Jogilag megvalósítható az Európai Bizottság kedden bejelentett stratégiája, amely az orosz olajról és gázról való teljes leválást célozza meg, de ez súlyos veszélyt jelent Magyarország számára, mert máshonnan drágábban kell beszerezni az energiahordozókat, ezért pénzügyileg nem lesz fenntartható a magyar rezsicsökkentési rendszer – ezt jelezte egy kedd esti lakossági fórumon Orbán Viktor.



Fotó: Orbán Viktor Fb-oldala

A kormányfő Ráckevén hosszan beszélt a 444 Portfólió által szemlézett tudósítása szerint az Európai Bizottság kedden bejelentett átfogó tervéről, amelynek értelmében két lépésben 2027-ig teljesen megszüntetné az Európai Unió az orosz kőolaj és földgáz vásárlását, illetve valószínűleg később a nukleáris fűtőelemek vásárlását is.

A teljes leválást kereskedelempolitikai tiltó eszközként javasolja bevezetni a Bizottság, amelynek megszavazásához megkerülnék a várhatóan a terv ellen tiltakozó Magyarországot, hiszen elég lenne a minősített többség a tagállamok között, amely nagy eséllyel összejönne.

A kormányfő megfogalmazása szerint bár a REPowerEU terv értelme az lenne, hogy olcsóbbá tegyék az energia árát, "ehhez képest az előterjesztés arról szól, hogy milyen eszközökkel és milyen határidőkön belül – meglehetősen gyorsan - teszik lehetetlenné, hogy Oroszországtól gázt és olajat tudjunk venni, és még azt is meg akarják tiltani, hogy orosz fűtőelemet használjunk a paksi erőműbe." Orbán Viktor szerint ez súlyos veszély,

ha ezt megcsinálják, az azt jelenti, hogy feldöntik a magyar rezsitámogatási rendszert. Akkor főhet a fejünk, nagy bajba kerülhetünk.

Azt is mondta a tudósítás szerint:

ha elrekesztik az orosz gáz és kőolaj behozatali lehetőségét, ha nem engedik az orosz fűtőelemeket, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani. Pénzügyileg nem fog menni, mert akkor máshonnan és drágábban kell beszerezni az energiát.

Kérdésre válaszolva elismerte a kormányfő, hogy jogilag járható az az út, amit az Európai Bizottság kitalált, azaz nem egyhangúságot igénylő szankciós döntésként, hanem minősített többséget igénylő kereskedelempolitikai eszközként tiltják meg (például durva vámkivetéssel lehetetlenítik el) az orosz gáz behozatalát. Éppen ezért szavai szerint

ez veszélyes, itt össze kell magunkat szedni.