A pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről, valamint a gyermekek védelme érdekében egyes törvények módosításáról szóló javaslattal folytatta munkáját az Országgyűlés kedden.
Előterjesztő
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője előterjesztői felszólalásában úgy fogalmazott: a gyermekek védelmében "elmentek a falig" a pedofil bűnelkövetők elleni szankciókkal. Megjegyezte: bár az új büntető törvénykönyvnek köszönhetően folyamatosan csökken a szexuális bűncselekmények száma, a gyermekek sérelmére elkövetett pedofil bűncselekmények kis mértékben nőttek.
A törvényjavaslatot ismertetve hangsúlyozta: a pedofilok nem rejtőzhetnek el, ezért létrehoznak egy kereshető nyilvántartást, amelyhez hasonló működik például Lengyelországban, és nem ellentétes az uniós joggal. A nyilvántartás az Ügyfélkapun keresztül lesz elérhető, és névre lehet keresni, azaz nem jelenik meg a teljes lista, csupán egy most is létező bűnügyi nyilvántartásba kap betekintést a kérelmező. Az elkövetőkről az azonosításukhoz szükséges legszűkebb adatkör ismerhető meg: nevük, születési évük, településszintű lakcímük, fényképük, valamint az általuk elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos adatok, ezekről másolat, képernyőmentés nem készíthető. Kocsis Máté hozzátette: az is bekerül a nyilvántartásba, aki korábban követett el pedofil bűncselekményt.
Tájékoztatása szerint a büntető törvénykönyv szigorítása értelmében az, aki gyermekpornográf tartalmat készít, terjeszt vagy felhasznál, a "legrosszabbra készüljön", bizonyos minősített esetekben az emberöléssel azonos elbírálás alá esik tette. Közölte: új minősített eseteket is bevezetnek az eddigi hatalmi vagy befolyási viszonnyal visszaélés mellé, így minősített eset lesz, ha 12 éven aluli gyermek sérelmére, ha hivatalos személyként, ha sanyargatást vagy erőszakot alkalmazva, illetve ha különös visszaesőként követik el a bűncselekményt. Emellett 18-ról 21 éves korra tolják ki a sértettek bejelentési lehetőségét, a zaklatásnál pedig új minősített eset lesz, ha azt 18 éven felüliek gyermek sérelmére követik el.
Bővítik a foglalkoztatási tilalom körét is, a pedofil elkövetők később nem dolgozhatnak gyermekek által is látogatható, szabadidő eltöltésével, szórakoztatással, vagy sporttal kapcsolatos munkahelyen, például strandon, vidámparkban, állatkertben, sportegyesületben, valamint kormányzati szolgálati jogviszonyt és politikai vezetői tisztséget sem tölthetnek be - sorolta Kocsis Máté.
Kormány
Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára közölte: a kormány támogatja a gyermekek védelméről szóló törvényjavaslatot.
Fidesz: zéró tolerancia a pedofiloknak
Selmeczi Gabriella, a Fidesz vezérszónoka a legundorítóbb bestiális cselekménynek nevezte a pedofil bűnöket, hozzátéve, hogy még a börtönben is megveti a többi rab a pedofilokat. Felidézte: a kormánypártok 2013-ban már biztosították, hogy a pedofilok ne végezhessenek gyermekek nevelésével, felügyeletével, gondozásával, gyógykezelésével kapcsolatos tevékenységeket, 2014 óta a súlyosabb pedofil bűncselekményeknél nincs elévülés, 2017-ben kötelezővé tették a bírók számára a foglalkoztatástól való eltiltást, és szigorították a 12 éven aluliak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekmény büntetését, valamint több alkalommal szigorították a gyermekvédelmi törvényeket is.
Selmeczi Gabriella alapelvként fogalmazta meg, hogy a pedofilok nem reménykedhetnek abban, hogy elbújhatnak, megússzák; zéró toleranciát kell hirdetni ellenük. Felszólalásában sajnálatát fejezte ki, hogy vannak nemzetközi kísérletek arra, hogy társadalmilag elfogadhatóvá tegyék a pedofíliát, és elkezdik érzékenyíteni a társadalmat a pedofília iránt, valamint van olyan nyugat-európai ország, ahol két pedofil pártot is bejegyeztek.
