Ha az ukrán titkosszolgálatokkal lehet a Tisza Pártnak személyes kapcsolata, akkor az Ruszin Szendi Romulusz – mondta Kocsis Máté a volt vezérkari főnökről Fekete Rita Youtube-csatornájának adott interjújában.
– Szerintem még be is van ütve oda, ahogy a szakzsargon mondja – fogalmazott a műsorban a Fidesz–KDNP parlamenti frakcióvezetője.
Kocsis Máténak mindez arról jutott eszébe, hogy a múlt héten, csütörtökön és pénteken egymás után több olyan hír is napvilágot látott, amelyek közvetve vagy közvetlenül a magyar honvédséget, Ukrajnát, illetve a magyar kormány háborúhoz és békéhez való hozzáállását taglalták.
- Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a múlt csütörtökön hozott nyilvánosságra egy hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2023-ban azt mondta: „szakítunk a békementalitással”, hogy „átálljunk a háború felé vezető út nulladik fázisára”.
- Gulyás Gergely kancelláriaminisztert még aznap a kormányinfón az állami tévé kérdezte arról, hogy Ruszin-Szendi vezérkari főnökként „kettős kommunikációt folytatott”: a NATO ülésein Ukrajna-barát álláspontot képviselt, felszólalásait a „Slava Ukraina!” (Dicsőség Ukrajnának!) kifejezéssel zárta. Gulyás ezt megerősítette, és azt mondta, erről már tájékoztatta a parlament nemzetbiztonsági bizottságát. A történteket és hogy arról a jelenleg a Tisza Párt szakértőjeként dolgozó volt vezérkari főnök nem számolt be, a miniszter függelemsértésnek minősítette.
- Pénteken aztán kiderült, hogy Ukrajna a történetében először leplezett le egy magyar katonai hírszerzéshez tartozó ügynökhálózatot. Az ukrán Interfax közlése szerint a leleplezett hálózat feladata az volt, hogy információkat gyűjtsön a kárpátaljai régió katonai biztonságáról, valamint sebezhető pontokat keressen a régió szárazföldi és légvédelmében. Emellett feladatuk volt, hogy tanulmányozzák a lakosság politikai nézeteit, viselkedését. Az ukrán SZBU – mint írták – őrizetbe vette a hálózat két magyar ügynökét.
Kocsis Máté mindezekről az interjúban az mondta, hogy a múlt heti eseménysor láncolata nem a véletlen műve, ez egy átfogó belföldi és külföldi támadás a magyar szuverenitás és Magyarország politikai szándékai ellen.
Szerinte a „kijevi vagy ukrán állam által szervezett titkosszolgálati akciók” láncolatáról van szó. A kormánypárti frakcióvezető ezzel az elmélettel hozta összefüggésbe a Tisza Párt védelmi szakpolitikusaként dolgozó Ruszin-Szendi Romuluszt.
(24 nyomán)