Alább olvasható a bejegyzése:
Pár nap múlva a magyar választások feltételeit érintő külföldi kritikák meg fognak emlékezni a kormányszócsővé silányított közmédiáról, a burkolt pártfinanszírozás fogalmát is kimerítő, „többcsatornás”, kormánypropagandáról. Esetleg szót ejtenek majd a politikai kiadványok terjesztésénél monopolhelyzetet élvező MédiaLog és a kültéri hirdetések piacán erőfölényes Publimont fantázianevű NER-cégek hatalmaskodásáról: abban ugyanis látszólag egyetértünk, hogy monopol-, erőfölényes cégek nem csinálnak azt, amit akarnak. Csakhogy ezek a kritikák pont arról fognak hallgatni, amivel kezdeniük kellene: a platformszolgáltatókról.
Ma már szerte a világon a hagyományos médiatermékeknél nagyobb elérést biztosítanak a közösségi platformok. Egy-egy tv-csatorna, újság, vagy éppen hírportál erejét ma az árazza be, hány követője van, hány megosztást generál, mennyi lájkot kap egy-egy tudósítása. Éppen ezért, egy-egy platformszolgáltató ma már nagyobb hatékonysággal tudja manipulálni a politikai nyilvánosságot, mint az államhatalom.
Esetükben még a kormány zsebében lévő versenyfelügyeletet, médiahatóságot, az elfogult választási szerveket sem szidhatjuk, mivel ezek a cégek kiszöktek minden joghatóság alól.
Amikor a legutóbbi amerikai elnökválasztás finisében az egyik platformszolgáltató hájdolta a Biden család ukrajnai kalandjairól szóló híreket, azt gondolhattuk, ez azért mégsem a mi problémánk, nekünk bőven elég ha a NER média-visszaéléseivel foglalkozunk. Hát nem.
A Facebook tegnap, a magyar választási kampány finisében egyetlen kattintással, indokolás nélkül eltüntette az egyik, parlamentbe jutásra esélyes párt, a Mi Hazánk hivatalos oldalát. Pont azt a pártot „lőtték le” a virtuális térben, amelyiket előzőleg a MédiaLog az offline-terjesztésből igyekezett kizárni.
A Mi Hazánktól nem állnak távol a rasszista utalgatások, a homofób uszítás, ugyanakkor a lezárások és a NATO-csapatok Magyarországra telepítése ügyében a Mi Hazánk az egyetlen valódi ellenzéki párt.
A tűrhetetlen nézeteket és a politikai alternatívákat azonban egyaránt nekünk, magyaroknak kell mérlegre tennünk és nem külföldi „jóembereknek”, nem a Big Tech szereplőinek.
Kapcsolódó: Schiffer: csak a Mi Hazánk védte meg a jogállami elveket a járványkezelés terén