2022-ben Orbán Viktorék tervei szerint három fontos dolog történik Magyarországon, derült ki a mai Kormányinfón:




Brüsszelnek át kell vállalnia a határvédelem költségeinek egy részét

A Földközi-tengeri és a Balkáni útvonal mellé egy harmadik útvonal is megnyílt, Fehéroroszország irányából - tért át a bevándorlásra a kormányfő. Orbán Viktor leszögezte, hogy Magyarország álláspontja egyértelmű, és egyre többen vannak Európában, akik azt mondják, hogy a migránsoktól érkezett menedékkérelmeket a megcélzott ország területén kívül kell lefolytatni. Ez két nagy vitát generál.

Ha kerítéssel védjük az országokat, akkor hajlandó-e ebből költségeket átvállalni az unió. Orbán Viktor szerint előbb-utóbb el kell jönni annak a pillanatnak, amikor világossá kell tenni, hogy akik védik Európa belsejét, azok irányába ezt a terhet át kell vállalnia Brüsszelnek, vagy legalább annak a felét.

A másik kérdés az a nemzeti alkotmányok és az Európai Bíróság migrációra vonatkozó ítéleteinek konfliktusa. A kormányfő szerint ennek a feloldására több lehetőség is van. Nyolc ország mondta azt, hogy a nemzeti jog elsőbbséget élvez, a magyar Alkotmánybíróság is döntött ebben, a kormány ennek következtében fenn fogja tartani azt a rendet, amit eddig, az Európai Bíróság döntéseinek hatására sem változtatnak.

Orbán Viktor úgy látja, hogy az Alkotmánybíróság döntése színvonalas újítást is tartalmaz: az eddigi kizárólagos egyéni jogból az emberi méltóság kérdését átvitte a kulturális közeg területére, és azt mondták, hogy nem csak a szabadság fogalma áll védelem alatt, hanem az emberi méltóságba az is beleértendő, hogy az egyén, ahol él, ott egy kulturális szövet veszi körül, és ennek a megváltoztatásához senkinek nincs joga.

A kötelező oltás nem működik

Az omikron variáns miatt nem terveznek kötelező oltást, az emlékeztető oltást tartják megoldásnak. Kérdésre Orbán Viktor kifejtette: a magyar néplelket olyannak ismeri, hogy szerinte a kötelező oltás még nagyobb ellenállást váltana ki. „A kötelező oltás nem működik” – tette hozzá a miniszterelnök. Ugyanakkor mindent meg fognak tenni azért, hogy a magyarok felvegyék a harmadik oltást. Telefonálni fognak, levelet küldenek és személyesen keresik meg az állampolgárokat.

Az egészségügyről Orbán Viktor azt mondta: „a kórházak kapacitása fantasztikus”, jó munkát végeznek az egészségügyben, van elég kórházi ágy. A miniszterelnök nem lát olyan fertőzéshullámot, amit ne tudnának kezelni és ne tudnának mindenkit ellátni.

Az energiaárakkal kapcsolatban azt mondta: úgy tudnak a magyaroknak segíteni, ha fizetéseket és a nyugdíjakat emelik.

A Városháza-ügyről kijelentette: mindenki söprögessen a saját portája körül. Azt ígérte: amíg fideszes többség van, a parlament épületét nem fogják eladni.

Egyelőre nem mond semmit Völner Pál ügyéről

A kormányfő leszögezte, ezt megítélni a bíróság döntése után lehet, de a jogszabályok mindenkire egyértelműen és egyformán vonatkoznak.

A pedagógusoknak igazuk van

A pedagógusok béremeléséről a kormányfő elmondta, nincs még kolbászból a kerítés, nemcsak a kormány szándékán, hanem a gazdaság teljesítményén is múlik, hogy mit lehet és mit nem. Hozzátette: a pedagógusoknak igazuk van, a 10 százalékos emelés nem oldja meg a problémát.