Jobbik: jobb későn, mint soha
Ander Balázs (Jobbik) úgy fogalmazott: jobb későn, mint soha. Majd bejelentette: az összes szigorítást támogatni fogja a Jobbik. Azt mondta: hitelesebb lett volna, ha a kormánypártok elfogadják a jobbikosok korábbi javaslatait, amelyeket nemcsak most, a kampány előtt, hanem konzekvensen, ciklusokon átívelő módon 2010-től nyújtottak be. Hozzátette: támogatni fogják a pedofilok nyilvántartását, a büntetési tételek szigorítását, akkor is, ha a kormány javaslatai még szigorúbbak, mint az általuk korábban kezdeményezettek. A gyermekek elleni bűncselekmények mellett Ander Balázs kitért a nők elleni erőszak áldozataira is, majd később az elkövetők kémiai kasztrálásának lehetőségét is felvetette.
KDNP: elég volt a pedofilok anonimitásából!
Nacsa Lőrinc, a KDNP vezérszónoka kijelentette: ki kell mondani, hogy elég volt a pedofil bűnelkövetők anonimitásából, és abból, hogy sokszor nevetségesen enyhe ítéletek születnek ellenük. A leggyakoribb büntetés ugyanis a felfüggesztett szabadságvesztés - tette hozzá. Ismertette: a büntető törvénykönyv szigorításainak köszönhetően általánosságban jelentősen csökkent a regisztrált bűncselekmények száma Magyarországon. Míg a Gyurcsány-kormány idején 420-430 ezernél több bűncselekményt követtek el évente, 2020-ra bőven 200 ezer alatt van ezek száma. Ez az előrelépés a szigorításoknak, az elrettentő büntetési mértékeknek is köszönhető, és ezt várják a pedofilok elleni szigorúbb fellépéstől is - mondta. Nacsa Lőrinc hangsúlyozta: a kormánypártok már számtalan javaslatukkal célozták a gyermekek fokozottabb védelmét, mert a kormányzati családpolitika alapja az, hogy a gyermek az első, a gyermekeknek minden lehetőséget, fizikai, szellemi és lelki biztonságot meg kell adni. Ezért a pedofilokkal is a lehető legszigorúbban kell eljárni - szögezte le.
MSZP: mielőbb lépni kell
Mesterházy Attila, az MSZP vezérszónoka kiemelte: a kormánypártok szerint a gyermekek védelme az első, a témában korábban benyújtott ellenzéki javaslatokat mégsem támogatták. Helye lenne az önkritikának, hogy szerényebben fogalmazzanak - tette hozzá. Megjegyezte: azt mondták, nem lehet pártpolitikai kérdést csinálni az ügyből, Nacsa Lőrinc a felszólalásában mégis ezt tette. Kifejtette: azt is állítják, hogy a hazai bűnüldöző szervek jól végzik a munkájukat, a Kaleta-ügyet azonban nem ők derítették fel, hanem külföldi szolgálatok szóltak. Ha nem került volna nyilvánosságra a Kaleta-ügy, nem lenne most itt ez a javaslat, mert már 11 éve van ez a kormány, korábban mégsem foglalkozott ezzel a kérdéssel - mondta Mesterházy Attila. Hozzáfűzte: más ügyekben rendkívül gyorsan dolgoznak ki új szabályozást. Gyorsabbnak kellene lennie a törvényhozási munkának ezen a területen, ne türelmet kérjenek, hanem mielőbb lépjenek! - kérte a kormánytól.
