Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó "egyszerűnek és primitívnek" nevezte Orbán Viktor magyar miniszterelnök Volodimir Zelenszkij "ukrán" elnöknek kifejtett keddi tűzszüneti javaslatát. A tanácsadó szerint Oroszország "furcsa közvetítőkön" keresztül könyörög, hogy ne érje támadás a területét, miközben további erőforrásokat csoportosít a határhoz egy újabb Ukrajna elleni támadás érdekében.



Fotó: hvg

– Arról van szó, hogy Oroszország szeretné biztosítani, hogy Ukrajna ne tudjon csapást mérni a hátországára akkor, amikor erőforrásokat vonnak a határvidékre – ezt írta Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó X-csatornáján szerdán, kifejtve véleményét arról, hogy szerinte mi áll a külföldi közvetítők ukrajnai háború beszüntetéséről szóló javaslatainak hátterében.

Ahogyan arról beszámoltunk, Orbán Viktor kedd reggel érkezett Kijevbe, hogy tárgyalásokat folytasson Volodimir Zelenszkijjel. A találkozó legfontosabb témái között voltak a béke megteremtésének lehetőségei és az ukrán–magyar kapcsolatok aktuális kérdései. Magyarország miniszterelnöke "nagyra értékelte azokat a kezdeményezéseket, amelyeket Ukrajna elnöke tett a béke érdekében" (vajon ki tud ezek közül akár egyet is megnevezni? - a szerk.), ugyanakkor megosztotta azt a véleményét Zelenszkijjel, hogy ezek a kezdeményezések hosszú időt vesznek igénybe.

Orbán a közös sajtótájékoztatón közölte, hogy azt kérte Ukrajna elnökétől, "fontoljuk meg, nem lehetne-e a sorrendet megfordítani, és egy gyors tűzszünettel fölgyorsítani a béketárgyalásokat". "Egy határidőhöz kötött tűzszünet, amely lehetőséget ad a béketárgyalások felgyorsítására: ennek a lehetőségeit mértem föl" – fogalmazott a magyar kormányfő.

"Rendkívül érdekes javaslatok: Ukrajna azonnal és egyoldalúan szüntesse be a tüzet (szarkazmus). Különösen természetesen az, hogy megállítsuk a nagy hatótávolságú pusztító fegyverekkel végrehajtott csapásokat, különösen az oroszok által megszállt területeken és Oroszország határ menti területein" – jegyezte meg Podoljak (az elnöki tanácsadó nem írta le Orbán Viktor nevét, de az ukrán sajtó szerint is az ő javaslatára utalt).

Felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország eközben továbbra is folytathatja a csapásokat, ahogyan azt Szergej Lavrov többször is kijelentette, "ragaszkodva ahhoz, hogy még a tárgyalási folyamat megkezdése esetén sem fogja senki leállítani a támadásokat Ukrajna területén".

Egészen egyszerű. Oroszország furcsa közvetítőkön keresztül szó szerint könyörög a tilalomról szóló informális határozat visszaállításáért... Ukrajna védekező csapásaival szemben – fejtette ki véleményét az ukrán elnöki tanácsadó, aki ennek célját abban látja, hogy mialatt az orosz erők egy újabb nagyszabású támadás előkészítése céljából továbbra is csendben összpontosítsák az erőforrásokat a határvidéken, ne veszítsenek légvédelmi eszközöket és felszereléseket. "Egyszerű és primitív. Nagyon egyszerű, és még annál is primitívebb" – fogalmazott.

– A kérdés költői: hogyan lehet megérteni azokat az embereket, akik részt vesznek egy olyan kampányban, amely egy támadás alatt álló országot egyoldalú tűzszünetre kényszerít... És ami a legfontosabb: komolyan gondolják-e ezeket a javaslatokat, és valóban a háború végéhez vezetnek-e? – zárta gondolatait Mihajlo Podoljak.

Extremely interesting proposals: #Ukraine should immediately and unilaterally cease fire (sarcasm). Especially, of course, to stop strikes with long-range weapons of destruction and especially on Russian-occupied territory and border areas of #Rf. Rf can continue to strike (as…

— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) July 3, 2024

Frissítés: Orbán magyarázza a sikertelen "békemissziót": ő igazából csak tájékozódni akart

Orbán Viktor miniszterelnök a Die Weltwoche című konzervatív svájci lapnak adott interjúban kijelentette, hogy kijevi látogatásán nem meggyőzni akarta Volodimir Zelenszkij "ukrán" elnököt, hanem tájékozódni arról, "hol vannak a határai" a kijevi álláspontnak a békefolyamatra vonatkozóan.

