Arra a kérdésre, hogy húsvétkor lehet-e nyitni, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki online sajtótájékoztatóján közölte: egyelőre a kormány két hétre döntött a lezárásokról, amelyek március 22-éig maradnak hatályban. A jövő heti kormányülésen értékelik a fertőzöttségi számok alapján a helyzetet.
Most március 22-énél távolabb nem lehet látni, hosszabb időintervallumra vonatkozóan ezért nem mer felelősségteljesen nyilatkozni - mondta.
A vakcinák árát firtató kérdésre azt mondta: az orosz vakcinából a két oltás ára 19,90 dollár, azaz mintegy 17 euró, a kínai vakcinából pedig egy oltás 31,5 euró, vagyis a két dózis 63 euró. Hozzátette: az uniós beszerzésből származó vakcinák valamivel olcsóbbak, van, amelyik sokkal, van, amelyik valamennyivel. Ezek árát az EU-nak kellene nyilvánosságra hoznia - tett hozzá.
Illusztráció: az AstraZeneca vakcinája a pusztaföldvári háziorvosi rendelőben 2021. március 11-én (fotó: MTI/Rosta Tibor)
Kitért arra is: Magyarország 4 millió 360 ezer adagot kötött le a Johnson and Johnson vakcinájából, amelyet a gyártókapacitásnak megfelelően szállítanak majd. Ebből az oltásból, a többivel ellentétben, csak egyet kell beadni.
Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elmondta: tud olyanról, aki az első oltás után kórházba került, de ilyen statisztikát nem készítettek. Hangsúlyozta: az eddigi tapasztalatok alapján a gyártók által közölt védettségi adatok megfelelnek a valóságnak, de ha valaki mégis megfertőződne, akkor is lényegesen enyhíti a tüneteit az oltottság.
Megkérdezték, hogy akiket az Astra Zeneca vakcinával oltanak és csupán három hónap múlva kapják meg a második oltást, csak utána kaphatnak-e oltási igazolást. Gulyás Gergely erre azt felelte, hogy nem, már az első oltás után jár az oltási igazolvány. Az Állami Nyomdában folyamatos az igazolások gyártása, napi több százezer nyomtatására képesek - jelezte.
Arra, hogy indul-e valamilyen vizsgálat a hétvégén elmaradt oltások miatt, azt felelte, valótlan a sajtóban sok helyen megjelent állítás, hogy a múlt hétvégén nem volt tömeges oltás, hiszen 196 ezer embert beoltottak. Ezért jutalom sem jár senkinek, de semmilyen vizsgálatra sincsen szükség - fogalmazott.
Kitért arra, az AstraZenecával oltottak egy része is megkapta az oltást hétvégén, aki nem, azt most csütörtökön vagy pénteken fogják beoltani. "Ez legyen a legnagyobb hiba" - értékelt. A tervezett 74 ezerből 16 ezren megkapták az oltást; valamivel több mint 50 ezer vakcinát adnak be most csütörtökön és pénteken - tette hozzá.
A miniszter kérdésre reagálva megismételte, hogy múlt héten elkezdődött a kormány és az operatív törzs tagjainak oltása, és őt is beoltották a Szputnyik V vakcinával. Szentkirályi Alexandra azt mondta, ő még vár az oltásra.
Arra a kérdésre, hogy a továbbra is nyitva tartó bölcsődékben dolgozók miért nem kapnak elsőbbséget az oltási tervben, Gulyás Gergely azt mondta: az indokoltságban kell fontosság sorrendet felállítani, és egyelőre az operatív törzs javaslatára azt fogadták el, hogy először az időseket oltják, utána jöhet mindenki más.
A miniszter a nyitásról szóló konzultációról elmondta: online formában még sose folytattak ilyen sikeres konzultációt, félmilliónál többen töltötték ki eddig a kérdőívet az interneten.
Az egészségügyi jogviszonyra vonatkozó kérdésre elmondta: a szerződéseket az egészségügyi dolgozók 96,3 százaléka írt alá. Közölte: 727 olyan orvos volt, aki nem szignálta, de 420 új belépő volt, így mintegy 300-zal csökkent az orvosi létszám. Beszámolt arról, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszony összeférhetetlenségi passzusa alóli mentességet a fő szabály szerint a kórházigazgató adja meg. Hozzátette: az Országos Kórházi Főigazgatóság is támogatja az eddigi gyakorlatot, hogy aki mentességet kér, és teljes vagy részmunkaidőben el tudja látni kórházi feladatát, az dolgozhat másodállásban.
Arról, hogy tervezik beoltani az érettségizőket, Gulyás Gergely azt mondta: a 18 év alattiakat - 16 évtől kezdődően - csak a Pfizerrel lehet beoltani, de egyelőre ilyen döntés nem született.
Az érettségi megrendezésére vonatkozó kérdésre válaszolva a miniszter megerősítette: lesz érettségi, tavaly csak írásbeli volt, idén szeretnék, ha szóbeli is lenne, de ezt majd az akkori vírushelyzet alapján tudja a kormány eldönteni.
Gulyás Gergely közölte: a kormány úgy döntött, biztosítani kell, hogy mindenki annál az orvosnál szülhessen, akinél akar. Világos szabályok vannak az egészségügyben, ezeket kell mindenhol érvényre juttatni, és remélhetőleg így sikerül tisztább helyzetet teremteni - fogalmazott.
