2024 végén kapacitása 30-40 százalékán működött a gödi Samsung gyár, mert annyira megcsappant a kereslet az akkumulátorok iránt – értesült a Telex. A lap szerint decemberben három hétre teljesen leállt a gyár.

A cikk azt írja, hogy a gyárat 2017 óta folyamatosan bővítették, 2023 végére már havi 16 millió darab akkumulátorcellát voltak képesek legyártani. Egy rövid ideig ez teljesült is, majd 2024 elején a gyártás a kapacitás 80-90 százalékára csökkent, majd fokozatos csökkenéssel az év végére 30-40 százalékra.

A lap megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, amely ugyan elismerte a gyártáscsökkenést, de szerintük az kisebb, mint „ahogy azt a kérdés sugallja”.

A lap hozzáteszi, hogy a cégadatok alapján a gyár belső munkatársainak száma 4100 főről 3800 főre csökkent, de a Telex egyik forrása szerint a bérelt munkaerő esetében sokkal durvább volt a leépítés: több mint 2000 külsős munkavállalót küldtek el.

Ezzel kapcsolatban a KKM azt írta: „a vállalatnál a kérdésben megadott számadatoknál jóval kisebb mértékben történt létszámcsökkenés”, a cég a kölcsönzött munkaerő szerződéseit nem hosszabbította meg, de „a magyar munkavállalók megtartására kiemelt figyelmet fordított”.

Volt azonban olyan magyar munkavállaló, aki távozott a Telex szerint. Több, egymástól független forrás is azt állította a lapnak, hogy egy 2023-ban kezdődött, részben a környezetvédelmi engedélyekkel kapcsolatos felmondási hullám során egymás után távozott több magyar közép- és felsővezető. Emiatt már nem nagyon vannak magyarok a döntési pozíciókban, és szinte mindenről a cég koreai felsővezetői határoznak.

A Samsung tavaly novemberben engedélyt kapott egy harmadik akkugyár építésére is, ám a Telex úgy tudja, hogy a helyzet miatt ez most bizonytalanná vált. A KKM viszont azt állítja, minden a tervek szerint halad.