A végrehajtói kar volt elnökének a bíróság engedélyezte, hogy a bűnügyi felügyeletét vízparti üdülőjében tölthesse Siófokon. A szabálytalan túlépítés miatt a vádiratban is szereplő – öt éve 90 millió forintért vásárolt, majd teljesen felújított, a jelenlegi piaci árak alapján több százmilliós értékűre becsülhető – ingatlan kertjében parkolt a 24.hu látogatásakor Schadl György korábban „eltűnt” Mercedese is. A végrehajtók volt elnökére tíz év börtönbüntetést kért az ügyészség, ám a nyaralójában eltöltött idővel négynaponta egy napot lefaraghat a későbbi esetleges börtönbüntetéséből.



Illusztráció és fotók: 24.hu

A Fővárosi Törvényszék engedélyezte a korrupciós bűncselekményekkel vádolt Schadl György házi őrizeti helyszínének megváltoztatását, így a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke siófoki luxusnyaralójában tölti bűnügyi felügyeletét február óta – értesült a 24.hu.

A közvetlenül a Balaton partján fekvő ingatlannal külön vádpont foglalkozik a 22 vádlottat felsorakoztató korrupciós büntetőper vádiratában. Az ügyészség szerint ugyanis a nyaraló felújítása során szabálytalan módon eltértek az építési engedélytől, és túlépítették azt. A lehallgatott telefonbeszélgetések szerint Schadl egymillió forint kenőpénzt is hajlandó volt adni azért, hogy ne kelljen visszabontani az épületet, ám első körben azt mondta a kivitelezőnek, hogy 500 ezret ajánljon föl a kormányhivatal munkatársának. Az ügyintéző a vád szerint elfogadta az ajánlatot, és abban maradtak, hogy egy régi fényképet csatolnak az iratokhoz, melyen nem látszik a szabálytalanság. Ezután a Schadl által csak „kuckóprojektként” emlegetett ingatlan megkapta az engedélyt.

A büntetőper során mind a hivatali vesztegetéssel vádolt kivitelező, mind a hivatali vesztegetés elfogadásával megvádolt kormányhivatali dolgozó beismerte a vádakat. A két férfit felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték, ami a Fővárosi Ítélőtábla döntése nyomán már jogerős. Számukra így véget ért az eljárás, Schadl viszont mindent tagad.

A bíróság korábban már enyhített a volt végrehajtó kari elnök házi őrizetének szabályain, ez azt jelenti, hogy több órán át bevásárolhat, szakmai továbbképzésen vehet részt, orvosi vizsgálatokra is járhat. Ugyanez igaz a siófoki helyszínre is, ahol a múlt héten az újságírók megtalálták őt a 344 négyzetméteres nyaralójában.




– Sicc innen! – kiabált rájuk felháborodottan Schadl, akitől azt próbálták volna megtudni, vissza kell-e bontani a vád szerint szabálytalanul épült nyaralóját. A végrehajtók volt elnöke egyetlen kérdésükre sem válaszolt.




Ottjártukkor a nyaraló kertjében parkolt Schadl György egyik fehér Mercedese is, melyről korábban azt hazudta a bíróságon, hogy nem tudja, hol van, ám a lap azonosította az autót, ami nem sokkal az említett tárgyalás előtt volt műszaki vizsgán.




A végrehajtók volt elnöke csaknem másfél éve került bűnügyi felügyeletbe, előtte két éven át letartóztatásban volt. Schadl februárig a budapesti, XI. kerületi villájában töltötte a házi őrizetét, egy alkalommal a lábán viselt nyomkövetőjének GPS-adatait is ellenőriztette a bíróság, mert túl sokat találkozott a lakhelyétől eltérő helyszínen az ügyvédjével.

Szabó Józseftől, a Fővárosi Törvényszék sajtószóvivőjétől a 24 megtudta, a vádlottak bármikor kérhetik a házi őrizeti helyszín megváltoztatását, a bíróság pedig minden alkalommal mérlegeli a kérést. Mint elmondta, az sincs megkötve, hogy ezt hány alkalommal tehetik meg, egyben megerősítette, hogy Schadl György házi őrizetének új helyszíne Siófokon van.

A büntető törvénykönyv szerint a kiszabott szabadságvesztésbe be kell számítani az előzetes fogva tartás és az olyan bűnügyi felügyelet teljes idejét, melynek során a bíróság a terhelt számára előírta, hogy a lakását engedély nélkül nem hagyhatja el. A beszámításnál egynapi szabadságvesztésnek – börtön fokozat esetén – négy nap bűnügyi felügyeletben töltött idő felel meg.

Tehát Schadl a balatoni luxusnyaralójában eltöltött vakációval négynaponta lefarag egy napot a későbbi esetleges börtönbüntetéséből.