A Magyar Önvédelmi Egyesület feloszlatását szeretné elérni Lakatos Oszkár, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) általános elnökhelyettese. Indítványában azt kéri az ügyészségtől, hogy indítson törvényességi felügyeleti vizsgálatot, és kezdeményezze az egyesület feloszlatását a bíróságon.




A szóban forgó egyesület működteti a Magyar Önvédelmi Mozgalmat, amely a hajdani jobbikos (2009-ben jogerős bírósági döntéssel feloszlatott) Magyar Gárda egyik utódszervezetének tekinthető. Az egyesület és a mozgalom vezetője László Attila, aki előzőleg a (2014-ben szintén feloszlatott) Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület elnöke volt - magyarázza a Népszava.

Lakatos Oszkár indítványa szerint a Magyar Önvédelmi Egyesület a korábban feloszlatott Szebb Jövőért Egyesület "szellemiségét átvéve, annak fizikai megnyilvánulásait folytatva, erősítve olyan tevékenységet végez, illetve olyan magatartást tanúsít, amely sérti a roma nemzetiséghez tartozó személyek egyenlő emberi méltósághoz való jogát". Azt is írják:

A Magyar Önvédelmi Egyesület úgynevezett sétái a bűnözés ellen, a Mi Hazánk által meghirdetett tüntetéseken való demonstratív részvétel, a tagjai által viselt formaruha (egyenruha) alkalmas arra, hogy a roma közösségek tagjaiban félelmet keltsenek, felerősítsék a romákkal szembeni indulatokat.

– A Magyar Önvédelmi Egyesület nyíltan romaellenes nézeteket vall, tevékenysége a szélsőséges nézetek terjesztésére, helyi roma közösségek provokálására és zaklatására is erőteljesen kiterjed – állapította meg Lakatos Oszkár.

A szervezet sétának nevezett "provokációs célú, köznyugalom megzavarására alkalmas megjelenései" rendszeresen túllépik a gyülekezési jog, az egyesülési jog kereteit. Az ügyészséghez benyújtott indítvány hangsúlyozza: az egyesület működése sérti az alaptörvényben biztosított alapvető emberi jogokat, szembemegy az ország nemzetközi emberi jogi kötelezettségvállalásaival.

Horváth Aladár, a Roma Parlament – Polgárjogi Mozgalom vezetője nemrég közösség elleni uszítás és közveszéllyel fenyegetés vádjával feljelentést tett Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke és ismeretlen tettesek ellen, amiért a cigánybűnözés elleni fellépés jegyében demonstrációt tartottak Budapesten, törvényi szigorításokat követelve. Horváth Aladár szerint a "folytatólagosan elkövetett közösségsértő politikai kommunikáció" nemcsak hangulatkeltő vagy akár sokkoló véleményközlés, hanem feszültséget gerjesztő magatartás.