Az ukrajnai államfővel kedden folytatott megbeszéléséről a magyar miniszterelnök egyebek között elmondta: a tárgyalás során arra törekedett, hogy a két ország közti "nem túl virágzó" kapcsolatot maguk mögött hagyják, és a jövőre koncentráljanak. Emlékeztette Zelenszkijt arra, hogy Ukrajna területén nagyszámú magyar közösség él, különösen az egykoron Magyarországhoz tartozó területeken. Hangoztatta, hogy Ukrajnának be kell tartania az uniós csatlakozáshoz szabott kritériumokat, köztük az emberi és kisebbségi jogok tiszteletben tartását, hozzátéve, Kijevnek ehhez cselekvési tervet kell készítenie, amely segít, hogy előrehaladjon a csatlakozási tárgyalásokon, de az Ukrajnában élő magyar közösség számára is előnyös.

A magyar miniszterelnök elmondta, nem meggyőzni akarta Zelenszkijt, és konkrét javaslatot sem állt szándékában tenni. Feladatául azt tűzte ki, hogy a békét célzó egyeztetés során jobban megismerje az "ukrán" elnök álláspontját és annak határait. Megerősítette, hogy a soros EU-elnökséget jelenleg betöltő ország kormányfőjeként célja egy jelentés elkészítése az Európai Tanács részére a béke lehetőségeiről. Már több, béketárgyalásra és a konfliktus megoldására törekvő javaslat is született, emlékeztetett, de ezek elfogadása akár hónapokba is telhet, amire jelenleg nincs idő, hiszen mindennap emberek halnak meg. Ennek okán arra kérte Zelenszkijt, hogy változtassanak a sorrenden, először gondolkodjanak egy tűzszünet megkötésében, és utána következhetnek a tárgyalások a békefolyamatról.

Orván Viktor kifejtette: Zelenszkij "nem örült túlságosan" a tűzszüneti felvetésnek, és azt kérte, hogy még gondolkodhasson rajta, mert a korábbi tűzszüneti javaslatokkal kapcsolatban rossz tapasztalatai vannak, azok szerinte nem váltak Ukrajna javára - tette hozzá.

Leszögezte: Zelenszkij megértette Magyarország álláspontját, és felvázolta a saját álláspontjának határait a jövőbeli döntések terén. "Meglátjuk, hogyan tudjuk innen folytatni" - tette hozzá a miniszterelnök.

Előre be nem jelentett kijevi útjával és a háború lezárásával kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette: aki irányítani akarja az eseményeket, az sohasem lesz sikeres, aki hasznos akar lenni, segíteni akar másokon, előbb "engednie kell az egójából". Ami igazán fontos, az a háború és a béke, Ukrajna és Oroszország álláspontja, valamint az Európai Unió érdeke - szögezte le.

A háborút és a békét érintő döntéseket nem Magyarország hozza, ehhez olyan felhatalmazásra van szükség, amely az Európai Tanácsot alkotó miniszterelnökök és elnökök kezében van - emelte ki Orbán Viktor. "Mindent egybevetve azt gondolom, ma tettünk egy lépést előre, holnap pedig teszünk egy újabbat" - fűzte hozzá.

Az Európai Unió külpolitikai hatalomként való fellépéséről elmondta, hogy minden a nagy európai országok vezetőin múlik. Úgy vélte, hogy amíg a németek, a franciák és az olaszok nem fognak össze, és nem tesznek egymásnak javaslatokat, nem hoznak közös döntéseket, és túl sokat foglalkoznak az uniós pozíciók elosztásával, a pillanatnyi politikai helyzettel és álláspontokkal, addig nem lesz változás. Mint mondta, ezért járt nemrégiben Berlinben, Rómában és Párizsban, ezért indította el a békemissziót: hogy meggyőzze az európai vezetőket arról, hogy fel kell vállalniuk a legfontosabb döntések meghozatalát, különben Európa eltűnik a nemzetközi színtérről.

(Index - MTI nyomán)

Korábban írtuk: 

- Hát persze hogy elutasította Zelenszkij Orbán tűzszüneti javaslatát - de ez csöppet sem zavarja a fideszes propagandistákat

- A kijevi békemisszió eredménye: annyi ukrán iskolát nyitunk, amennyi szükséges!