Bolla Tibor BKV-vezérigazgató közeli barátja annak a bűnszervezetnek a feje, ami a BKV-ba is beépült, és a vádlottak vallomása szerint éveken keresztül milliárdokat szívott ki onnan, írja a 444.

A lap forrásai Bollát és a Nagymester néven emlegetett elsőrendű vádlottat rendszeresen látták együtt bulizni, feltűntek fesztiválok és sportesemények VIP-részlegeiben, hozzátartozóikkal és a bűnszervezet más tagjaival együtt jártak egzotikus utazásokon, Balin és Kínában.

A cikk szerint Bolla nem csupán a Nagymesterrel, hanem a szervezet középvezetőivel is szoros, privát kapcsolatban állt.

2021 júniusban a Nagymesterre és feltételezett társaira egy országos akcióban, nyolcvan helyszínen, 250 fővel csapott le a NAV kommandója, a Merkúr bevetési csoport és a TEK. A NAV nyomozati anyagaiban nyomon követhető, hogy kezdetben egy áfacsalásra szakosodott szervezetet akartak felszámolni, de ahogy haladtak előre, észlelték, hogy az ügy szálai egyre magasabbra nyúlnak. Kiderült, hogy a banda BKV-ból rafinált módszerekkel, korrupcióval, túlárazással és fiktív szerződésekkel milliárdokat szívott ki, készpénzesített, majd mosott tisztára.

A hatóságok még mindig nagy értékű adócsalásként, tehát „számlagyáras” ügyként kezelik a bűncselekményt, de ahogy az egyik vádlott az ügyészségnek megfogalmazta, ez tévút, nem ez a lényeg.

A 444 felidézi: a Nagymester, F. Zsolt és csapata 2015-ben a SIS (később Sys) nevű céget felvásárolva beépült a BKV-ba. Látszólag ez a cég látta el a BKV informatikával kapcsolatos feladatait. A Sys 2019-ben ismét behúzta a BKV-s tendert, immáron 10 évre, 38 milliárdos keretösszeggel. A Nagymester a BKV-ba beépült céget, a Sys IT Services Kft.-t nem vette a nevére, strómanok segítségével irányította. A bűncselekmény (leegyszerűsítve) arról szólt, hogy a Sys durván túlárazta a munkát, az extraprofitot pedig kamu alvállalkozói szerződésekkel, fiktív munkákkal kiszívta a BKV-ból, a valós munkát kiszervezte a T-Systemsnek, azokat pedig, akik ráláttak a tevékenységükre, lefizették vagy bevonták az üzletbe.

Bolla és a Nagymester kapcsolatára utal, hogy a BKV és Sys között létrejött szerződésben a banki garancia fedezete egy olyan ingatlan volt, amelyet együtt tulajdonolt a Nagymester strómanja és Bolla Tibor barátnője.

Különös a BKV-közeli Hotel Metro ügye is. Az épületben transzformátorok működnek, amelyek többek között a körúti villamos áramellátását is segítik. A Hotel Metro ügyvezetője Korompai Péter, egyik tulajdonosa pedig a felesége, Korompai-Romsics Krisztina. Korompai Péter a BKV egyik szakszervezeti elnöke, felesége a a BKV-nál a compliance vezető, Bolla Tibor bizalmasa, aki azért felelős, hogy a vállalatnál a törvényi előírásokat, szabályokat és etikai normákat betartsák.

Korompai-Romsics Krisztina volt az, aki a vezérigazgató utasítására a Sys és a BKV közötti együttműködést kivizsgálta, és mindent rendben talált. A Hotel Metróba 2020. december 11-én bevásárolta magát a Sys, tehát a Nagymester cége. Pár héttel később, december 29-én a Sys 133 millió forint tagi kölcsönt tolt bele a Hotelt működtető cégbe, majd kiszállt onnan.

Bolla Tibor lassan 13 éve vezeti a közlekedési vállalatot, és 2008 óta van ott vezető beosztásban, korábban gazdasági igazgató volt. A 444 információi szerint annak is köszönheti hosszú karrierjét, hogy a városházán máig erős szocialistákkal és a fideszesekkel egyaránt kiválóan megtalálja a hangot.

Bolla Tibort a hatóságok egyszer sem hallgatták ki az ügyben. A lapnak ő azt állította, hogy csupán „normális” munkakapcsolat fűzte az elsőrendű vádlotthoz.

(24)