A börtönöket is elérte a rezsiválság – vagy, ahogy a kormány hívja, az energia-veszélyhelyzet – miatti spórolási kényszer, ami egészen meglepő intézkedéseket is hozhat – derül ki egy friss belügyminiszteri rendelettervezetből, melyet a hvg ismertetett.



Fotó: MTI / Nyikos Péter

A kormány honlapjára felkerült dokumentum, ha ebben a formában életbe is lép, akkor két fontos újítást vezet majd be a büntetés-végrehajtás területén:

A kormány honlapjára – társadalmi egyeztetés céljából – feltöltött, „a veszélyhelyzet ideje alatt egyes bv-szabályok eltérő alkalmazásáról szóló miniszteri rendelet” tervezete valójában egy, a részleteket tisztázó végrehajtási rendelet szövegjavaslata, amelyre a belügyminisztert a nemrég, január 12-én megjelent, hasonló néven futó, 3/2023-as kormányrendelet hatalmazza fel.

A dokumentumok szövegéből kiderül, milyen veszélyhelyzet idején és milyen célból kellene a speciális szabályokat bevezetni. Az energia-veszélyhelyzetről van szó, amit tavaly júliusban hirdetett ki a kormány, létrehozva már sokadikként az energia-veszélyhelyzeti operatív törzset. Az elérni kívánt cél pedig az állami intézmények földgázfelhasználásának csökkentése, „a veszélyhelyzet következményeinek elhárítása”.

A miniszteri rendelet tervezete szerint a bv-intézeti elhelyezés helyett otthonápolási őrizetbe helyezhető az a krónikus beteg elítélt, akiről a bv- intézet orvosa – szükség esetén szakorvos bevonásával – megállapította, hogy „alapvető szükségleteinek kielégítésére” önállóan nagyrészt vagy teljesen képtelen ezért „mindennapi életvitelében folyamatos segítségre, ápolásra szorul".

Az otthonápolási őrizet elrendelésének további fontos feltétele, hogy legyen, aki „írásban tett nyilatkozatban vállalja a gondozást”. A mellékelt hatásvizsgálati lap szerint ezzel „a bv. intézetek telítettsége minimális mértékben csökkenthető”, ám talán ez is elég lehet a részlegekben, börtönkórházakban helyiségek összevonására, amivel a fölgázfelhasználás csökkenthető.



Fotó: MTI / Rosta Tibor

A villamosenergia-felhasználást mérsékelve csökkentheti a bv-intézetek rezsiszámláját a másik tervezett intézkedés, amivel az intézmény parancsnoka korlátozhatja az elítélt vagy fogvatartott birtokában tartható „meghatározott fajtájú vagy teljesítményű elektronikai eszközt”. Sőt, a rendelettervezet mellékleteként már össze is írtak egy tiltólistát az ilyen – letétbe helyezendő – eszközökről:

A listán szereplők közül főleg az első két eszköz hiánya lehet zavaró, legalábbis így gondolhatták a Belügyminisztériumban, mivel a rendelettervezet kitér arra, hogy ha a tiltás miatt „a zárkában vagy a lakóhelyiségben forró víz nem állítható elő, napjában két alkalommal meleg ital készítéséhez forró vizet kell biztosítani”, továbbá „részlegenként biztosítani kell a hajszárítás lehetőségét”.

Ez mindenképpen szigorítás a jelenlegi szabályokhoz képest, hiszen most 1200 W teljesítményig engedélyezett a hajszárító, vízforraló pedig 1000 W-ig – ha ez utóbbi a felére csökken, akkor már csak merülőforraló lesz használható, azok jellemzően 500 W-osak. A hajsütővas teljesen tiltott tárgy lesz. Érdekes, hogy a tévéknél nem teljesítményt határoztak meg határértéknél, hanem képátmérőt.

De még ezután is hosszú marad az elítéltek által a bv-intézetekben birtokolható különböző eszközök listája. A hatályos lista kitér a tisztasági eszközökre, ruházatra, élelmiszerekre, dohányárura, gyógyszerekre és egyéb használati tárgyakra. Sőt, az enyhébb megítélés alá esők, illetve a hosszú időre bezártak „kérelemre engedélyezhető” tárgyaira is.

Néhány érdekes tétel a listáról: