A miniszterelnök továbbra sem tehetős, Rogán Antal annál inkább. Lázár János úgy vásárolgatott, hogy közben százmilliókat spórolt, Gulyás Gergely megnősült, Varga Mihály pedig vett egy lovat. Vagyonnyilatkozatok a Fidesztől a DK-n át az LMP-ig a HVG és a Telex tálalásában.
Noha a politikusi vagyonnyilatkozatok műfajukat tekintve a fikciós komédiához állnak talán a legközelebb, a január 31-i, éjféli határidőre közzétett beszámolókat évről-évre élénk érdeklődés övezi: vajon hogyan változtak egy év alatt politikusaink jövedelmi viszonyai, ki-mennyit takarított meg, ki vásárolt fel egy fél megyét, kinek lett több cége, jachtja, állampapírja vagy éppen bankhitele.
A pénteken éjjel közzétett, tavaly év végi állapotokat tükröző vagyonnyilatkozata alapján Orbán Viktornak például hiába volt havi bruttó 6,5 milliós jövedelme miniszterelnökként és képviselőként, ebből semmit nem tudott félretenni, sőt. Továbbra is ő az egyik legszegényebb politikus, és a tízmilliárdos hatvanpusztai birtok sem az övé, hanem az apjáé, de a családtagok vagyonnyilatkozatai amúgy is titkosak.
De nemcsak a miniszterelnök számol be ilyenkor a jövedelmi-vagyoni helyzetéről, hanem a többi képviselő, sőt az államfő is. Az önbevallásos, a családtagok javait fel nem fedő dokumentumokban ráadásul a véletlen vagy szándékos tévedés is komoly következmények nélkül maradhat, arra jók, hogy a magyar politikai élet legfontosabb szereplőinek helyzetét összevessük az előző évivel.
Rogán 609 millióval várja a repülőrajtot
Rogán Antal, a kormány talán legbefolyásosabb politikusa, akit Donald Trump még mindig nem húzott le az amerikai szankciós listáról, de ennek ellenére a jelek szerint hozzáfér a bankszámlájához, jelentős megtakarítással nyitotta az évet, például azért is, mert újra nőtt a feltalálói jövedelme. 2023-ban havi 17, tavaly pedig havi 38 millió forintot kapott a Mobilsign Kft-től találmányának hasznosításáért cserébe. Emellett jelentősen nőtt az állampapírban tartott vagyona egy év alatt 65 millióról 500 millióra, viszont a takarékbetétben elhelyezett megtakarítása, 206 millióról 109 millióra apadt.
Rogán találmánya egyre jobban fial (illusztráció: Index)
Rogán tavaly még feltüntetett egy 14,9 milliós tartozást, amit visszafizethetett, mert idén már nem írta. A miniszter egyike azoknak, akik számtalan ingatlant tüntetnek fel (még három extra lapot is kellett emiatt csatolnia), azonban a lista rövidebb lett, a tavalyi vagyonnyilatkozathoz képest eltűnt két szakonyfalui erdő, amelyekben résztulajdona volt. Maradt még így is bőven, hiszen idén is szerepel a dokumentumban 14 másik erdő, rét vagy szántó Szakonyfalun illetve Felsőszölnökön, amelyekben változó tulajdoni hányada van 1998 illetve 2008 óta.
Semjénnek simán futja vadászatra
Az ingatlanok helyett szívesebben költ valószínűleg namíbiai vadászatra Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Friss vagyonnyilatkozata szerint azonban még költséges hobbija ellenére is tud félretenni, hiszen hirtelen lett 7,5 milliós banki megtakarítása. Minden más azonban változatlan, még készpénzben is ugyanúgy 10 milliója van, mint tavaly, és továbbra is tartoznak neki másfél millióval. De már nem tüntette fel azokat a civil szervezeteket, melyekben korábban tag volt, de pénzt nem kapott értük.
Lázár vásárolgatott, mégis spórolt bő 200 milliót
Miután 2023-ban négy új szántót vett, 2024 sem telhetett el ingatlanvásárlás nélkül Lázár Jánosnál. Az építési- és közlekedési miniszter egy 90 négyzetméteres, V. kerületi lakással gazdagodott, de újabb szántót és egy további 9 hektáros területet is vett Hódmezővásárhelyen. Lázár összesen 46 darabos ingatlangyűjteményében így már van 3 lakóingatlan (kettő a fővárosban és egy Hódmezővásárhelyen), 180,5 hektárnyi szántó, 9,5 hektárnyi erdő, 0,7 hektárnyi töltés, 0,2 hektárnyi kivett mocsár, 4,1 hektárnyi szőlő és 21,5 hektárnyi nem részletezett rendeltetésű egyéb ingatlan is.
