November 28. és december 5. között készült a Republikon Intézet legújabb, 2024. decemberi pártpreferencia-kutatása. A dátum azért kiemelten fontos, mert Menczer Tamás december 3-án látogatott el Pápára, hogy Magyar Péterbe beleállva kommunikációs igazgatóként egy újfajta, provokatív stratégiával felvegye a kesztyűt a Tisza Párt és Magyar Péter népszerűségével, írja a Telex.

Az MSZP-közeli Republikon Intézet elemzéséből az látszik, hogy decemberben a Tisza Párt megelőzte a Fidesz-KDNP-t: a Tisza Párt támogatottsága a teljes népességben 27 százalék, míg a kormánypártoké 25 százalék. Az előző hónapban a mérésük szerint még a Fidesz-KDNP vezetett két százalékponttal, de támogatottsága visszaesett 1 százalékponttal, míg a Tisza 3 pontot erősödött, így fordult az állás.

A pártválasztók körében három százalékponttal vezet a Tisza, 35 százalék a támogatottsága a Fidesz-KDNP 32 százalékával szemben. A biztos szavazó pártválasztók körében a Tisza előnye még jelentősebb, 6 százalékpont, mivel a Tisza 37, a Fidesz-KDNP 31 százalékos támogatottsággal bír a biztos szavazó pártválasztók körében.

A közvélemény-kutató szerint noha felmérés a Menczer-Magyar találkozás idején és közvetlenül utána zajlott, „nem tulajdoníthatjuk a kormánypártok gyengülését ennek az egy ügynek. Bármi is volt a kiváltó ok, a visszaesés számottevő, a pártválasztók körében 4, a biztos szavazók körében 6 százalékponttal csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága.”

A felmérés szerint a harmadik legerősebb párt a Mi Hazánk, a támogatottsága a teljes népességben 6 százalék, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében 8 százalék. A DK a negyedik helyen áll stabilan, október óta változatlan támogatottsággal, és minden szempontból egy százalékpont választja el a Mi Hazánktól. A Republikon Intézet felmérése szerint a Kutyapárt is bejutna a parlamentbe: a teljes népesség 4, a pártválasztók 5, a biztos szavazó pártválasztók körében szintén 5 százalék a támogatottságuk.

A Momentum a teljes népességben 3, a pártválasztóknál 4, a biztos szavazó pártválasztók körében szintén 4 százalékon áll, míg az MSZP az utolsó egy százalék fölötti párt, október óta változatlanul a teljes népesség 2, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók 3-3 százaléka támogatja.

Egyszázalékos párt az LMP és a Párbeszéd, míg a Jobbik a teljes népesség és pártválasztók körében 1, a biztos szavazó pártválasztók körében 2 százalékpontos támogatottsággal bír. A bizonytalanok aránya csökkent az elmúlt hónapban, 29-ről 24 százalékra, ezek a választók alapvetően a Tisza Párthoz csatlakoztak.