Hamarosan megállapodhat a magyar kormány a Rheinmetall hadiipari konszernnel a KF51 Panther harckocsi magyarországi fejlesztéséről, gyártásáról és hadrendbe állításáról – értesült a német Handelsblatt hírlap.



Fotó: Rheinmetall Press Kit

A lapot szemléző Portfólió már korábban írt róla, hogy a KF51 fejlesztése mellett jó eséllyel a harckocsitípus gyártására és rendszeresítésére is sor kerül majd Magyarországon.

A Handelsblatt most arról értesült, hogy nagy valószínűséggel valóban hazánkba hozzák a KF51 Panther fejlesztését, és idővel a harckocsi gyártását is, a projektért összesen 300 millió eurót fizet a magyar kormány.

A megállapodás tárgyalása már folyik, de aláírt szerződés még nincs – írják. A legyártott harcjárműveket a Magyar Honvédség a világon elsőként rendszeresítené, megelőzve ezzel a német Bundeswehrt is, amely valószínűleg hosszabb távon is kitart a Leopard-széria mellett.

Bár a Pantherből van már kész prototípus, a Rheinmetall egy új páncéltestet szeretne a harcjárműnek, mivel jelen állapotában a Leopard 2-eseket is gyártó Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a hadiipari cég beszállítója.

A lap arra is kitér, hogy elektronikai rendszerek tekintetében valószínűleg jobb lesz a Panther, mint a konkurens Leopard 2-es, hiszen drónelhárító berendezéssel és drónkezelő felülettel is fel lesz szerelve. Emellett a harcjármű lényegesen olcsóbb is lesz, mint a Leopard 2-es: egy KF51-es beszerzési ára 15 millió dollár lesz, egy új Leopard 2-es árának harmada.

Talán furcsaság lehet, hogy miután a magyar kormány bevásárolt a Krauss-Maffei Wegmann (KMW) Leopard 2-es szériájából 2018-ban, most mégis a Rheinmetall Leoparddal közvetlenül konkuráló Panther-harckocsijának fejlesztésébe szállnak be.

Ennek alapvetően két fő indoka van:

A második pontot talán érdemes egy kicsit jobban kibontani. A KF51 Panther tényleg rengeteg innovatívnak mondható, hasznosnak tűnő, de élesben még nem tesztelt technológiát tartalmaz majd. Ilyen például

Ezeknek a technológiáknak egy része természetesen egész biztosan kísérleti, talán még elméleti fázisban van, így nem kizárt, hogy hosszabb távon a Leopard-szérián és az amerikai Abrams-szérián is megjelenik majd. Ugyanakkor megvannak az előnyei annak, ha a típus rendszeresítését tervező ország már a fejlesztési folyamatban is részt vesz.