A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) szerdai ülésén hitelesítette a vietnámi nemzetiség honos népcsoporttá nyilvánítását célzó választópolgári kezdeményezést - adta hírül az MTI.
2020 januárja, a Covid-hisztéria kezdete: budapesti boltokra kirakott feliratokon bizonygatják, hogy nem kínaiak (fotó: Marjai János/24.hu)
A nemzetiségek jogairól szóló törvény értelmében nemzetiség minden olyan - Magyarország területén legalább egy évszázada honos - népcsoport, amely a lakosságban kisebbségben van, a lakosság többi részétől saját nyelve, kultúrája és hagyományai különböztetik meg, egyben olyan összetartozás-tudatról tesz bizonyságot, amely mindezek megőrzésére, történelmileg kialakult közösségeik érdekeinek kifejezésére és védelmére irányul.
Jelenleg 13, az állam által elismert nemzetiség van: a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a "roma", a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán.
A törvény szerint ha további nemzetiség kíván bizonyságot tenni arról, hogy megfelel a feltételeknek, akkor legalább ezer, magát ehhez a nemzetiséghez tartozónak valló, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán szavazati joggal rendelkező magyar választópolgár kezdeményezheti a nemzetiség Magyarországon honos népcsoporttá nyilvánítását.
Ennek első lépéseként a kezdeményezők benyújtják az erre irányuló választópolgári kezdeményezést az NVB-hez, amely azt formai szempontok alapján elbírálja.
Az NVB szerdai ülésén egyhangú döntéssel hitelesítette a vietnámi honos népcsoporttá nyilvánítását célzó kezdeményezést.
A határozat ellen 15 napon belül lehet jogorvoslattal fordulni a Kúriához. A határozat jogerőre emelkedése után a kezdeményezőnek 120 nap alatt ezer támogató aláírást kell összegyűjtenie, ezek hitelességét a Nemzeti Választási Iroda ellenőrzi.
Az NVB az eljárás során kikéri a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) véleményét, hogy a kezdeményezés megfelel-e a törvényi feltételeknek.
Ha a kezdeményező összegyűjtötte a szükséges számú aláírást, az NVB az MTA véleményével és az összegyűlt aláírások számával felterjeszti a kérelmet az Országgyűléshez, amely végül dönt a honos népcsoporttá nyilvánításról.
Legalább egy évszázados honosság?
A Wikipédia szócikke szerint a Vietnámi Demokratikus Köztársaság és a Magyar Népköztársaság 1950-ben vette fel először egymással a diplomáciai kapcsolatokat. A két egyaránt kommunista vezetésű ország között az 1980-as években szoros kapcsolat alakult ki, ebben az időszakban közel 6000 kiválasztott éltanuló vietnámi diák kapott lehetőséget, hogy Magyarországon folytassa a tanulmányait. Ők alkották a bevándorló közösség első magját.
A rendszerváltást követően olyan gazdasági körülmények alakultak ki Magyarországon, amelyek a kínaiakhoz hasonlóan a vietnámiak számára is rendkívül kedvezővé váltak: a fejletlen import miatt a magyar kiskereskedelmi láncok nem tudták ellátni áruval a lakosságot, és ez a piaci rés nagyszámú bevándorlót csábított. Eleinte olyan korabeli piacokon árulták az olcsó és sokszor illegális termékeiket, mint az 1993–1994 között üzemelt hírhedt józsefvárosi Négy Tigris. Az 1990-es évek végén egy időre lelassult a migráció, amikor az olcsó bevásárlóközpontok megjelenésével és a fogyasztási szokások megváltozásával csökkent a kereslet a távol-keleti termékek iránt, de a vállalkozásaik modernizálásával, átalakításával és a saját plázáik létrehozásával (pl. AsiaCenter) megfordították a trendet. A magyarországi vietnámi közösségen belül jelenleg megfigyelhető egy törésvonal a kommunistaellenes és az otthoni rendszerhez hű migránsok között.
A KSH adatai szerint a 2011-es népszámláláson 3500-an vallották magukat vietnáminak, közülük több mint 2700-an Budapesten éltek, és vállalkozásaik 93%-a is a fővárosban működött. A közösség tagjai közül 2400-an rendelkeznek vietnámi állampolgársággal, a legtöbben ott is születtek. Egyes becslések szerint a vietnámiak száma a hivatalos adatnál sokkal nagyobb, nagyjából 6000 fő. A közösség létszáma növekvőben van, 2001 és 2011 között a kolónia több mint kétszeresére nőtt. A 2011-es népszámláláson 2674-en jelölték meg anyanyelvükként a vietnámit, és ennél kicsit többen, összesen 2780-an használják nyelvüket családi, baráti körben.
Korábban írtuk: Pócs Alfréd és egy jobbikos megpróbálta, de nem leszünk az ezer szkíta országa