A tavalyi, 14 éve nem látott megtorpanás után ismét dinamikusan emelkedik a forgalomban lévő készpénz állománya Magyarországon – mutatják az MNB hétfőn közzétett adatai. Szeptember végén 7,7%-kal több készpénzt használtunk, mint egy évvel korábban, a valutatartás viszont csökkent legutóbb, ebben az utóbbi időszak forintgyengülése hozhat újabb fordulatot, írja a Portfólió.



Fotó: Getty Images

A jegybank statisztikái szerint szeptember végén 8664 milliárd forintnyi készpénz állt a jegybank mérlegének forrásoldalán (ne felejtsük: minden egyes zsebünkben lapuló érvényes forint bankjegy vagy érme a mi közvetlen követelésünk az MNB felé), ennyit használtak a gazdaság szereplői pénzforgalmi vagy felhalmozási célra.

Ez a szám 7,7%-kal múlja felül az egy évvel korábbit. Utoljára 2022 őszén láttunk a forint-készpénzállományban akkora éves növekedést, mint idén augusztusban és szeptemberben. A növekedés visszatérésének egyszerre több oka lehet:




Hosszú távon az idő a készpénz ellen dolgozik: összességében ma már kétszer több pénzt költünk kártyával, mint amennyit felveszünk velük. A fizetési szokások viszonylag lassan, de biztosan változnak: 10 évvel ezelőtt például még 2,5-ször több készpénzt vettünk fel bankkártyákkal, mint amennyit fizettünk velük.




A forint készpénzállomány mellett említést ér a valuta is, erről második negyedéves (június végi) adatok állnak rendelkezésre. Ekkor 638 milliárd forintnyi valuta volt a magyar gazdaságban, ami azt jelzi, hogy a forgalomban lévő készpénz kevesebb mint 7%-a volt valuta.




Csökkent is a valuta állománya 2023 közepéről 2024 közepére 6,5%-kal, ugyanakkor az ősz első heteiben kialakult jelentős forintgyengülés a korábbi tapasztalatok szerint növelheti a valutakeresletet és a külföldi fizetőeszköz részarányát.