De azért Lázár tudott félretenni is: megtakarításai 34 millióról 290 millióra nőttek. Ebből 30-at tart készpénzben, 60-at a bankban és 200-at értékpapírban, ráadásul tartozik is neki valaki 30 millióval. Értékei között továbbra is feltüntette Gróf Széchenyi Zsigmond karosszékét, emellett festményeket és műtárgyakat is gyűjt. Vagyona mellett az adóssága is nőtt, egy évvel ezelőtt 96 millióval tartozott és bár a 20 milliós autólízing eltűnt a listából, idén 160 milliós hiteltartozást vallott be, továbbá valakinek még 60 millióval tartozik – ez utóbbi összeg másfélszer annyival, mint egy évvel ezelőtt.
Gulyás Gergely megnősült és félretett 9 milliót
A Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergelynek közel 9 millió forinttal nőtt a megtakarítása egy év alatt, 11,7 millió helyett 20,5 millió van a bankszámláján. Míg korábban egy év alatt közel 20 millióért vett állampapírt, tavaly ez még le is csökkent 19,7 millióra. Gulyásnak továbbra is két 11. kerületi lakás van a nevén, egy 95,3 és egy 52 négyzetméteres.
Miniszterként kapott havi fizetése a vagyonnyilatkozata szerint bruttó 1- 5 millió közé esik, de azért tudható más forrásból pontosan is: 3,5 millió forint. Egy fontos változást érdemes még megemlíteni: Gulyás a dokumentum végén, az aláírása felett megjelölte, hogy immár házas.
Pintér Sándor nem válik meg a Wartburgjától
Vagyonnyilatkozata szerint Pintér Sándor továbbra is büszke tulajdonosa egy Wartburgnak, és van körülbelül 10 milliója kp-ben. A belügyminiszter ingatlanportfóliója sem változott: három lakás és egy ház a II. kerületben, egy ház Siófokon egy-egy nyaraló Szigetmonostoron és Szihalmon – utóbbi településen még egy plusz telek is. Továbbra is tartoznak barátai, illetve családtagjai neki több mint félmilliárd forinttal, ez sem új.
Don Wartburg (illusztráció: HVG)
Miniszterként kapott havi fizetését az előírásnak megfelelően a havi bruttó 1-5 milliós sávba írta be, de azt a tavaly júliusi emelés óta lehet tudni, hogy ez pontosan 3,5 millió. Pintér Sándor a megtakarításai nagy részét devizában tartja, befektetési jegyekben durván 1,2 millió dollárja és körülbelül 300 ezer eurója van, utóbbi a tavalyi bevalláshoz képest nagyjából 100 ezer euróval csökkent.
Szijjártó még mindig tartozik 30 millióval a szüleinek
A világutazó külügyminiszter, Szijjártó Péter vagyona 86 millió forint a friss vagyonnyilatkozata szerint, ami több mint 20 milliós gyarapodást jelent az előző évhez képest. A tavalyi, illetve a két évvel ezelőtti vagyonnyilatkozatából is az látszik, hogy nagy kedvvel fektet értékpapírokba: 2023-ban mindössze 2 milliója volt benne, tavaly már 46 millió, idén pedig vagyonának jelentős részét, több mint 80 milliót értékpapírokba fektetett és csupán 6 milliót tart a bankban.
Miniszteri és képviselői fizetést kap, viszont már nem kuratóriumi tag a Széchenyi István Egyetemért Alapítványban. Más változás a külügyminiszter vagyonában nem történt, továbbra is tulajdonrésze van egy családi házban Dunakeszin, egy győri lakóházban és három zárt kertben Balatonedericsen. A szüleinek évek óta tartozik, de úgy látszik, a jelenlegi vagyona sem volt elég ahhoz, hogy visszafizesse a 30 millió forintot.
Nagy Márton bebiztosította magát
Nagy Márton bebiztosította magát 2024-ben is, ugyanis friss vagyonnyilatkozata szerint több mint 100 millió forint értékben kötött biztosításokat (egészségügyi, élet- és baleset), emellett pedig állampapírjainak értékét is a háromszorosára, 30 millióra növelte. Továbbra is van egy II., illetve egy XII. kerületi lakása, utóbbihoz egy garázs és egy tároló is tartozik.