Teljesen hihető, hogy nem tudott a Völner elleni nyomozásról

Orbán Viktornál nem merült fel Varga Judit miniszter felelőssége Völner Pál ügyében, nem ismer olyan körülményt, ami ezt megalapozná. A kormányfő a nyomozásról akkor értesült, amikor azt az ügyészség közzétette a honlapján.

"A főnök mindig a legerősebb koalíciós párt elnöke"

A kormányfő hangsúlyozta, hogy kampánykérdésekkel csak a kampányban foglalkozik, de Márki-Zay Péterről és az ellenzéki összefogásról annyit elmondott, hogy a főnök mindig a legerősebb koalíciós párt elnöke.

A miniszter és a miniszterelnök felelőssége

A kormányfő néhány héttel ezelőtt beszélt utoljára Völner Pállal. Azt is elmondta, hogy régóta ismerik egymást, együtt voltak kollégisták, a korrupciós botrányba keveredett, lemondott államtitkárról egy iskolai történetet elmesélve úgy fogalmazott, hogy "diákkoromban is bátrabb volt, mint én", és sajnálja azt, ami most kialakult, bár nem tudja negligálni az ügyészség álláspontját, nem tud elvonatkoztatni a személyes tapasztalataitól sem, ezért meg kell várni a bíróság ítéletét. Ennek tudatában lehet majd beszélni a miniszter és a miniszterelnök felelősségéről.

Frissítés: a negyedik oltásért már ő is nehezen menne

Orbán Viktor szerint a harmadik oltás az omikron ellen is jó, de azt, hogy milyen variánsok jönnek még, vagy a különböző vakcinák milyen mértékben lesznek jók az omikron ellen, még nem tudjuk megmondani. A kormányfő kulcskérdésnek tartja, hogy a harmadik oltás működjön, a negyedikért már ő is nehezen menne.

"Visszaadom a diplomámat, ha ez igaz"

A Pesti Srácok megkérdezte, mit szól ahhoz, hogy az ellenzék arról beszél, feles többséggel is megváltoztatnák a kétharmados törvényeket. A miniszterelnök szerint ez komolytalan, csak politikai blöff.

„Visszaadom a diplomámat, ha ez igaz” – jelentette ki nevetve. Hozzátette: szilárd alkotmányos rend van, Magyarország „nem egy sufni, nem egy kóceráj”.

Hamarosan harmadik oltáshoz köthetik a védettségi igazolványokat

Orbán Viktor leszögezte, ha a helyzet megkívánja, korlátozásokat vezetnek be, de most úgy látja, hogy az utóbbi napokban kedvezőbbek az állapotok, viszont az új variánst még nem tudják pontosan felmérni. A kormányfő szerint a vírust csak oltással, nem karanténnal lehet legyőzni. Ezután arról beszélt, hogy hamarosan harmadik oltáshoz köthetik a védettségi igazolványokat, de nem rögtön az újév kezdetén.

Nem meri felemelni a hangját Pintér társaságában

Megkérdezték Orbán Viktort arról is, mit szól ahhoz, hogy Karácsony Gergely állítása szerint a Városháza-ügyében tartott házkutatások miatt ordítozott Pintér Sándor belügyminiszterrel.

Nagyra értékelem a főpolgármester úr bátorságát, mert én 96 óta dolgozom együtt a belügyminiszterrel, de én még a hangomat sem mertem felemelni a társaságában. Tehát... igyekszem felzárkózni – fogalmazott Orbán Viktor.

2. frissítés: Völnerre hárítja a felelősséget a mandátumát illetően

A 24.hu arra kérdezett rá, mi volt Orbán Viktor első reakciója, mikor az ügyészségi közleményből értesült Völner Pál ügyéről.

„Gondoltam egy erőset” – jelentette ki a miniszterelnök. Kérdésre azt is elmondta, ha előbb tudott volna az ügyről, akkor az nem lenne helyes.

