát 13 hónap után kiengedték a letartóztatásból. „Nem tagadom, sírtam, de itt a legkeményebb férfi is sír. Angolt tanítottam, fordítottam, nyelveket tanultam. Az őrszemélyzet nagy része emberi módon viszonyul a fogvatartottakhoz, ám maga a rendszer és a körülmények rettenetesek” – mondta a Blikknek a kiszabadulása után Suha György, aki most bűnügyi felügyelet keretében otthon töltheti napjait.



Középen Suha György, a tiszteletbeli konzuli kapcsolattartásért felelős miniszteri biztos Magyar Levente külügyi államtitkárral (j) és Bus Szilveszterrel, a déli nyitásért felelős helyettes államtitkárral a Külügyminisztériumban 2016. május 17-én (fotó: Máthé Zoltán/24)

Suhát a Venyige utcai Büntetés-végrehajtási Intézetben tartották fogva, elmondása szerint a rabok politikai fogolyként tekintettek rá, ennek megfelelően tisztelték is, nem volt konfliktusa.

Suha György, aki rendőrségi szóvivő, Horn Gyula miniszterelnök sajtótitkára, Kövér László házelnök tanácsadója, majd Szijjártó Péter külügyminiszter miniszteri biztosa és nagykövete is volt, azzal magyarázta korábban az ellene indított büntetőeljárást, hogy azért állították félre, mert szakmai érvekkel bírálta Magyarország csádi szerepvállalását, ami magasabb érdekeket sértett.

Mint ismert, az egykori diplomatát tavaly áprilisban vették őrizetbe, és azzal gyanúsítottak meg, hogy több alkalommal nagyobb összegekért cserébe ígéretet tett valamilyen diplomáciai állás, főként tiszteletbeli konzuli megbízatás elintézésére.

(24)