Varga jegybankelnök lesz, és vett egy lovat
Varga Mihály volt pénzügyminiszter, aki márciustól a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke lesz, eladott egy kertet Karcagon, ebből telhetett a portfóliója módosítására is: 2023-ban még 28 milliónyi állampapírral és 11 milliónyi befektetési jeggyel bírt, tavaly viszont már 36 millió forintnyi állampapírral, 14 millió forintnyi befektetési jeggyel, valamint 11 millió forintnyi Mol-, OTP- és Richter-részvénnyel.
Érdekesség, hogy Varga vett egy Kabala nevű sötétpej mént is.
A leendő jegybankelnöknek a korábbi 7 millió forintnyi helyett 8,6 milliónyi eurója van, és a gyarapodást csak részben magyarázza, hogy 383 helyett már 410 körüli az árfolyam. Önkéntes nyugdíjpénztárban 1,6 milliója van, és tartozásait is csökkentette: magánszemélyeknek 62,4 millió helyett már csak 58 milliót kell megadnia. Majd MNB-elnökeként sokkal jobban keres, bruttó 5,2 milliós fizetése 6,8 millióra nőhet.
Kövérnek szinte semmije nincs, mégis kölcsönad
Kövér László, házelnök vagyonnyilatkozatából eltűnt a sok készpénz: míg egy éve majdnem 1000 eurója, több mint 700 dollárja és 257 ezer forintja volt így, már egyet sem írta be a friss dokumentumba. De ettől még gyarapodott, hiszen a bankszámláján a tavalyihoz képest 1,3 millióval több, 3,7 millió forint van. Továbbá új elemként jelent meg a dokumentumban, hogy valaki 7 millió forinttal tartozik a házelnöknek.
Kövér ismét tudott faragni a hiteléből, nagyjából 200 ezer forintot, így már csak 8,5 milliót kell visszafizetnie. Ingatlan változatlanul nincs a nevén, a kötelezően nem feltüntetendő lakhelyére abból lehet következtetni, hogy régóta Szigetszentmiklóson írja alá a dokumentumokat. Komoly vagyontárgya sincs, mindössze egy 2014-ben vásárolt Skoda Superbet írt be a tavalyi nyilatkozathoz hasonlóan.
Politikusi vagyonnyilatkozat (illusztráció: Index)
Az államfő havi 5 milliós fizetésből nem tud félretenni
Nagyot változott tavaly a világ Sulyok Tamással, akit az alkotmánybíróság elnöki székéből költözhetett át a Sándor-palotába államfőnek – ehhez persze az is kellett, hogy elődje, Novák Katalin belebukjon a kegyelembotrányba és üresedés legyen. Sulyok Tamás ingatlanvagyona ettől nem változott, hiszen ugyanazt az öt ingatlant tüntette fel a friss vagyonnyilatkozatában, mint előzőleg: két szegedi lakást, egy domaszéki tanyát, egy balatonkenesei házat és egy II. kerületi lakást. Sulyoknak állampapírban 17 millió forintja van, nyugdíj-előtakarékossági számlán 15,5 milliója, ezek gyarapodtak egy kicsit. Megduplázódott a kötvényei értéke, immár 38,5 millió forintja van ebben. A bankszámlája viszont ezzel párhuzamosan apadt: egy év alatt: 28-ról 7 millióra, miközben tavasztól már havi bruttó 5 millió feletti államfői fizetése volt.
Gyurcsányék költöznek, a könyvéből 2,5 millió jött be
A DK elnöke, Gyurcsány Ferenc II. kerületi telkén, amelyet még 2021-ben vásárolt, de már nem a tizedét, hanem a felét birtokolja, egy hatlakásos társasház épül. Ebből egy az övé, említést tesz ugyanis egy 161 négyzetméteres lakásról, hatalmas terasszal. A politikus vagyonnyilatkozatból eltűnt az értékpapírban őrzött 18 millió, és törleszthetett neki valaki egy tízmilliós tartozást, miközben bankban 46 milliót tart.
Egy év alatt 1,7 milliót törlesztettek Dobrev Klárával közös hitelükből, amelyet a kötcsei házra vettek fel és tízmillióval, összesen 210 millióra nőtt az az összeg, amelyet feleségével fele-fele arányban adtak kölcsön egy rokonuknak lakásvársárlásra. Eltűnt viszont egy 430 milliós tétel a felsorolásból: ezt az összeget szintén Dobrevvel közösen adták lakásvásárlási előlegként valakinek. Míg korábban az Altus-cég tulajdonosaként havi bruttó 1–5 millió forint közötti fizetést írt be, tavaly ebből már nem volt jövedelme.