DK: nem lehet késlekedni
Vadai Ágnes (DK) kifejtette: már évekkel ezelőtt javaslatot nyújtott be, hogy azt a listát, amelyről most a kormánypárti képviselők beszélnek, közösen alkossák meg, találják meg a módját, hogy egy olyan névjegyzéket állíthassanak össze, amely alapján az emberek megtehetik a szükséges óvintézkedéseket. A cél az volt, hogy a gyermekekkel kapcsolatba lépő emberek esetén világos legyen, kik azok, akik ezt sosem tehetik meg - mutatott rá. Közölte: akkor azt a választ kapta, hogy nem lehet ezt megtenni. A képviselő szerint jó, hogy a kormánypárti képviselők eljutottak odáig, hogy lépni kell, de ha korábban tették volna ezt meg, kevesebb bűncselekmény történhetett volna. Azonban korábban nem voltak hajlandók érdemben foglalkozni ezzel az üggyel, és ha Kaleta Gábor nem bukik le, talán most sem tárgyalnának erről a javaslatról - fogalmazott. Vadai Ágnes hangsúlyozta: nem lehet késlekedni, most kell foglalkozni ezzel a kérdéssel. Igazságot kell szolgáltatni az elmúlt évek meg nem vizsgált bűneiért, ezért ki kellene egészíteni a javaslatot azzal, hogy a katolikus püspöki konferenciát felkérik, indítson átfogó belső vizsgálatot - jelentette ki. Hozzátette: fontos a múlt pedofil ügyeinek feltárása.
LMP: a legszigorúbb büntetés kell
Demeter Márta (LMP) kijelentette: aki gyermekek ellen ilyen bűncselekményeket követ el, annak a legszigorúbb büntetést kell kapnia, és mindenkinek tisztában kell lennie azzal, kik követtek el ilyen bűncselekményeket, meg kell adni az embereknek ezt a garanciát. Erről nincs vita, és minden ilyen irányú szigorítást támogatni kell - fűzte hozzá. A képviselő ugyanakkor kifogásolta, hogy bizonyos esetekben sürgősen dolgoznak ki javaslatokat, egy ilyen jelentőségű ügynél még sincs meg a sürgősség. Sok eset lehet, amelyet meg lehetett volna előzni, ha előbb lépnek - vélekedett. Megjegyezte: ezt az előterjesztést már évekkel ezelőtt be kellett volna nyújtani. A mostani javaslat egy lépés a jó irányba, de ki kell egészíteni az ellenzéki módosításokkal, hogy minél inkább segíthesse a megelőzést - mondta.
Képviselői felszólalások
Független: ne használják fel pártpolitikai célokra az ügyet!
Szél Bernadett (független) szerint a parlament akkor jár el helyesen, ha ezt a kérdést nem használja fel pártpolitikai célokra, mert az a gyerekek kihasználása politikai célokra. Kiemelte: nagyon sok esetet nem derítenek fel, ezért lényeges, hogy úgy védjék meg a gyermekeket, hogy ne is kerüljenek ilyen helyzetbe. Nem szabad megállni ott, hogy ezt a törvényt megszavazza a parlament, fontos a társadalomban tudatosítani, miként tudnak segíteni, hogy kiderüljenek ezek az esetek, illetve megelőzzék őket - mondta.
Előterjesztő: az ország szégyene a Kaleta-ügy
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője előterjesztőként reagált az ellenzéki felszólalásokra. Azt mondta: ha az ellenzék mellőzi a "gyerekes, színvonaltan kaletázós megjegyzéseit", akkor nyitott arra, hogy értelmes beszélgetés legyen erről a témáról. Úgy vélte: ha hasonló szellemi színvonalon nyilatkozna, mint az ellenzék, akkor azt mondhatná, hogy Kaleta Gábor szocialista diplomata volt, mert végigszolgálta a Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormányokat, a mostani polgári kormány pedig "megörökölte" őt. Ez hasonlóan buta állítás lenne, mint az, hogy Kaleta fideszes - jegyezte meg. Visszautasította, hogy a kormányoldalnak bármi köze lenne Kaleta Gáborhoz. "Egy ilyen beteg emberrel még egy fél mondat erejéig sem vállalunk semmilyen közösséget" - fogalmazott. Kijelentette: "A Kaleta-ügy az egész ország szégyene, az önöké éppen úgy, mint a mienk. (...) Úgy vélte: ez az ügy mindannyiunk szégyene, mert Kaletáról nem baloldali vagy jobboldai diplomataként beszéltek a nemzetközi sajtóban, hanem magyarként. Azt mondta: a jogilag koherens módosító javaslatoktól "nem fognak semmitől elzárkózni", csak akkor, ha azok a "politikai trükközés vagy politikai csapdaállítás" részei lesznek. A kémiai kasztrálásra, a feljelentési kötelezettségre, illetve a büntetési tételek további emelésére vonatkozó javaslatokról azt mondta: nem lezárt a vita.
