Az egészségügyi jogviszony bevezetésének első napján leállt az abai szakrendelő, és a budapesti Szent Imre Kórházban is rengetegen felálltak - írja a hvg.

A törvény szerint március 1-től be kell zárni az abai szakrendelőt, mert a kisebbségi tulajdonosok megtiltották az igazgató egészségügyi szolgálati jogviszonyának létrehozását – közölte hétfő délelőtt Aba Város Önkormányzata. A közlemény szerint a szakrendelő vezetője az azt működtető gazdasági társaság ügyvezetőjeként megbízási jogviszonyban látta el a tevékenységét, ezt kellett volna egészségügyi szolgálati jogviszonyba átfordítani.

Mivel az igazgató ilyen jogviszonya nem tudott létrejönni, vezető nélkül maradt a szakrendelő, amelynek működése így hétfőtől szünetel. Azt írják:

Jelen helyzetben beteget fogadni nem lehet, de még a dolgozók februári munkabérét sem lehet elutalni.

Mint kiderül, összeférhetetlenségi vita van a háttérben: a szakrendelő ügyvezető igazgatója Aba polgármesterének hozzátartozója. A bejegyzés alapján ez a vita lehet a hátterében annak, hogy a szakrendelő kisebbségi tulajdonosai megakadályozták, hogy az igazgató aláírja az egészségügyi szolgálati jogviszonyra vonatkozó munkaszerződést. A szakrendelőt működtető cég hét kisebbségi önkormányzati tulajdonosa egyébként Seregélyes, Sárosd, Sárkeresztúr, Sárszentágota, Soponya, Tác és Csősz önkormányzata.

Nem Aba az egyetlen, ahol jelentős változást hozott a március. A budapesti Szent Imre Kórház intenzív osztályának dolgozói közül tizenheten egy közös képpel búcsúztak el. Anélkül, hogy bővebben részletezték volna, a Facebookon azt írták:

Mi lekapcsoltuk a villanyt.

Márciussal jelentős változások léptek életbe az egészségügyben: végső határidőként hétfő éjfélig kellett aláírniuk az egészségügyi dolgozóknak azt a szerződést, amellyel maradhatnak a közellátásban - ha akarnak. A pótlékok és ügyeleti díjak miatt az utolsó percig huzakodtak, több helyen komplett osztályok fenyegettek felmondással.