Idén már százmilliárdot szedett be a kormány az önkormányzatoktól szolidaritási hozzájárulás címén, ebből negyvenmilliárdot a fővárostól és a kerületektől, miközben a főváros 31 milliárd forintos mínuszba csúszott, miután a Magyar Államkincstár (MÁK) március végén inkasszózta az idei évre kiszabott 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás első 25 milliárdos részletét – írja a Népszava nyomán a 24.
A főváros helyzetét nehezíti, hogy a korábbi megállapodások alapján járó, javarészt már elköltött uniós források, köztük a trolibuszok vásárlására elköltött 11 milliárd se érkezik meg a számlára.
Budapest folyószámlahitelből él, és ez így is lesz az iparűzési adó őszi befizetéséig – közölte Kiss Ambrus. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója azt mondta: a többi időarányos kifizetés követi a költségvetésben rögzítetteket. Budapest az év nagy részében folyószámlahitelből működik. A hiány szeptemberre várhatóan eléri a 60 milliárdot, majd az adóbefizetések beérkezése után visszacsúszik 40 milliárdra, amit év végén fizetnek vissza a tervek szerint.
A lap emlékeztet rá, a kormánynak egyre fontosabb a településekre kivetett sarc, amelynek összege öt év alatt meghatszorozódott. 2020-ban még 58 milliárdot kellett befizetni, idén már több mint 360 milliárdot. A 3200 önkormányzatból 2023-ban még 724-nek kellett „szolidárisnak” lennie, az idén már 855 településnek, de a települések kevesebb mint 4 százaléka fizeti ki a 360 milliárd több mint 60 százalékát.
Budapestnek – a fővárosnak és a kerületeknek együtt – az idén összesen 162,4 milliárdot kellene befizetni az államkasszába. A 23 kerület együtt 73,3 milliárdot dob össze az államnak. Márciusban az összesen beszedett 100 milliárdból 40 milliárdot a fővárostól és a kerületektől vonták el. A főváros több perben is vitatja a szolidaritási hozzájárulás mértékét, kiszabását, beszedését.