A Fővárosi Főügyészség vádat emelt további két külföldi állampolgárral - egy némettel és távollétében egy olasszal - szemben, akik egy bűnszervezet tagjaként vettek részt a 2023 februárjában történt budapesti támadásokban.




A Fővárosi Főügyészség azt közölte hétfőn az MTI-vel, hogy a vádirat szerint egy német férfi - az élettársával együtt - 2017-ben Lipcsében egy szélsőséges baloldali ideológiával szimpatizáló szervezetet hozott létre, amelynek az elkövetők, köztük az újabb vádemeléssel érintett német és olasz állampolgár is a tagja volt.

A szervezet tagjai egyetértettek abban, hogy a szélsőjobboldali szimpatizánsokkal szemben erőszakkal kell felvenni a harcot, ennek megfelelően megállapodtak abban, hogy szervezett támadásokat követnek el általuk kiválasztott, szélsőjobboldali szimpatizánsként azonosított vagy annak vélt, gyanútlan áldozatok sérelmére.

Céljuk az volt, hogy a szándékoltan súlyos, akár életveszélyes sérülések, illetve a váratlan támadás körülményei elrettentő üzenettel bírjanak a szélsőjobboldali mozgalmak képviselői számára - írta az ügyészség.

A szervezet tagjai a támadások szervezése során - a lelepleződés elkerülése érdekében - egy darknetes alkalmazáson keresztül vagy személyes találkozók alkalmával egyeztettek egymással.

Az elkövetők megosztották egymás között az előkészületekkel kapcsolatos feladatokat, amelyek kiterjedtek az utazásra, a szálláshelyek biztosítására, a támadás eszközeinek beszerzésére, a helyszín, illetve menekülési útvonalak feltérképezésére is.

A támadásoknak alaposan megtervezett, pontos, begyakorolt forgatókönyv szerinti menete volt, ami az előre egyeztetett feladatmegosztásban is megnyilvánult. A támadások időtartamát 30 másodpercben határozták meg, amelynek mérése az irányító feladata volt, aki a támadást vezényszavakkal indította meg, illetve állította le, majd ezután a társai menekülésében segédkezett.

A figyelő feladata a környezet figyelése, valamint kívülálló személyek beavatkozásának megakadályozása volt, a további tagok pedig a támadás végrehajtói voltak. A támadások során az elkövetők törekedtek az arcfelismerés és a nyomazonosítás meghiúsítására is - tették hozzá.

A fentiek szerint megszervezett, 2018 októbere és 2020 februárja közötti, németországi támadásokat követően a szervezet tagjai 2022-ben elhatározták, hogy a németországihoz hasonló erőszakos támadásokat követnek el Budapesten is. A támadásokat a Becsület napja elnevezésű eseményre tekintettel 2023. február 11-ére, illetve az azt megelőző, valamint azt követő napokra tervezték.

Hangsúlyozták, hogy az újabb vádemeléssel érintett két vádlott más tagokkal együtt kifejezetten azért érkezett Magyarországra, hogy részt vegyen a budapesti támadásokban.

Ezt követően, 2023. február 9. és 11. napja között öt támadás történt Budapesten, amelyben kilencen sérültek meg. Az első támadás a Nyugati pályaudvaron, egy vonaton, a második a Fővám téren, a harmadik és a negyedik támadás február 10-én a Gazdagréti téren, valamint a Bank utcában, az ötödik pedig február 11-én az I. kerületi Mikó utcában történt - sorolták.

A sértettek között volt magyar és külföldi állampolgár is. Közülük hatan súlyos, hárman könnyű sérüléseket szenvedtek, azonban többüknél fennállt az életveszélyes sérülések okozásának lehetősége is.

A vád szerint a német állampolgár a Fővám téri, a Gazdagréti téri és Bank utcai támadásban vett részt, részben figyelő-követő, részben bántalmazó szerepben, az olasz pedig a gazdagréti és a Mikó utcai agresszióban mint bántalmazó.

A Fővárosi Főügyészség a vádlottak közül a német állampolgárt négyrendbeli bűnszervezetben - részben társtettesként, részben bűnsegédként - elkövetett életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletével, és egy rendbeli aljas indokból, bűnszervezetben elkövetett súlyos testi sértés bűntettének kísérletével; az olasz állampolgárt pedig - eljárási garanciák mellett mint távollévő vádlottat - három rendbeli bűnszervezetben és társtettesként elkövetett életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletével vádolja.

A főügyészség velük szemben fegyházbüntetés kiszabását, valamint Magyarország területéről történő, határozott idejű kiutasítást indítványoz.

A főügyészség indítványozza, hogy a Fővárosi Törvényszék a korábban benyújtott vádirat alapján még folyamatban lévő ügyhöz egyesítse jelen ügyet.

A szervezetet érintően Németországban is folyik büntetőeljárás az ott még 2018 októbere és 2020 februárja között elkövetett támadások, illetve egy terhelt esetében a magyarországi bántalmazások miatt - áll a közleményben.