Frissítés: többször felmerült a gyógyszeres kezelés lehetősége
Jobbik: a Fidesz most megmutathatja, hogy komolyan gondolja
Szilágyi György (Jobbik) egy meg nem nevezett "vezető fideszes politikus" tíz évvel ezelőtti "pedofil botrányának" "eltussolása", valamint Fohsz Tivadar XVII. kerületi volt fideszes alpolgármester ügyét felidézve a kormányoldalt bírálta. Úgy vélte: lehet, hogy a kormánypártiak szavakban nagyon küzdenek a pedofília ellen, de ha a saját közösségükben vannak ilyen emberek, akkor azokat megpróbálják megvédeni. Ez teljes mértékben felháborító - jelentette ki. Kitért arra: Kaleta Gábor ügyéről azért kell beszélni, mert ha egy évvel ezelőtt elfogadják a Jobbik javaslatát, akkor a volt diplomata sokkal súlyosabb büntetést kapott volna. Fohsz Tivadar ügyével kapcsolatban azt mondta: a bűncselekmény kiderülése után a Fidesz nem indította őt az önkormányzati választáson, ugyanakkor 2020-ban ez az ember lehetett a rákoskerti lecsófesztivál zsűrijének elnöke, illetve beválasztották a rákoskerti templommal kapcsolatos alapítvány kuratóriumába is. A Jobbik nevében támogathatónak nevezte az előterjesztést, közlése szerint az abban foglalt Btk.-szigorítás megegyezik a Jobbik korábbi javaslataival. Ugyanakkor azt javasolta, hogy a "pedofilregisztert" mindenki megismerhesse prevenciós céllal. Szerinte a gyógyszeres kezelést is meg kellene fontolni, mert nemzetközi példák alapján komoly százalékban esik vissza a pedofil bűncselekmények aránya a kezelések alkalmazása esetén. Úgy összegzett: itt a lehetőség arra, hogy a kormányoldal megmutassa, komolyan gondolja és átfogóan rendezi ezt a kérdést.
Előterjesztő: a mi sorainkban nem tűrjük meg ezt!
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Jobbik képviselőjének felszólalására reagálva kijelentette: a kormányoldalon vannak következményei az ilyen ügyeknek, Fohsz Tivadart is kirúgták a pártból, amikor kiderült az ügye. A mi sorainkban nem tűrjük ezt meg - hangsúlyozta, megjegyezve ugyanakkor, hogy például Lakner Csaba a "kokainbotránya után maradt az, aki". Hangsúlyozta: a rákosmenti lecsófőző fesztivál zsűrijével kapcsolatban nincsen kompetenciájuk, de szomorúnak tartja, hogy Fohsz Tivadar bármilyen szereplést elvállal, "nincsen benne annyi szégyenérzet, hogy neki rohadtul semmit nem kéne elvállalnia, hanem el kellene menekülnie, bujdokolnia jó messzire". Úgy vélte: csak akkor érdemes a vitát folytatni, ha látják hova vezet, ezért jobb lenne, ha az ellenzék a kampányízű szlogenek puffogtatását abbahagyná.
Független: meg kell fontolni a gyógyszeres kezelés lehetőségét
Varga-Damm Andrea (független) azt mondta: szerinte nem a Kaleta-ügy, hanem Bus Szilveszter visszahívott thaiföldi nagykövet ügye generálhatta a javaslat benyújtását. A képviselő szerint indokolt a gyógyszeres kezelés igénye, mert a pedofília betegség, így a büntetőjogi következményhez egészségügyi intézkedésnek is társulnia kellene.
MSZP: meg kell erősíteni a gyermekvédelmi rendszert
Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) a jelenleg szerinte rossz állapotban lévő gyermekvédelmi rendszer megerősítése mellett érvelt, mondván, ha ez a jelzőrendszer nem működik megfelelően, akkor a most tárgyalt törvényjavaslat nem hozza majd meg a várt eredményt.