Azt is hozzátette: az ügyészség nincs a kormány alá rendelve, ha ez így lenne, akkor mondott volna dolgokat. De nem így van, és ez a dolgok helyes rendje.

Azt is megkérdezték tőle, hogy van-e tudomása más érintettről a Völner-üggyel kapcsolatban. Orbán Viktor kiemelte: ha lenne, akkor azonnal fel kéne lépnie ellene. Meg is tenné, ha valóban lenne tudomása ilyenről.

Arra a kérdésre, hogy miért nem szólítják fel Völner Pált a képviselői mandátumának a visszaadására, a miniszterelnök azt mondta: a képviselő felelőssége a mandátum visszaadása, erről nem szavazhat a Fidesz, nem vehetik vissza tőle.

"Rendet tettem, amikor kellett"

A kormányfő Bige László és Márki-Zay Péter kapcsolatára egy elvi megjegyzést tett: különböző megoldások vannak, egy-egy országon belül is más-más felfogások. Orbán Viktor kifejtette, Magyarországon a jobboldal azt a felfogást követi, hogy az üzletemberek az üzletet, a politikusok a politikát csinálják, ha pedig bármelyik irányba ezt a vonalat átlépik, akkor rendet kell tenni. Azzal folytatta, hogy az ő oldalukon is volt ilyen, de rendet is tett, amikor kellett. A baloldalon viszont üzletemberek is csinálnak politikát.

Lehetnek még népjóléti intézkedések

Sok mindent láttam már ebben a szakmában, de ilyet még nem – mondta Orbán Viktor Márki-Zay Péter rezsicsökkentésről szóló szavaira vonatkozó kérdésre. A miniszterelnök leszögezte, a kormánynak az a dolga, hogy támogassa az embereket, ezért nem érti, ami történik, az ő koordináta-rendszerében nincs ilyen bolygó.

A kormányfő azt is elárulta, hogy terveznek még népjóléti intézkedéseket a választások előtt, de részletekről nem beszélt.

Ki van zárva a gondtalanság a vakcinák ügyében

Kedden jelent meg a sajtóban, hogy hosszú pereskedés után a magyar hatóságok kiadták a keleti vakcinák engedélyeztetési eljárása során keletkező dokumentumok egy részét. Az iratok szerint a magyar szakembereknek is voltak aggályaik mind a kínai, mind az orosz vakcina alkalmazásával kapcsolatban.

A 168 Óra újságírója azt kérdezte, hogy a kormány tudott-e erről. A miniszterelnök elmondta, hogy a kínai vakcinát a WHO is engedélyezte, Oroszországban pedig két különböző gyárban is jártak a magyar szakemberek. Orbán Viktor egyébként nem ismeri azokat a dokumentumokat, amelyekről a sajtóban írtak. Leszögezte a vakcinák ügyével kapcsolatban, hogy a gondatlanság ki van zárva, „a jó gazda gondosságával” jártak el.

A magyar labdarúgásról: lassabban haladunk, mint kellene

A kormányfő a magyar labdarúgás fejlődésére vonatkozó kérdésre úgy fogalmazott, hogy lassabban haladunk mint kellene, de ez most már nem pénzkérdés, a fejlődésnek nem pénzügyi, hanem minőségi korlátai vannak.

Fel kell darabolni Budapestet?

Egyetért Matolcsy György azon véleményével, hogy fel kell darabolni Budapestet? „Minden remek gondolat valahonnan jön” – jelentette ki a miniszterelnök. A kérdésre, hogy például Zuglót leválasztaná-e Budapestről, azt mondta, hogy erről döntsenek a zuglóiak.

A jegybank elnöke a Magyar Nemzetben megjelent Mi lehet a Budapest-dilemma megoldása? című cikkében arról írt: Budapest túl nagy az országhoz képest, ezért kisebb részekre kell bontani, de helyi népszavazások útján.

(Index nyomán)

Korábban írtuk: Komoly gondot okozhat a kötelező oltás a közszférában