A hosszú aszály után máris az árvíz ellen kell védekezzünk a víztározók hiánya miatt, de a szakpolitikai viták helyett most nemzeti összefogásra és cselekvésre van szükség. A Mi Hazánk a Magyar Önvédelmi Mozgalommal és a katasztrófavédelemmel együttműködve megkezdte az árvízvédelmi munkálatokat az ország több pontján - írja X-bejegyzésében Novák Előd, alább a részletek:

Magyarok! A hosszú aszály után máris az árvíz ellen kell védekezzünk a víztározók hiánya miatt, de a szakpolitikai viták helyett most nemzeti összefogásra és cselekvésre van szükség. A Mi Hazánk a Magyar Önvédelmi Mozgalommal és a katasztrófavédelemmel együttműködve megkezdte az… pic.twitter.com/ox0ODv73v1

— Novák Előd (@novak_elod) September 16, 2024

Videóval frissítve:

Óráról órára változik a helyzet

Óráról órára változik a helyzet, folyamatosan frissülnek az árvízi előrejelzések - mondta az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az M1 hétfő esti műsorában.

Siklós Gabriella hangsúlyozta, hogy nagyon hirtelen indult meg a Duna és a Lajta vízszintjének emelkedése, ez nagyrészt a Boris ciklonnak köszönhető, amely még az elmúlt napokban is jelentős mennyiségű csapadékot okozott, főleg a Duna ausztriai vízgyűjtő területein.

A szóvivő ugyanakkor azt is kiemelte: a vízállás előrejelzését a folyamatosan változó időjárási helyzet mellett az is nehezítette, hogy például Ausztriában volt olyan mérőállomás, amely felmondta a szolgálatot, és rossz adatokat közölt.

Siklós Gabriella közlése szerint az árhullám hétfőn érkezett meg Magyarországra, a Szigetközben már az árvízzel szemben védekeznek, sok településen homokzsákokkal, és Kelet-Magyarországról is valamennyi vízügyi szakembert ebbe az országrészbe vezényeltek.

Jelenleg minden bevethető munkatársuk a Lajtánál és a Dunánál van - hangsúlyozta a szóvivő, megerősítve, hogy mindkét folyón a legmagasabb, harmadfokú készültség van érvényben.

Hozzátette, hogy a következő napokban a Dunán gyakorlatilag mindig lesz valahol tetőzés, Nagybajcsnál csütörtökön napközben tetőzhet a folyó, Budapesten ezt szombatra várják, itt előreláthatólag 860 centiméter lesz a legmagasabb vízállás.

Siklós Gabriella a védekezéssel kapcsolatban beszámolt az úgynevezett szükségtározó esetleges megnyitásáról is. Ismertetése szerint ilyen esetben az árvíz csúcsát próbálják - ahogy fogalmazott - "megskalpolni", kieresztik a vizet egy jó pillanatban egy nagyobb területre. Ezzel az eljárással adott esetben például Mosonmagyaróvárt kisebb árvízi károk érhetik, erről döntés kedden várható - mondta Siklós Gabriella.

(MTI)