Magyarország manipulatív kijelentései, amelyek szerint Ukrajna az orosz gáztranzit leállításával nehéz gazdasági helyzetbe hozta az Európai Uniót, egy politikailag motivált, belföldi fogyasztást célzó tájékoztató kampány részét képezik - közölte az ukrán külügyminisztérium szerdán a Jevropejszka Pravda ukrán hírportálnak adott kommentárjában.




A kijevi tárca hangsúlyozta, hogy az európai energiapiacon a problémák egyetlen oka mindig is Oroszország volt. "A Kreml évtizedek óta használta fegyverként az energiát, zsarolva az európai kormányokat és aláásva az energiabiztonságot" - szögezte le. A minisztérium utalt az Európai Bizottság 2025. január 1-jei közleményére is, amelyben a testület egyértelműen megállapította, hogy Ukrajna előre bejelentett döntése nem gyakorolt negatív hatást az uniós országok energiabiztonságára és a fogyasztói árakra az európai piacon.

"A magyar vezetés újabb manipulatív kijelentései, amelyek szerint Ukrajna azon döntése, hogy 2025-től nem újítja meg az agresszor állammal, az Oroszországi Föderációval kötött tranzitmegállapodást, negatív hatással lett volna a fogyasztói árakra, egy politikailag motivált, belföldi fogyasztást célzó tájékoztató kampány része - fogalmazott a külügyminisztérium a hírportálhoz eljuttatott közleményében. Hangsúlyozta, az Európai Bizottság és az európai kormányok sikeresen együttműködnek az ellátási források diverzifikálása és az energiafüggetlenség növelése érdekében, és minden európai ország megtalálta a lehetőséget arra, hogy gazdaságát és lakosságát alternatív energiaforrásokkal lássa el az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről.

A tárca szerint a huszonhét uniós országból mindössze kettő nem birkózott meg ezzel a feladattal, és most mást próbál hibáztatni a problémája miatt. Ezzel a magatartással valójában akadályozzák az Egyesült Államok és más partnerek hozzáférését az európai energiapiachoz.

Ha a magyar fél prioritása inkább Oroszország megerősítése, mint az EU-é és az Egyesült Államoké, akkor ezt őszintén be kell vallania. Ukrajna készen áll arra, hogy elfoglalja a megüresedő helyet az EU-ban és a NATO-ban, ha Magyarország úgy dönt, hogy lemond róla, és inkább a Független Államok Közösségéhez vagy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez csatlakozik - jegyezte meg a tárca.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter kedden Facebook-oldalán azzal vádolta Ukrajnát, hogy az orosz gáztranzit leállításával nehéz gazdasági helyzetbe hozta az Európai Uniót - utalt vissza a hírportál. Emlékeztetett arra, hogy Ukrajna és Oroszország között az európai gáztranzitról szóló szerződés 2024 végén ért véget, miután az ukrán fél úgy döntött, hogy nem újítja meg.

(MTI)

Kapcsolódó: Szlovák külügyminiszter: magas lesz a gáz ára, ez a fő probléma

Korábban írtuk:

- Friss adatok: tavaly messze az Orbán-kormány nyújtotta a legnagyobb árampiaci segítséget a kijevi rezsimnek

- Ukrán barátaink hálája a gázért, áramért stb.: nyilvános WC az ungvári Petőfi-szobor mellé!

- Azért apadnak rohamosan a magyar készletek, mert a kormány a kijevi rezsimnek küldi a gázt a tárolókból

- A háború kitörése óta 3 milliárd köbméternyi földgázt kapott Ukrajna hazánkon keresztül - dicsekedte el Szijjártó

- 1/3-át biztosítjuk Ukrajna villamosenergia-importjának