A mai szabad Románia Temesváron fogant, Tőkés Lászlónak, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökének elévülhetetlen érdemei vannak Románia szabadságának visszanyerésében, a népsanyargató diktatúra lebontásában - hangoztatta Sulyok Tamás szombaton, az 1989-es népfelkelés 35. évfordulója alkalmából a temesvári Új Ezredév Református Központban megrendezett gálaesten.

A köztársasági elnök felidézte: a szabadság megélése ott kezdődött, hogy a temesváriak - magyarok és románok együtt - megvédtek egy magyar családot, sorfalat alkottak, hogy együtt védjenek meg egy magyar lelkészt és ezzel egy olyan folyamatot indítottak el, amelynek hatására megdőlt a népnyúzó Nicolae Ceausescu terrorállama, megbukott az embertelen kommunista rendszer.

Rámutatott: Tőkés László temesvári lelkészként már évekkel korábban elkezdett közösséget építeni, beszélni „a szólni nem tudók helyett, és a szólni nem merők nevében is”. Bátor kiállására, szókimondására mások is felfigyeltek, a belvárosi református templom zarándokhellyé vált, már nemcsak reformátusok és nemcsak magyarok közösségévé, amely már a kommunista titkosrendőrséggel, a hírhedt Securitatéval is szembe mert szegülni.

Megállapította: Tőkés László bátor kiállása fogta közösségbe Temesvár népét, az ő szilárd ellenállása nyomán robbant ki a felkelést, amely elsöpörte a diktatúrát.

„Az emberek évtizedek terrorja és elnyomása után ismét magukra találtak. De még közelebb kerülünk az igazsághoz, ha azt mondjuk, egymásra. Szomszéd a szomszédra, egyetemista a munkásra, román a magyarra, református a katolikusra, ortodox a baptistára és fordítva” – emlékeztetett Sulyok Tamás.

Kiemelte: a román-magyar közös történelmet jó néhány fekete folt tarkítja ugyan, de hiba lenne csupán ezekre fókuszálni. A két nép ugyanis nemcsak egymás mellett, hanem sokszor együtt élte meg történelmét, amelynek kiemelkedő pillanata volt a románok és magyarok 1989-es temesvári összefogása, bátor kiállása.

"A szabadság közös. Nincs külön román szabadság és nincs külön magyar szabadság" - szögezte le Sulyok Tamás. A közösségnek, az összefogásnak, az összetartásnak nincs alternatívája - tette hozzá.

"Temesvár eszménye arra tanít, hogy az igazságért kötelességünk küzdeni, hogy mindig tegyük meg, amit megtehetünk. Nem hagyhatjuk, hogy belénk fojtsák a szót" - hangsúlyozta az államfő a megemlékezésen.

(MTI)