Körülbelül három órával azután, hogy az uniós vezetők között holtpontra jutott az Ukrajna csatlakozásáról szóló megbeszélés, Olaf Scholz német kancellár azt javasolta Orbán Viktornak, hogy igyon meg egy kávét az üléstermen kívül – írja a Politico.



Fotó: Sean Gallup/Getty Images

A cikk szerint Olaf Scholz a kör alakú tárgyalóasztalnál összegyűlt uniós kollégái előtt intézte a magyar vezetőhöz az ajánlást, miután Orbán nem volt hajlandó megszavazni Ukrajna uniós csatlakozásának megkezdését.

Orbán el is hagyta a termet, így a maradék 26 uniós vezető a szükséges egyhangúsággal – amely az uniós szabályok szerint akkor is teljesül, ha egy vezető hiányzik – jóváhagyta a tárgyalások megkezdését.

Orbán Viktor a péntek reggeli rádióinterjújában a kávézást - érthető módon - nem említette.



Fotó: Virginia Mayo/AP

Így fogalmazott erről:

Nem lehetett őket meggyőzni. Arra kértek, ne akadályozzam őket.

Frissítés: Scholz elmondta, hogyan történt az eset

Történelminek nevezte a mostani EU-csúcsot Olaf Scholz német kancellár – ugyanakkor nem amiatt, mert rendhagyó módon Orbán Viktor vétó helyett kivonult a teremből egy döntés alatt, hanem azért, amikben sikerült meggyezniük a tagállamok állam- és kormányfőinek. A német kancellár emellett arról is beszélt, hogyan kérték meg Orbán Viktort, hogy távozzon a döntés alatt a teremből.

– Európai Uniónak hívjunk magunkat, és mindannyiunk számára kötelesség, hogy a közös munka szellemiségében szövetkezzünk – fogalmazott Olaf Scholz az EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatóján Brüsszelben, amikor arról kérdezték, hogyan állt elő az ötlettel, hogy Orbán Viktort kérjék távozásra a teremből, amikor a többi 26 tagállam épp arról szavaz, hogy megkezdjék Ukrajnával a csatlakozási tárgyalásokat.

Scholz, amellett, hogy összefoglalta az Ukrajnával és Moldovával kapcsolatos döntések miatt általa történelminek titulált csúcs történéseit, újságírói kérdésekre válaszolva beszélt arról, miként kérte meg Orbán Viktor magyar miniszterelnököt a szobából való távozásra, amikor a csatlakozási tárgyalások körüli vitán patthelyzet alakult ki a magyar kormányfő és a többi 26 tagállam között.

– Mivel egyhangú döntésre van szükség, ezért álltam elő az ajánlattal – kezdte gondolatait a kancellár, majd kifejtette, pontosan hogyan is zajlott le az esemény.

– Ahhoz, hogy a 26 [tagállam] előrelépést érhessen el a folyamatban, és hogy egy ember tiltakozása [ne akadályozza azt], az Európai Unió számára baráti szellemiségű ajánlattal álltam elő a magyar miniszterelnöknek. Azt javasoltam, hogy ezt a döntést a távollétében is meghozhatjuk – emlékezett vissza az eseményekre Scholz, majd azzal folytatta, hogy felidézte, Orbán Viktort nem akarták siettetni.

– Mondtam neki, hogy nyugodtan gondolkodjon az ajánlaton. Ő aztán erre spontán reagált, és azt válaszolta, hogy elfogadja – folytatta Scholz, majd elmondta, olyan javaslattal áltak elő, amellyel a magyar miniszterelnök „együtt tud élni”.

Ugyanakkor Scholz újságírói kérdésre kijelentette, hogy ez egy nem mindennapos lépés volt, ezért a jövőben nem szeretnék azt megismételni, hiszen

nem lehet mindig kiküldeni a folyosóra az ellenálló országot.

Azonban hozzátette, hogy ez jogilag teljesen rendben volt.

2. frissítés: videó is van róla:

(Politico - 24 - Index nyomán)

Korábban írtuk:

- A főnindzsa a Kossuth Rádióban magyarázkodik: "megkértek, hogy ne vétózzak", "menet közben is meg lehet akadályozni"

- Ne azt nézzék, amit mondok... - Megint csak hülyített Orbán a vétóval - kezdődhetnek az EU-tárgyalások Ukrajnával
- Belga kormányfő Orbánnak: ha nem vétózol, akkor utána be kell fognod a szád
- Orbán Brüsszelben: "a magyar genetikailag nem érzékeli a nyomást", ezért nem engedjük most Ukrajna EU-csatlakozását, "akármi is az ajánlat"
- Orbán: még a tagjelölti státuszt sem kellett volna megadni Ukrajnának, nemhogy meg kellene kezdeni a tárgyalásokat
- Szijjártó: a kormány nem enged a nyomásgyakorlásnak az ukrán EU-csatlakozási tárgyalások ügyében
- Orbán: Ukrajna uniós tagsága nem esik egybe Magyarország érdekeivel