Rekordgyorsasággal készült el egy Balog püspököt csak enyhén megintő határozat, amelyet a gyanú szerint nem is írt alá az a személy, akinek ott szerepel az aláírása.

Egy magánszemély feljelentése alapján a rendőrség hamis magánokirat felhasználása vétségének gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen folytat nyomozást – ezt válaszolta a BRFK a 24.hu megkeresésére, amikor arról érdeklődtek, hogy az ügyben indítottak-e hivatalos vizsgálatot.

A rendőrségen Vargha Anikó korábbi tököli kántor tett feljelentést még októberben. A feljelentés előzménye egy tavaszi panaszbeadvány volt, amelyet Vargha a Magyar Református Egyház Zsinati Bíróságához intézett. A négyoldalas beadvány lényegi részében az állt, hogy Balog Zoltán már püspökként – a nyilvánosság kizárásával, az egyházzal való egyeztetés nélkül – lobbizott a pedofil bűncselekmény elkövetésében segítő, akkor már börtönben ülő Kónya Endre kegyelméért Novák Katalin korábbi államfőnél, aki végül kegyelmet is adott az egykori bicskei tanárnak. Vargha panaszában ez állt:

Balog Zoltán püspök közbenjárása nyomán született kegyelmi döntés az egyház közösségében és a társadalom széles rétegeiben értetlenséget és felháborodást okozott. A püspöki közbenjárás ténye és megvalósításának formája, továbbá az ügy napvilágra kerülése óta okozott kár el nem ismerése és a felelősség fel nem vállalása miatt jelentősen csorbult az egyház hitelessége és társadalmi megítélése, továbbá megbotránkozást okozott egyházon belül és kívül egyaránt. Balog Zoltánnak a kegyelmi ügyben vállalt és máig nem tisztázott szerepe, a hivatkozott törvény mindhárom […] pontját sérti, így megalapozottan állítható, hogy tevékenységével és annak következménye tagadásával Balog Zoltán egyértelműen megsértette az MRE lelkészek jogállásáról szóló törvényt. Balog Zoltán viselkedése megosztotta és a mai napig megosztja egyháza közösségét, és alkalmas arra, hogy akadályozza az egyházat és annak minden szolgálattevőjét küldetése betöltésében.

A panaszt azonban Vargha szerint irreálisan gyorsan bírálták el, amely mások mellett gyanút adhatott arra, hogy az így megszületett határozat nem mindenben volt törvényes. A nyolcoldalas válaszhatározatot ugyanis már másnap reggel el is készítették, amint beérkezett Vargha Anikó panasza.

Legalább négy ponton merülhet fel kétely:

A büntető törvénykönyv szerint aki „jog vagy kötelezettség létezésének, megváltozásának vagy megszűnésének bizonyítására hamis, hamisított vagy valótlan tartalmú magánokiratot felhasznál, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Panaszában azt is kérte Vargha, hogy Balog Zoltánt mozdítsák el a püspöki tisztségéből, ez azonban nem történt meg, csak „megintették” a püspököt, aki a kegyelmi botrány kirobbanása után mondott le a zsinat lelkészi elnöki posztjáról.