Ezek a Medián legfrissebb, szerdán publikált közvélemény-kutatásának megállapításai.

A hvg-n megjelent felmérés adatfelvétele szeptember végén történt, a telefonon feltett kérdésekre adott válaszokat a Medián szakemberei súlyozással korrigálták, így az elvileg tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és végzettség szerinti összetételét. A közvélemény-kutatás hibahatára így is ±3,5 százalék, amit különösen a kis pártok rangsorolásánál érdemes figyelembe venni.




A teljes lakosság körében a pártok támogatottsága a közvetkezőképp néz ki:

Jelenleg a szavazásra jogosultak 34 százaléka nem tud/nem akar választani a pártkínálatból, azt azonban a Medián adatai szerint a „bizonytalanoknak” csak a 19 százaléka mondta, hogy a következő választás után továbbra is az Orbán-kormányt látná szívesen, míg abszolút többségük, 59 százalékuk kormányváltást szeretne. A választani tudó szavazókra szűkített pártpreferenciák:

A Második Reformkor, az MSZP és az LMP támogatottsága a választani tudó lakosság körében 2-2 százalék, és a Párbeszédnek is van 1 százaléknyi támogatója. Egyébként a választani tudó és a voksolást biztosra mondó szavazók aránya csak kismértékben tért el a fenti listától; eszerint a Fidesz, a DK és a Mindenki Magyarországa a biztos szavazók körében 1-2 százalékponttal kicsit jobban teljesít, míg a Magyar Kétfarkú Kutya Párt támogatottsága a biztos szavazók körében 6 százalékpontra csökken.

Kockáztat a Fidesz a választások összevonásával

A felmérést ismertető cikk felhívja a figyelmet arra, hogy a Fidesz komoly kockázatot vállalt azzal, hogy azonos napra tette az önkormányzati választásokat és az EP-választást. Ugyanis az Európai Parlamentbe delegált magyar képviselők (pártlistákon keresztüli) kiválasztása hagyományosan sokkal kevésbé mozgatja meg a választókat, mint az önkormányzati vezetőkről szóló szavazás.

Az alacsonyabb részvétel az elkötelezett szavazótáborok számára előnyös, és a magyar politika közhelye, hogy ebben a Fidesz a legerősebb versenyző. Minél kisebb tehát a részvétel, annál láthatóbb, dominánsabb Orbán Viktor pártjának eredménye.

Azaz az önkormányzati választás valószínűleg az EP-listákra leadott szavazatok számát is megdobja, ami a jóval kevésbé elkötelezett szavazókkal rendelkező ellenzéki pártoknak kedvezhet. Az elemzés szerint egyébként a Fidesz célja az lehetett, hogy az EP-választásra is mozgósítsa a kistelepüléseken élő törzsválasztóit. A Medián mérésében

csak két olyan demográfiai csoport van, amelyben a többség kitartana a jelenlegi kormány mellett: a legalacsonyabb jövedelműek és a legkevésbé iskolázottak.

A Medián mérései alapján tovább folyik a magyar társadalom településtípusok szerinti polarizációja: miközben a kisebb települések lakóinak 43 százaléka támogatja a Fideszt, a városokban már csak a polgárok 41 százaléka. A megyei jogú városokban a kormánypárt támogatottsága csak 39 százalék, Budapesten pedig mindössze 23 százalék, írja a Telex a hvg-n ismertetett felmérés nyomán.