Az IDEA Intézet idei első pártpreferenciás közvélemény-kutatása szerint a Tisza Párt továbbra is vezet Fidesz előtt. A teljes népesség körében 33 százalék a Tisza támogatottsága, míg a Fideszé csak 26 százalék, írja a Telex.
Ezután egy nagy szakadék következik a mérés szerint, a Mi Hazánk 5 százalékos támogatottsággal a harmadik legnépszerűbb magyar párt, a Demokratikus Koalíciónak pedig 4 százalékot mért az IDEA. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt 2, a Momentum, a Vona Gábor-féle Második Reformkor, valamint a Jakab Péter-féle Nép Pártján 1-1 százalékon áll. A megkérdezettek 26 százaléka válaszolta azt, hogy nem tudja vagy nem akarja megmondani, hogy melyik pártra szavazna egy most esedékes választáson.
A biztos szavazó, pártot választani tudók körében 45 százalékkal vezet a Tisza Párt. Kilenc százalékponttal előzik meg a Fideszt.
A biztos szavazók körében a Mi Hazánk már 7 százalékon áll, és a DK is megugorja a parlamentbe jutás küszöbét, az 5 százalékot. A Kutyapárt támogatottsága 3 százalék a biztos szavazóknál, a Momentum, a Második Reformkor és a Nép Pártján 1 százalék körül áll.
Az IDEA tavaly május 24-én, tehát kb. 2 héttel az EP-választás előtt közzétett kutatásában 5%-ra mérte a Mi Hazánkat, és majdnem 7% lett az eredmény, tehát akkor is alulmérték őket
Az IDEA elemzése szerint a Fidesz szavazóbázisának csökkenése nem a tavalyi évben, hanem jórészt azt megelőzően, 2022 közepe és 2023 nyár vége között történt. „A 2024-es év közéleti történései azonban a Fidesz-KDNP szavazótáborát közel sem hagyták érintetlenül, jól érzékelhető a párt bázisának elbizonytalanodása. A kormánypártok támogatottsága a biztos szavazók körében 7 százalékponttal alacsonyabb volt 2025. januárjában, mint egy évvel korábban (36 százalék vs. 43 százalék)” – írták.
Hozzátették, hogy a Fidesz támogatottsága továbbra is a NER időszakának legalacsonyabb szintjén áll.
A bizonytalanok aránya jelentősen csökkent 2024 és 2025 januárja között (37 százalékról 26 százalékra), azaz az elmúlt egy évben sokan találtak maguknak pártot, olyanok is, akik egy évvel korábban még nem tudtak, vagy kérdéses volt a választási részvételük.
Módszertan
Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. december 31. és 2025. január 10. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és közösségi oldal felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.