Az igazságszolgáltatás mint szervezet megszűnt függetlennek lenni – nyilatkozta a Partizánnak a Fővárosi Törvényszék nemrég lemondott büntetőbírója, Laczó Adrienn, aki a Simonka-ügy bírája is volt. Laczó hozzátette, hogy mindez nem jelenti azt, hogy az egyes bírák is elveszítették volna a függetlenségüket, de egyre nagyobb ellenszélben kénytelenek ítélkezni.

A bírósági szervezetek és a kormány között az utóbbi hetekben mélyült el a konfliktus, miután létrejött a felek között egy megállapodás, melynek értelmében az állam több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére, ha utóbbiak belemennek bizonyos szervezeti átalakításokba, melyek bírálói szerint sértik az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Laczó azt mondta, ő sokáig bíró szeretett volna maradni, de rájött, hogy ez nem lehetséges, mert szerinte „csak befelé megyünk az erdőbe”. Emlékei szerint korábban sokkal szabadabb légkörben dolgoztak a bírák. „Amikor az ember a rendszeren belül van, nem veszi észre, hogy fogy el a levegő, a szabadság, a bátor véleménynyilvánítás” – mondta.

Arra a kérdésre, hogy érte-e politikai nyomásgyakorlás a pályája során, Laczó elmondta, hogy 2018-ban, amikor ideiglenesen a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumát vezette „egy politikailag rendkívül kényes ügy” kapcsán azt kérést kapta az egyik igazgatási vezetőtől, hogy olyan módon befolyásolja az ügy kiosztását, hogy az lehetőleg a kívánt eredményt hozza.

Erre Laczó nemet mondott, ami után nem nyerte el a Kollégium vezetői pozícióját, az ügyben pedig – melyet az interjúban nem nevezett meg – végül a kívánt eredmény született. „Lehet, hogy szakmailag jó eredmény született, és nem tudtam meg, hogy átnyúltak-e a fejem felett” – tette hozzá Laczó, akinek elmondása szerint annak idején komoly lelkiismereti válságot okozott az eset.

Gulyás Gergely egyáltalán nem érti a bírák felháborodását

Szerdán Gulyás Gergelyt hallgatta meg a parlament Igazságügyi Bizottsága. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a választási törvény módosításáról is kérdezték, amely Budapestet fosztja meg két egyéni képviselői helytől a fővárosi agglomeráció javára. A HVG szemléje szerint Gulyás elmondta, hogy a törvénymódosításra a kerületek aránytalansága miatt volt szükség, ezt az aránytalanságot pedig megszüntették.

A hamarosan szavazásra kerülő választási törvény a miniszter szerint példamutató arányossággal bír, és megfelelően biztosítja a választók alkotmányos jogait.

Gulyást egyáltalán nem érti az igazságügyi alkalmazottak és a bírák felháborodását az igazságügyi reform miatt. Úgy látja, az Igazságügyi Minisztérium példaértékűen járt el, hiszen tárgyalt a bírókkal, aminek a vége egy olyan megállapodás lett, amelyet mindkét fél aláírt. A bírák kirendelésével kapcsolatos szabályok szerinte nem jelentik a függetlenség elvesztését, ez csupán munkaszervezési kérdés, hiszen számtalan helyen van bíró, de nincs ügy és fordítva.

Gulyás bejelentette, hogy januártól a miniszterelnök hivatali apparátusa és a Miniszterelnöki Kabinetiroda a Kossuth térről szintén a Várba költözik, méghozzá a frissen elkészült egykori Vöröskereszt-székházba, pár lépésnyire a Karmelitától.

(24)

Korábban írtuk: Lemondott az Országos Bírói Tanács elnöke