Gyurcsány amúgy már a vagyonnyilatkozat-leadás előtt a Facebookon vallott saját és családtagjai vagyoni helyzetéről is, itt említette meg, hogy egyik fiukkal hármasban átköltöznek a korábban lakott családi házból az említett társasházi lakásba. Azt is elárulta, hogy kb ugyanannyi, 40 millió körüli megtakarítása és tartozása van, és álnéven írt könyvéből 2,5 milliós bevétele volt eddig, de ez nem érte el az értékhatárt, amit be kellett volna írnia a papírokba.
Ungár Péter milliárdos, de a 99 millió is jól jöhetett
Ungár Péter, az LMP társelnöke vagyonos ember, az viszont vagyonnyilatkozatából nem derül ki, valójában mekkora összeg felett rendelkezik. A korábban 15 milliárdosra becsült vagyona mellett is számít, hogy tavaly megkapta azt a 99 milliót, amellyel tartoztak neki. Szinte ugyanannyit tart a számláján, mint egy éve: 12 milliót forintban, 9 milliót euróban.Továbbra is megvan a 2020-ban vásárolt Toyotája, és az ajándékba kapott Zámbó István-festménye, és résztulajdonosa a családja budai házának is.
Vagyonbevallása szerint három cégben van érdekeltsége: az Azonnali Média Kft.-ben, a Kő a Mezőn Nonprofit Kft.-ben és a Pió 21 Kft.-ben, utóbbit a Pióka Kft.-n keresztül birtokolja az édesanyjával, Schmidt Máriával és nővérével együtt. Tavalyhoz képest változás, hogy két esetben is feltüntette, hogy bizalmi vagyonkezelő és kedvezményezett, ezekből összesen havi 400 ezer és 1 millió közötti összeget kap.
Novákéknak csak magyar állampolgárságuk van
Az Országgyűlés házaspárjának vagyonnyilatkozataiban talán a megjegyzéseik a legérdekesebbek - szellemeskedik a Telex. A mi hazánkos Novák Előd a vagyontárgyaknál ezt írta: „Egy eredeti huszárkard (1824M legénységi szablya), egy Horthy-szobor és kb. kétezer kötetnyi könyv (házastársammal közösen)”.
A Novák család bevette az egri várat (kép: Heol/Fb)
Úgy tűnik, a huszárkardon nem osztozkodik a feleségével, mert Dúró Dóra ebbe a rubrikába ennyit írt: „Egy Horthy-szobor és kb. kétezer kötetnyi könyv (házastársammal közösen)”.
Dúró az egyéb közlendőkben csak ennyit tartott fontosnak kiemelni:
„Csak magyar állampolgárságom van”.
A Mi Hazánk szerint ugyanis az országgyűlési képviselőknek és családtagjainak nyilatkozniuk kellene az esetleges egyéb állampolgárságukról, mert annak „már a megléte is nemzetbiztonsági kockázatot jelent”. Novák ennél kicsit bővebben írt: „Csak magyar állampolgárságom van. A 2024. évi képviselői jövedelmemet felajánlottam közhasznú missziókra (főként egy anyaotthon létrehozására, de a gyermekvállalás egyéni és nemzetgazdasági fontosságát hangsúlyozó kampányra is, mivel a kormány sajnos állami pénzből társadalmi célú hirdetések helyett csak kormánypropagandát folytat óriásplakátokon napi politikai harcok mentén)”.
Lényegében azt írnak bele, amit akarnak
Évről évre kevesebbet tudhatunk meg Orbán Viktor miniszterelnök, valamint a kormánytagok és képviselők valódi vagyoni helyzetéről. A magyar vagyonnyilatkozati rendszert évek-évtizedek óta bírálják az átláthatóságért küzdő civil szervezetek. A fő probléma, hogy képviselők lényegében azt írhatnak be a dokumentumba, amit csak akarnak, az égvilágon semmi következménye nincs annak – már ha egyáltalán kiderül –, hogy ha valaki kifelejt például egy 1,5 milliárd forintos állami támogatást a vagyonnyilatkozatából. A dokumentumokat nem ellenőrzi automatikusan semmilyen hatóság, és a kormánytagok, képviselők anyagi helyzetéről addig biztosan nem kapunk valós képet, amíg a családtagjaik nyilatkozata nem nyilvános.