13 milliárd eurónyi, más jogállamisági eljárások által nem blokkolt uniós pénz 75 százalékának, vagyis 10 milliárd eurónak a kifizetését indíthatja meg hamarosan az EU Magyarország felé – értesült brüsszeli forrásokból a Portfólió. A lap szerint már csak a kormány válaszát várják, hogy a horizontális feljogosító feltételek által blokkolt kohéziós források egy része felszabadulhasson.
A korábbi hírek arról szóltak, hogy már szeptemberben meglehet a jóváhagyás a magyar igazságügyi reformhoz kötött horizontális feljogosító feltételekről szóló eljárásban, de az Európai Bizottságnak további jogállamisági aggályai akadtak. Az Országos Bírói Tanács jogait megerősítő, a közhatalmi szervek fellebbezési, valamint a magyar bírák uniós jogorvoslati lehetőségeit erősítő törvénycsomag esetében az Európai Bizottság korábban komoly előrehaladást látott már, de pár tisztázó kérdésre még most is várja a választ. Ezek kis késlekedés után hamarosan megérkezhetnek, így az év utolsó heteiben dönthet a Bizottság arról, hogy megfelel-e Magyarország az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos horizontális feljogosító feltételnek. Ha mindent rendben találnak, megindulhatnak a kifizetések.
Amint a kormány válaszol, a Bizottságnak 10-12 napja lesz az értékelésre, majd a döntéshozatalra – ennek függvényében szabadulhat fel 13 milliárd eurónyi kohéziós fejlesztési pénz. A Portfólió ugyanakkor úgy értesült, hogy a 13 milliárd eurónyi, elméletileg felszabaduló keret a gyakorlatban majd csak 10 milliárd euró felszabadítását jelenti, mivel vannak tematikus feljogosító feltételek is, amiket még teljesíteni kellene a kormánynak.
Csütörtökön az Európai Bizottság egy rövid tájékoztatót tartott a magyar reformokkal kapcsolatban, itt állapították meg, hogy a vitás pontokra adott válaszok után várhatóan megindulhatnak a kifizetések.
(24)