A többgyermekesek életvitelének megkönnyítése (s ezáltal a több gyermek vállalása) érdekében kezdeményezte országgyűlési indítványban a Mi Hazánk több külföldi példa alapján Magyarországon is a középiskolai felvételinél előnyben részesíteni azt a gyermeket, akinek testvére már abba az intézménybe jár - írja közleményében Novák Előd, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője, alább a folytatás.
Bár a középiskolások többsége már egyedül utazik, mégis számottevő az akár messziről a szülők által szállított gyermekek száma, vagy a délutáni különórákra vitel, ami nehezebb, ha különböző intézményekbe járnak a testvérek. Amennyiben nem szülő viszi a gyerekeket, akkor is biztonságosabb, ha a testvérek együtt utaznak. Szülői értekezletek, fogadóórák, adott iskola tanítási szünetei és más sajátosságai is könnyebben kezelhetők egy családban, ha nem kell több iskolába menni.
Rendszerint hasonlóan szocializált, az azonos családi körülmények és nevelés miatt jellemzően nagyságrendileg hasonló teljesítményű testvérekről van szó, de biztonságból beépíthető egy olyan feltétel is (noha ilyen korlátozásra nincs ismert nemzetközi példa), hogy az adott gimnázium, technikum vagy szakképző iskola felvételi ponthatárának legalább 80%-át el kell érje a fiatalabb testvér is.
Spanyolországban, Lengyelországban, Portugáliában, illetve Írországban az oktatási törvény külön nevesítve szabályozza a testvérgyermekek adott középiskolába történő felvételét. Kanadában, Angliában és Hollandiában pedig jogszabályi lehetőség által számos középiskolai szabályozás biztosítja az adott intézményben tanuló testvérgyermek által a prioritást az újonnan felvételiző gyermeknek.
A Mi Hazánk kezdeményezte, hogy Magyarországon is vezessék be ezt a családbarátabb felvételi rendszert, vagy egyelőre legalább a középiskoláknak tegyék lehetővé, és hangsúlyosan ajánlják, hogy vegyék fel elsőbbséggel a testvért!