Öt ország jelezte eddig a magyar zászlóalj-harccsoporthoz való csatlakozási szándékát - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter a csütörtöki brüsszeli rendkívüli NATO-csúcs után a közösségi oldalán.
Illusztrációk: amerikai tankok Németországban (fotó: Wikimedia)
Szijjártó Péter a Facebook-oldalára feltöltött videóban így magyarázkodott: Magyarország legfontosabb célja továbbra is annak garantálása, hogy az ország "nem kavarodik, nem sodródik bele" a szomszédban zajló háborúba. A NATO csütörtöki csúcstalálkozója ebből a szempontból a magyar várakozásoknak és érdekeknek megfelelő eredményt hozott.
Szijjártó "nagy sikernek" nevezte, hogy érvényben maradt a NATO azon álláspontja, amely "teljes mértékben egybevág Magyarország nemzeti érdekeivel". Tehát a NATO nem hadviselő fél a szomszédságban zajló háborúban, nem is akar hadviselő féllé válni, és "mindent meg kell tenni annak érdekében hogy ez a háború ne eszkalálódhasson, ne terjedhessen túl Ukrajna határain".
A miniszter ismertetése szerint a NATO - annak érdekében hogy megerősítse a szerepvállalását a szövetség keleti, délkeleti szárnyán - "előretolt védelmi jelenlétet hozott létre". Ez azt jelenti, hogy nyolc zászlóalj-harccsoport jön létre a szövetség keleti, délkeleti szárnyán - mondta.
Ezek közül az egyik lesz az a magyar zászlóalj-harccsoport, amely már korábban létrejött. "Mi, magyarok hoztuk ezt létre, a Magyar Honvédség hozta ezt létre, az magyar vezetés alatt áll" - hangoztatta, hozzátéve, hogy az egység eddig is a NATO keretében működött.
Szijjártó közölte: megnyitották a lehetőséget, hogy ehhez a zászlóalj-csoporthoz más NATO-tagországok is csatlakozhassanak a saját katonáikkal.
Tájékoztatása szerint öt ország - az Egyesült Államok, Törökország, Horvátország, Montenegró és Olaszország - jelezte csatlakozás és katonák küldésének, delegálásának szándékát. Előreláthatólag ezen országok "néhány száz főnyi" katonát delegálnak majd a magyar zászlóaljcsoportba.
A tárcavezető kitért arra is, hogy ezen katonák a Dunántúlon fognak tartózkodni, ahol a honvédség bázisaiban közös kiképzéseken, gyakorlatokon vesznek majd részt a NATO-együttműködés keretében.
A NATO-harccsoportok Magyarországra telepítése ellen tüntet Orbán Viktor hivatalánál a Mi Hazánk
Tüntetést tart a Mi Hazánk a NATO-harccsoportok Magyarországra telepítése miatt Orbán Viktor hivatalánál a Várban március 27-én 16 órától. Miután a kormány korábbi ígérete ellenére mégis engedélyezi a NATO-csapatok hazánkba telepítését az amerikai-orosz háború keretében, a Mi Hazánk maradt az egyetlen párt, mely Magyarország függetlensége mellett szót emel, áll a közleményükben.
Oroszország minden olyan országot, amely hadianyagot küld vagy enged át területén Ukrajnába, mint sajnos Magyarország is, ellenséges országként kezel, az ott akár városokban lévő katonai objektumokat, repülőtereket potenciális célpontként tartja számon. A szárazföldi és légi NATO-harccsoportok beengedése, hazánk katonai felvonulási területté tétele elfogadhatatlan, szabad és semleges Magyarországot követelünk! Idegen haderőknek nincs helyük hazánkban, Magyarország a magyaroké! - írják.
Az oroszok elleni embargó így is felbecsülhetetlen károkat okozott a magyar gazdaságnak. Aki úgy gondolja, hogy ne mi fizessük a háború árát, és nem kér abból, hogy akár a NATO, akár az EU belerángassa Magyarországot a háborúba, az jöjjön velünk most vasárnap Orbán Viktor hivatala elé! Idegen érdekek helyett válasszuk a Mi Hazánkat! - zárja szavait Novák Előd, a Mi Hazánk Honvédelmi Kabinetjének elnöke.
Korábban írtuk:
- A kormány korábbi fogadkozása ellenére Magyarországra is telepít harccsoportokat a NATO