„Nem engedhetjük, hogy a kormány áron alul kiárusítsa a város aranytartalékát, hogy a közérdeket felülírja kevesek magánérdeke” – mondta Karácsony Gergely, amikor kedd délután bejelentette, hogy a fővárosnak elővásárlási joga van a mini-Dubaj – hivatalos nevén Grand Budapest – területére, és élni is fog vele.
„Eszünk ágában sincs erről lemondani, hiszen éppen most kerestünk a fővárosnak 28 milliárd forintot” – jelentette ki a főpolgármester, utalva ezzel arra, hogy Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletével törvénytelennek minősítette azt a kormányzati döntést, amellyel inkasszálta a főváros számlájáról az általa meghatározott, és a Fővárosi Önkormányzatra kirótt szolidaritási hozzájárulás összegét.
Jelenleg a Magyar Államkincstár (MÁK) jogszerűtlenül tartja a számláján a fővárost megillető 28 milliárd 300 millió forintot és kamatait, ami a bírósági ítélet szerint visszajár – véli Karácsony Gergely, ám a MÁK nem sokkal később közleményben jelezte, hogy nem fizetnek vissza semmit.
Ezzel kapcsolatban volt Karácsony Gergely az ATV Egyenes Beszéd című műsorának kedd esti adásában. A főpolgármester legfontosabb állításai:
- Nevetséges az 50 milliárd forintos ár, amennyiért a kormány eladná ezt a területet a beruházónak, mivel ez Magyarország legfontosabb fejlesztési területe.
- Az államnak először rendbe kell tennie ezt a területet, meg kell valósítania az infrastrukturális beruházásokat, és csak azután szabadna értékesítenie, de ehelyett az állam „szarért, húgyért” adja el az araboknak. Évtizedes mértékben is nagy botrány az, ami történik. „Ingyen nem lehet valaki ilyen hülye” – tette hozzá.
- A kormány csak azért csinálja ezt, mert versenyeztetés nélkül elképesztő mennyiségű beruházást akar hozni a Fidesz-közeli építőipari cégeknek. A mini-Dubaj projektre egy konkrét Fidesz-közeli cég lett felkérve.
- A vásárlást abból a pénzből finanszíroznák, amit a kormány visszautal nekik, miután a bíróság a fővárosnak adott igazat a kormány önkormányzatokra kivetett sarca, a szolidaritási hozzájárulás ellen indított elhúzódó perben.
- A Budapesti Közműveken keresztül van a fővárosnak elővásárlási joga a területre. A fent említett módon visszajáró 28 milliárd forintot mindenképp kifizeti a főváros Rákosrendezőért.
- Az adásvételi szerződésben az arab befektető nem vállalt semmit, ő pedig az utóbbi időszakban senkivel sem tudott tárgyalni a kormányból Rákosrendezőről. A szerződésről viszont nem akar tárgyalni az állammal.
- Bírósághoz fordul, miután a Magyar Államkincstár (MÁK) bejelentette, hogy nem jár vissza a pénz a fővárosnak, továbbra is fizetniük kell a szolidaritási adót. Kártérítési pert kell indítania ahhoz, hogy a főváros visszakapja a pénzét.
- Egyeztet a fővárosi frakciókkal az elővásárlási jogról. Ha a kormány elad egy állami telket magánbefektetőknek, azt a bíróság még semmissé teheti. A fővárosnak nagyjából tíz napja van arra, hogy éljen az elővásárlási jogával.
- Közérdek, hogy ez a terület köztulajdonban maradjon. A főváros nem akar tárgyalni az arab befektetővel, ha megveszi Rákosrendezőt. Először ki kell találniuk, hogy mit akarnak kezdeni a területtel, és utána kell befektetőt keresniük.
(Index)
Korábban írtuk: Lázár: 5000 milliárdos fedezet bemutatásával viheti a főváros a rákosrendezői területet