Budapesten kettővel kevesebb, Pest vármegyében kettővel több választókerület lesz, a szavazólapok mellé csak a választópolgár kérésére adnak majd borítékot, a jelöltek visszalépését pedig a választást megelőző harmadik napig lehet majd bejelenteni a jövőben - a többi között ezekről a választási jogszabályokat érintő módosításokról is döntött kedden az Országgyűlés.

A képviselők 134 igen és 52 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadták el az egyes választási tárgyú törvények módosításáról szóló előterjesztést, amelyet az Országgyűlés igazságügyi bizottsága nyújtott be a parlamentnek.

A módosítások szerint Budapesten 18 helyett 16, Pest vármegyében pedig 12 helyett 14 választókerület lesz. Kisebb módosításokat fogadtak el Fejér és Csongrád-Csanád vármegye választókerületi beosztását illetően is.

Vejkey Imre, a bizottság KDNP-s elnöke az előterjesztés vitájában azzal indokolt: a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy a demográfiai adatok alapján Budapesten és több vármegyében a törvényi szabályoknak való megfelelés érdekében a választókerületi beosztás módosítására volna szükség. Az ellenzéki pártok élesen bírálták a választókerületi módosításokat, mert véleményük szerint azok a kormánypártok érdekeit szolgálják.

A jogszabálymódosítás megszünteti a szavazáshoz használt borítékok kötelező átadását a választópolgároknak, a jövőben a szavazólapok mellé csak a választópolgár kérésére adnak majd borítékot. Ezt költségtakarékossággal, a fülkeidő csökkentésével és a szavazatszámlálás gyorsításával indokolták.

A módosítás szerint a jelöltek visszalépését a szavazást megelőző második nap 16 óra helyett, a választást megelőző harmadik napig lehet majd bejelenteni.

A szavazási értesítőt az NVI a jövőben nemcsak postán küldi el, hanem a választópolgár digitális állampolgárságról szóló törvény szerinti tárhelyére is.

A jövőben törvénysértés hiányában is lehet a szavazatok újraszámlálását kérni, de csak rövid határidőn belül: önkormányzati választáson a szavazást követő napon 10 óráig, országgyűlési választáson a szavazást követő napon 10 óráig vagy a külképviseleten átjelentkezéssel voksolók szavazatainak megszámlálását követően a szavazást követő hetedik napon 10 óráig.

Ilyen kérést az érintett jelölt akkor fogalmazhat meg, ha még az eredmény megállapítása előtt az összes leadott érvényes és érvénytelen szavazat fél százalékánál, országgyűlési választáson pedig 101 szavazatnál kisebb a különbség. Ha viszont szavazategyenlőség alakul ki, akkor az új szabályok szerint minden esetben automatikusan újra kell számolni a szavazatokat.

Előírták azt is, hogy polgármester-választás, főpolgármester-választás és települési egyéni választókerületi választás esetén, ha szavazategyenlőség alakul ki, ne időközi választást kelljen tartani, hanem csak a szavazást kelljen megismételni annak érdekében, hogy a mandátumot mielőbb betölthessék.

A rendelkezések többsége 2024. december 31-vel, illetve 2025. február 1-jével lép hatályba.

(MTI)