Befejezte termelését a Zalakerámia Zrt. romhányi gyára, ezzel véglegesen megszűnt a hazai burkolólapgyártás egyetlen modern üzeme. A gyárban a továbbiakban csak logisztikai feladatokat látnak el – tudatta közleményében a Magyar Kerámia Szövetség.
A gyárban – amelynek jogelődje az 1922-ben a Lloyd Társaság által alapított Romhányi Építési és Kerámiagyár – befejeződött a teljes technológiai sor szétszerelése és Romániába történő elszállítása is. (Nem Romániába, hanem Erdélybe, Kolozsvár környékére - a szerk.)
A Nógrád vármegyei üzem teljes gyártókapacitása 4,5 millió négyzetméter volt, és 2017-ben 5 milliárd forint értékben új, korszerű gyártósort helyeztek üzembe.
A Magyar Kerámia Szövetség az elmúlt években többször jelezte, hogy az építőanyag-ipart érintő recesszió, valamint a magyarországi burkolólapgyártásra súlyosan ható kormányzati intézkedések – így például a szén-dioxid-kvóta-adó és a bányajáradékról szóló rendelet – következtében nagy a kockázata annak, hogy a termelési technológia egy szomszédos országba költözik.
Ezzel nemcsak egy jelentős hazai gyártókapacitás szűnik meg, hanem a dolgozói állomány jelentős része is munka nélkül marad.
A következő időszaktól a Zalakerámia Zrt. termelése a tófeji gyáregységre korlátozódik. A magyar piacot a tófeji gyárból, valamint a szomszédos országokban lévő Lasselsberger gyártó üzemekből fogják ellátni, többek közt abból az üzemből, ahová most a romhányi eszközöket helyezik ki.
(Index)