Úgy vélte, egy nem egészséges helyzetből indultak ki, ezt megszüntették, ami járhat átmeneti nehézségekkel, ezért a helyzetet figyelemmel kísérik, és ha szükséges, beavatkoznak.
Megjegyezte: az eucharisztikus világtalálkozó zárórendezvényére Magyarországra érkező pápa látogatásának előkészítése zajlik.
A tárcavezető azt is elmondta: a korábbi főpolgármester által kezdeményezett, de a jelenlegi által leállított, több kerületet érintő kerékpárút-fejlesztést egy felhagyott vasútvonal területén valósítanák meg, remélhetőleg a budapesti kerékpárosoknak hasznos fejlesztés lesz ez.
Arról is beszélt, hogy az árstabilitás fenntartásáért a jegybank a felelős, az inflációs cél 3 százalék, a toleranciaküszöb plusz-mínusz 1 százalék. Jó eséllyel ennek megfelelően alakul az infláció, de ha a vártnál nagyobb lesz, akkor azt a szociális ellátások tekintetében érvényesíteni kell - mondta.
Arra kérdésre, hogy az Európai Bíróságra mikor adja be kormány a jogállamisági keresetet, azt felelte, "ezen héten, jó eséllyel ma, de erről az igazságügyi miniszter fog tájékoztatást adni".
Gulyás Gergely úgy látja, a nyugat-balkáni bővítés az EU-nak is érdeke, és Szerbiát egy-két éven belül fel lehetne venni. Az LMBTQ-ügyekben az unió sok kormánynak elfogadhatatlan szabályokat akar kikényszeríteni - tette hozzá.
Azt, hogy Szlovéniát - soros EU-elnöksége átvételét követően - Brüsszelből a jogállamisági helyzet miatt bírálják, a miniszter úgy kommentálta: ezeknek az amúgy súlyos vádaknak azért nincsen már semmilyen jelentősége az EU-ban, mert az állításoknak semmi közük a tényekhez. Ezt a magyarok, a lengyelek és a csehek is időként megtapasztalták. Ha valaki éppen nem szimpatikus a brüsszeli bürokratáknak, akkor ezek a vádak időről időre elhangzanak, függetlenül attól, hogy ezen országok sajtója lényegesen sokszínűbb, mint a német - tette hozzá.
Arról, hogy mit szólnak a baloldali előválasztáson indulók feddhetetlenségi nyilatkozatáról annak fényében, hogy Czeglédy Csaba vagy Bíró László is jelölt lehet, a miniszter azt mondta: Czeglédy Csabát adócsalásért ítélte el a bíróság korábban, ha ez a befelér a baloldalnak, akkor belefér. Ugyanakkor hangsúlyozta: a kormány elsősorban most a járvány elleni védekezéssel van elfoglalva, a választások még messze vannak, több mint egy év múlva esedékesek. Jó lenne túljutni a jelenlegi nehéz helyzeten, és utána lesz még idő a politikai viták megvívására - tette hozzá.
Arra a felvetésre, hogy a Momentum elnöke, Fekete-Győr András megszüntetné a jelenlegi családtámogatási rendszert, Gulyás Gergely úgy reagált: az Európában GDP-arányosan legnagyvonalúbb magyar családtámogatási rendszer akkor marad fenn, ha a jelenlegi kormány van hivatalban, az ellenzék felszámolná ezeket a programokat.
A távmunka szabályozásáról elmondta, változtattak a törvényen, lehetővé téve, hogy a munkavállaló a munka törvénykönyvének szabályaitól eltérően is megállapodhasson a távmunkáról. Így a munkavégzés helye szabadon választhatóvá válik, a távmunka akár részlegesen, egyes napokon is megvalósulhat, és a munkáltató a minimálbér 10 százalékáig hozzájárulhat a munkavállaló otthoni munkavégzéssel járó költségéhez.
A törvénymódosítás érdemben könnyíti a távmunkavégzés feltételeit, ezt jelzik a számok is, hiszen tavaly decemberben 400 ezren, a korábbinál 150 ezerrel többen dolgoztak távmunkában - tette hozzá Gulyás Gergely.
A sajtótájékoztatón Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő bejelentette, hogy elmaradnak a március 15-i ünnepségek, csak a zászlófelvonás lesz megtartva a nemzeti ünnepen hétfő reggel 8 órakor a Kossuth téren. A zászlófelvonásra Benkő Tibor honvédelmi miniszter fog engedélyt adni. Szentkirályi Alexandra közölte: a Kossuth- és a Széchenyi-díjak átadását is későbbre halasztják, de a díjazottak névsorát az ünnep napján nyilvánosságra fogják hozni.
A jövő évi választásokkal kapcsolatos kérdésre annyit felelt: a kormány célja, hogy a választásokon többsége legyen, ehhez jelenleg a 199 fős Országgyűlésben 100 mandátum elnyerésére van szükség. "Minden, ami efölött van, az már csak ajándék" - fogalmazott.
A pluszlezárások becslések szerint hetente 0,1 százalékkal mérséklik a várt gazdasági növekedést - ismertette.
Az álláskeresők további képzéséről szólva azt mondta: az állami foglalkoztatási szervek a vállalati igényeken alapuló képzéseket fogják támogatni. Megjegyezte, a probléma átmeneti, ha a szolgáltatószektor újraépül, ott hirtelen sok munkahely jön majd létre.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: Vérrögképződés: Dániában és több másik országban felfüggesztették az astrazenecás oltakozást