Nyers üzenetet címzett a vétótól elálló Orbán Viktornak Alexander De Croo belga miniszterelnök, de utána azonnal megbánta, írja a Politico nyomán a 24.



Fotó: Dursun Aydemir / Anadolu / AFP

– Ha részt veszel a döntésben, vagyis nem vétózol, akkor utána egyszerűen be kell fognod a szád – mondta De Croo az újságíróknak, majd sietve hozzátette: "nem kellett volna ezt mondanom".

– Az egyetlen dolog, ami számít, hogy használod-e a vétódat, vagy nem használod a vétódat – zárta rövidre a belga kormányfő.

Mint ismert, az Európai Tanács ma úgy döntött, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. A csatlakozásról szóló döntés ellen egyetlen tagállam sem tiltakozott. Orbán Viktor kiment a teremből a szavazás alatt, így egyhangúlag el tudták fogadni a javaslatot.

A "konstruktív távolmaradás" eszközével korábban is élt Magyarország: a Politico uniós forrásokra hivatkozva azt írja, hogy ezúttal

Olaf Scholz német kancellár javasolta Orbánnak ezt a megoldást.

Scholz Emmanuel Macron francia elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke társaságában órákkal az uniós csúcs előtt is győzködte Orbánt – állítólag ekkor állt elő azzal a javaslattal a német kancellár, hogy Orbán hagyja el a termet a szavazás előtt.



Fotó: Orbán Balázs / Fb

Az elmaradt Orbán-vétó kapcsán Leo Varadkar ír miniszterelnök kifejtette, hogy tiszteli a magyar miniszterelnököt a döntés miatt. Mint mondta, a magyar kormányfő egyértelmű tette, hogy ellenzi a tárgyalások megkezdését, és az EU-s csúcstalálkozó alatt sem változott az álláspontja, de mégsem vétózta meg a döntést, noha erre lehetősége lett volna.

– A vétóval nagyon nehéz helyzetbe hozta volna az Európai Uniót – nyilatkozta a sajtónak Varadkar.

Robert Golob szlovén miniszterelnök a Politicónak azt mondta, Orbán nem kapott semmit cserébe a vétófenyegetés feladásáért.

Korábban írtuk:

- Ne azt nézzék, amit mondok... - Megint csak hülyített Orbán a vétóval - kezdődhetnek az EU-tárgyalások Ukrajnával

- Orbán Brüsszelben: "a magyar genetikailag nem érzékeli a nyomást", ezért nem engedjük most Ukrajna EU-csatlakozását, "akármi is az ajánlat"
- Orbán: még a tagjelölti státuszt sem kellett volna megadni Ukrajnának, nemhogy meg kellene kezdeni a tárgyalásokat
- Szijjártó: a kormány nem enged a nyomásgyakorlásnak az ukrán EU-csatlakozási tárgyalások ügyében
- Orbán: Ukrajna uniós tagsága nem esik egybe Magyarország érdekeivel