A magyar állam az őshonos nemzeti kisebbségeket ismeri el, és államalkotó tényezőként tekint rájuk - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottsága előtt csütörtökön Budapesten.



Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke, miniszterelnök-helyettes fogadja Manfred Webert, az Európai Néppárt (EPP) elnökét a Karmelita kolostorban 2024. június 14-én (fotó: MTI/Miniszterelnökség/Botár Gergely)

Magyarországon a tizenhárom őshonos nemzetiségnek joga van az önkormányzatisághoz, a nemzeti hagyományuk, nyelvük, identitásuk megőrzéséhez, és az államnak minden segítséget meg kell adnia ezek megvalósításához - jelentette ki a politikus.

Elmondta, hogy 2010-hez képest legalább hatszorosára növekedett az őshonos nemzetiségek támogatása.

Az önkormányzatok által fenntartott nemzetiségi iskolák száma a 2010-es 12-ről mostanra 108-ra nőtt, és "nagy innováció volt", hogy azoknak az állami vagy települési önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanoknak a tulajdonjogát, amelyekben nemzetiségi iskola működik, megkapták a nemzetiségi önkormányzatok - ismertette a miniszterelnök-helyettes.

Elmondta azt is, hogy a nemzetiségi pedagógusok pótléka 40 százalékra emelkedett, a nemzetiségi pedagógusok ösztöndíjprogramjában 846 pedagógus nyert el támogatást összesen 1,1 milliárd forint értékben, nemzetiségi tanulmányok ösztöndíjban pedig 458 tanuló részesült 370 millió forint összértékben. A Bolgár Oktatási és Kulturális Központ kialakításához 4,7 milliárd forinttal, a biatorbágyi Ritsmann Pál Német Nemzetiségi Általános Iskola felújításához 1,3 milliárd forinttal, a Rákóczi útra tervezett szlovák központ megvalósulásához pedig kétmilliárd forinttal járult hozzá az állam - sorolta Semjén Zsolt.

Mások mellett felszólalt Grexa Liliána ukrán nemzetiségi szószóló is, aki megköszönte, hogy a legmagasabb szinten támogatja a kormány a nemzetiségüket az országok közötti "fagyos hangulat" ellenére, továbbá

nemzetiségük növekvő száma miatt egy megfelelő méretű kulturális központ és templom létrehozásához kért segítséget.

Válaszában Semjén Zsolt arról beszélt, hogy várakozása szerint az orosz-ukrán háború befejezése után sok ukrán marad Magyarországon, akiket integrálni kell majd a magyarországi ukrán életbe.

(MTI nyomán)

Korábban írtuk: A kijevi békemisszió eredménye: annyi ukrán iskolát nyitunk, amennyi szükséges!