Az Európai Bizottság határozottan kiáll az "LGBTQ közösség" mellett Magyarországon és az összes tagállamban - jelentette ki Michael McGrath jogállamiságért felelős uniós biztos Strassburgban szerdán.



Fotó: EP

Az Európai Parlament plenáris ülésének a Magyarországi jogszabályi változások és azok hatása az alapvető jogokra címmel tartott vitáján Michael McGrath a magyar Országgyűlés elé benyújtott, a budapesti buzifelvonulást érintő alaptörvény-módosítással összefügésben azt mondta, az Európai Unióban nincs helye diszkriminációnak. A civil szervezeteket meg kell védeni - jelentette ki.

"Mivel a civil tér zsugorodik Magyarországon, a magyar civil szervezetek megérdemlik a támogatásunkat" - fogalmazott.

A gyülekezési jogról szóló törvénynek a gyermekek védelmével összefüggésben nemrégiben elfogadott módosításával kapcsolatban hangsúlyozta: az Európai Unió a szabadság és egyenlőség uniója. Mindenki az lehet, aki, és úgy élhet, és azt szerethet, ahogy és akit akar - hangoztatta. Az alapvető jogokat szerte Európában meg kell védeni, mint a demokrácia sarokköveit - jelentette ki. A véleménynyilvánítás szabadsága, a békés gyülekezés joga minden európai állampolgára vonatkozik, köztük a magyar állampolgárokra is - húzta alá.

Az uniós biztos kijelentette: Magyarországon a gyermekvédelmi törvényt használják fel arra, hogy betiltsanak gyülekezéseket.

A magyar gyermekvédelmi törvény nem egyeztethető össze az európai uniós jogszabályokkal. Szembemegy az uniós szerződés vonatkozó cikkében megfogalmazott értékekkel és az Európai Alapjogi Chartával is. A gyermekvédelmi törvény megbélyegzi az LMBTQ közösséget, az ilyen tartalmakat, és káros a gyermekek fejlődésére.

A magyar törvény olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek indokolatlanok, nem támogatják az alapvető érdekeket, és aránytalanok a megjelölt célhoz képest.

Az Európai Bizottság nem fog habozni, jogsértési eljárást indít, hogy a jogállamiságot és az alapvető jogokat betartsák Magyarországon.

László András, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában kiemelte, a diszkriminációmentesség a szexuális orientáció esetében is garantált a magyar jogszabályokban. Magyarországon azonban a gyerekek és a szülők állnak elöl. "Kiállunk a szülők azon joga mellett, hogy eldöntsék, mi a legjobb gyermekük fizikai, erkölcsi és szellemi fejlődése szempontjából. Mi nem próbálunk beavatkozni az önök országainak belügyeibe, önöknek sem kéne a mienkbe" - tette hozzá.

Dávid Dóra, a Tisza Párt EP-képviselője felszólalásában azt monda: Magyarország, 2025, egy rezsim, amely a "gyermekvédelem" jelszavával digitális megfigyelőállamot épít. "Mi a magyar érdekeket védjük ellentétben a kormánnyal, amely nem a gyermekeket védi, hanem saját hatalmát" - fogalmazott. A magyar emberek és a Tisza Párt rendszerváltást akarnak - hangoztatta Dávid Dóra, majd úgy fogalmazott: "azért dolgozunk, hogy Magyarország újra szabad, élhető, európai és békés ország legyen, és ne egy digitális diktatúra".

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője felszólalásában kijelentette: "a Pride betiltása mocskos homofóbia, bármennyire is próbálják azt hazug módon gyermekvédelemnek beállítani".

Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom EP-képviselője felszólalásában azt mondta, a szóban forgó magyar törvénymódosítás a világ egyik legerősebb és legveszélyesebb lobbijával veszi fel a harcot, amely nyíltan a hagyományos társadalmi rend felszámolására törekszik.

"Kérjük a magyar kormányt, hogy legyen még következetesebb és hatékonyabban védje meg a családokat a szivárványos lobbiszervezetek támadásaitól, valamint szüntesse meg az eljárásokat azokkal szemben, akik felszólaltak az LMBTQ-propaganda iskolai terjesztése ellen" - tette hozzá beszédében a képviselő.

(MTI nyomán)