Párbeszéd: mindenkire ugyanúgy sújtson le a törvény!
Tordai Bence (Párbeszéd) felvetette, miért nem előbb terjesztették a Ház elé a pedofilellenes javaslatot. Szerinte vagy azért lehet most fontos ez a kérdés, mert kampány van, vagy azért, "mert újabb fideszes pedofilügy készül kibontakozni". "Hogy fideszes pedofilok vannak szanaszét az országban, az komoly gond, és az kiabál a leghangosabban, akinek a háza ég" - fogalmazott. Szólt a papi pedofíliáról is. Úgy fogalmazott: "ebben az országban bizonyos emberek kivételt képeznek", az egyházi személyeket "bújtatják", ezért sérelmezte, hogy "nem annyira inkluzív" a javaslat az egyházi személyekre nézve. "Ne legyen kettős mérce, a pedofil az pedofil" - jelentette ki, hangsúlyozva: az egyházi személyekre ugyanúgy sújtson le törvény. Kijelentette ugyanakkor: az előterjesztés céljaival egyetért a Párbeszéd.
IM: a törvények most is büntetik az eltussolást
Völner Pál, az igazságügyi tárca államtitkára visszásnak nevezte, ha teljes csoportokra süti rá az ellenzék a pedofil jelzőt, szerinte ez nem viszi előre az ügyet. Közölte azt is, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint is büntetendő az, ha valaki eltussol egy pedofil bűncselekményt.
A is Jobbik a kémiai kasztrálás szükségességét hangsúlyozta
Ander Balázs (Jobbik) kifogásolta, hogy a büntetés mellett kevés hangsúlyt kap az áldozatsegítés vagy a megelőzés. Szerinte nem kap elegendő támogatást a segítő szolgálat. Emlékeztetett: pártja öt éve nyújtotta be javaslatát a szexuális bűnelkövetők adatbázisáról. Közölte, a súlyos büntetés is lehet ugyan elrettentő, de ez nem elegendő. Hangsúlyosan szólt ezért a kémiai kasztráció szükségességéről is, mert "a rácsok mögül kikerülő bűnelkövetőkkel is valamit kezdeni kellene".
Volner: a liberálisok szorgalmaznak mindig könnyítést
Volner János független képviselő szerint ha egy politikai oldalnál oltalomra találhat a pedofília, az a baloldal, a liberálisok. A könnyítések, a lehetőségek tágítása mindig a liberális oldalon fogalmazódik meg - jegyezte meg, és nagyobb szerénységre kérte Tordai Bencét, a Párbeszéd képviselőjét, amikor a "jobboldalt" bírálja. A baloldali sajtó szerint rendszeresen összemossa a pedofíliát a kereszténységgel, pedig, ha valamitől távol áll a pedofília, az pont a kereszténység - mondta.
Előterjesztő: minden jobbító szándékot megfontolunk
Nacsa Lőrinc (KDNP) előterjesztőként a vitában elhangzottakra reagálva köszönetet mondott mindazoknak, akik egy politikai egység létrehozására törekedtek a kérdésben. Azt kérte: legyen a módosító javaslatok esetében is konszenzus. Ígéretet tett arra, hogy az előterjesztők minden jobbító szándékot megfontolnak. A feljelentési kötelezettség még egyeztetést igényel, az eltussolás azonban jelenleg is benne van a büntető törvénykönyvben - ismertette. Nincs olyan, hogy papi pedofília, ahogy olyan sincs, hogy mérnöki vagy politikusi pedofília - szögezte le, hangsúlyozva, hogy mindenkire a törvény legteljesebb szigorával kell lesújtani. Felidézte a javaslat legfontosabb célkitűzéseit: létre kell hozni egy kereshető nyilvántartást azokról, akik gyermekek sérelmére követnek el szexuális bűncselekményt, és a büntető törvénykönyvet is szigorítani kell esetükben. Számos munkakörből ki kell őket tiltani, a szabályozás ezért bővül szabadidős tevékenységekkel is.
Az ülésen elnöklő Hiller István (MSZP) a vitát lezárta.
(MTI nyomán)