Munkácsy Mihály és felesége valós szerelmét, mindennapi életüket mutatja be a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum új, időszaki tárlata.

Gyarmati Gabriella, a kiállítás kurátora az MTI-nek elmondta, a feleség, Cécile Papier művészettörténészek, regény- és naplóírók "áldozata", többen azt a képet festették róla, mintha csak érdekből ment volna hozzá a festőhöz, és folyamatos munkára kárhoztatta volna őt saját fényűző élete biztosítása érdekében. Ő régóta szerette volna már ezt a tévedést "a helyére tenni".

Hangsúlyozta, nem az volt a célja, hogy cáfolják az ismert állításokat, hanem hogy bemutassák a két ember mindennapi életét, azt hogy valós szerelem volt köztük.

Cécile - ahogyan első férje, Edouard de Marches báró is - mecénása volt a férjének, mai értelemben véve jó marketinges és PR-es volt, aki mesterien alakította, hogy milyen kép éljen a világban a férjéről, ezzel is segítve őt támogatókhoz jutni. Emellett igazgatta a megörökölt colpach-i birtokot, amely szintén fontos jövedelemforrás volt számukra. Gyűjteménykezelő is volt, aki nélkül elkallódhatott volna a festőfejedelem őstehetsége - tette hozzá.

Bár a békéscsabai múzeum birtokában nincsenek levelek a házaspártól, Munkácsy több levele ismert már gyűjteményekből, amelyekben feleségéről is ír, vagy például panaszkodik nagybátyjának, hogy nem sikerül gyarapodnia a családnak. Cécile levelei nem ismertek, de a rá írt válaszok igen, amelyekből kitűnik egyebek mellett, hogy Munkácsynak hiányzott a felesége, amikor Colpach-on volt - magyarázta a művészettörténész.

Hozzátette, a múzeum gyűjteményének része a Műteremben című festményről készített műtárgyfotó, amelyen egy széken ülve látható a feleség, ezzel jelezve, hogy már két évvel házasságkötésük után Munkácsy - egyenrangú partnerként kezelve az asszonyt - kérte ki felesége véleményét az alkotásról.

Cécile alakját Hans Makart és Wilhelm von Kaulbach két portrérájának reprodukciójával és számos fényképpel idézik meg, utóbbiak bemutatják lakóhelyeiket, a párizsi palota eleganciáját is. Bányai Inez öltözéktervező iparművész a közelmúltban készített egy, a Munkácsyné fényképein látható ruhák ihlette ruhaszobrot, amelyet a múzeumnak adott, ez a kiállítás központi darabja, "egyúttal összeköti a 19. és a 20. századot napjainkkal" - fogalmazott a kurátor.

Hozzátette, bemutatnak egy míves, kézzel készített, 1882-ből származó oklevelet, amelyet akkor kapott a festő mellett a feleség is, amikor több évtized után Munkácsy hazalátogatott szülővárosába, Munkácsra. Az oklevél bizonyítja, hogy egyleti tagsággal tisztelték meg Cécile-t is.

Emellett három frissen restaurált koszorúszalagot is kiállítottak, amelyekkel Békéscsaba városa, Békés vármegye, valamint a Singer és Wolfner könyvkiadó búcsúzott temetésén a művésztől - jegyezte meg.

Gyarmati Gabriella kifejtette, a tárlaton kitérnek Cécile Papier 1912-ben kelt végrendeletére is, amely megalapozta a békéscsabai intézmény mára 611 darabot számláló, a világon a legnagyobb Munkácsy-gyűjteménynek számító műtárgykollekcióját.

A végrendeletet végrehajtó Cécile von Barnewitz, a feleség unokahúga 1917-ben faládákba csomagolva gazdag, vegyes anyagot küldött Magyarországra. Az első világháború idején a faládák a kultuszminisztérium padlásán, majd a Magyar Nemzeti Múzeumban kötöttek ki. A relikviák nagy része, mintegy 400 tétel végül 1933-ban érkezett meg Békéscsabára.

Marie Anne Cécile Papier 1846-ban született középosztálybeli francia nő volt, aki számára a társadalmi előrejutás lehetőségét az teremtette meg, hogy házasságot kötött a nála 26 évvel idősebb Edouard de Marches báróval. Munkácsy Mihállyal akkor találkozott, amikor a festő Siralomház című festményét mutatták be Párizsban 1870-ben; a mű sikere felkeltette akkori férje érdeklődését. A báró 1873-ban hunyt el, két hónapra rá Cécile már jegyben járt Munkácsyval. Tizenöt évvel élte túl férjét, 1915-ben hunyt el.

A Miska és Cécile főcímet viselő tárlat szerdán nyílt és június 1-jéig tekinthető meg.

(MTI)