A Klubrádió szempontjából a lehető legkedvezőtlenebb ítéletet hirdetett a Klubrádió frekvenciajogosultsága ügyében indított bírósági perben a Fővárosi Törvényszék kedden. A magyargyűlölő rádió az ítélet miatt már csak vasárnapig használhatja az egyetlen frekvenciáját, a Budapest FM 92,9 MHz-et, így legfeljebb internetrádióként tud tovább üzemelni.




Az ítélet értelmében a Klubrádió keresetét a Fővárosi Törvényszék elutasította, egyben a Klubrádiót kötelezte 200 ezer forint perköltség és továbbá 38 ezer forint illeték megfizetésére. Mindezek alapján jelenleg elkerülhetetlennek tűnik, hogy a Klubrádió befejezze sugárzását 2021. február 14-én 23:59-kor, vasárnapról hétfőre virradó éjjel a Budapest FM 92,9 MHz frekvencián. Bár a Klubrádió fellebbezést nyújthat be, amit várhatóan meg is fog tenni, de jogerős ítélet február 14-ig már nem várható, írja a Media1.

A bíróság azzal indokolta ítéletét, hogy a Klubrádió a korábbi jogsértései ügyében nem nyújtott be fellebbezéseket, azok jogerőssé váltak, így a két bírság kizáró okot jelentett a 92,9 MHz frekvenciajogosultság meghosszabbítására irányuló kérelem elbírálásakor.

Már megint "antidemokrácia" van

Arató András, a Klubrádió elnöke és tulajdonosa folyosói sajtótájékoztatóján szégyenteljesnek nevezte, hogy Magyarországon olyan rendszer van, hogy ilyen határozatot hozhat a Médiatanács és az ilyen bírósági megítélés alá eshet. A Klubrádió jogorvoslatra készül az ítélet ellen, tette hozzá. Azt mondta, nem váratlan, de szomorú és antidemokratikus az ítélet, mivel a bíróság nem vette figyelembe érveiket. Arra kérte a hallgatókat, maradjanak a Klubrádióval az interneten, és támogassák a fennmaradását.

Arató András azt mondta, az ítélet valójában arról való ítélet, milyen állapotban is van Magyarországon jelenleg a jogállam, és egy rádiót mondvacsinált indokokkal el lehet hallgattatni.

Neten próbálkoznának a túléléssel

A rádió a korábbi nyilatkozatai alapján úgy tervezi, és hallgatóit is erre trenírozta előzetesen, hogy amíg valahogy vissza nem tudja szerezni frekvenciáját, az interneten próbálja majd átvészelni az előtte álló időszakot, hiszen a Klubrádió DAB+ sugárzását más digitális rádiókhoz hasonlóan már tavaly ellehetetlenítette a médiahatóság, amikor megszüntette Magyarországon a DAB+ technológiát, miközben a technológia épp most vált kötelezően támogatandó szabvánnyá az autórádiókban.

A Klubrádió frekvenciájának visszaszerzése hónapokig vagy még tovább, éven túl is eltarthat.

A Klubrádió azután fordult bírósághoz, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tavaly szeptember 11-én bejelentette. elutasította a médiaszolgáltató kérelmét a 2021. február 14-én lejáró rádiós jogosultságának meghosszabbítására a Budapest FM 92,9 MHz-re. Az NMHH a döntését akkor azzal indokolta, hogy a Klubrádió két alkalommal hiányos adatszolgáltatást küldött a hatóság részére. A Klubrádió ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy két olyan apróbb adminisztratív hibáról van szó, ami nem indokolja egy rádió elhallgattatását.

Az NMHH Médiatanács később ugyan pályázatot írt ki a frekvenciára, ahol elvi esélye lenne a Klubrádiónak a 92,9 MHz visszaszerzésére, ám az NMHH Médiatanácsának pályázati eljárása jelenleg szünetel, mivel a pályázaton résztvevő kormányközeli vállalkozó, az LBK Médiaszolgáltató 2020 Kft. jogorvoslattal élt a Médiatanács pályázatán született, az LBK Médiaszolgáltató 2020 Kft. kizárását tartalmazó határozat ellen.

A Klubrádió korábban megpróbálkozott azonnali jogvédelmet kérni a bíróságtól, hogy addig is, amíg bírósági úton zajló jogvitája le nem zárul jogerősen a Médiatanáccsal, illetve a pályázati eljárás során jogerősen ki nem hirdetik a majdani győztest, úgy a frekvenciát tovább használhassa. A bíróság azonban az azonnali jogvédelemre irányuló kérelmet már néhány nappal ezelőtt elutasította.

Korábban a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) és a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI /International Press Institute) is kiállt a Klubrádió mellett. Az IPI és a MÚOSZ is Orbán Viktort és a Fideszt tette felelőssé a Klubrádió körül kialakult helyzetért.

Frissítés: NMHH: ítélet erősíti meg, hogy jogszerű a Klubrádió hosszabbítási kérelmének megtagadása

Megerősítette a Fővárosi Törvényszék ítélete, hogy a Klubrádió által használt frekvenciára szóló jogosultság megújítása iránti kérelmet jogszerűen, törvényi kizáró ok miatt utasította el a médiatanács - közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága kedden az MTI-vel.

Közleményükben azt írták: jogszerűen, a médiatörvény előírásainak megfelelve járt el a médiatanács a Budapest 92,9 MHz-re szóló médiaszolgáltatási jogosultság megújítási kérelmének elutasításakor - állapította meg a Fővárosi Törvényszék keddi ítéletében, elutasítva a Klubrádió keresetét.

Az NMHH közleménye szerint a bíróság leszögezte: törvényi kizáró ok miatt a médiatanácsnak nem volt más választása, mint megtagadni a rádió megújítási kérelmét. Az ítélet kitért arra, hogy mivel a Klubrádió a törvényi kizáró okot jelentő ismételt jogsértései ügyében nem élt jogorvoslattal, azok jogerőssé váltak, így a megújítás tárgyában nem volt más döntési lehetőség, mint annak megtagadása - írta az NMHH.

A Klubrádió hét évre szóló hatósági szerződése a Budapest 92,9 MHz használatára 2014. február 14-étől 2021. február 14-éig tart. A médiatanács a rádió megújítási kérelmét a médiatörvény rendelkezéseinek megfelelően 2020 szeptemberében elutasította - idézték fel.

Fővárosi Törvényszék: nem mérlegelhette a médiatanács a Klubrádió frekvenciahasználati jogosultságának megújítását

Elutasította a Fővárosi Törvényszék a Klubrádió keresetét abban a közigazgatási eljárásban, amelyben a rádió a médiaszolgáltatási jogosultság megújítási kérelméről hozott médiatanácsi határozat jogszerűségét vitatta; a bíróság szerint a médiatanács a vonatkozó jogszabály alapján nem mérlegelhette a döntést.

A Fővárosi Törvényszék az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta: a frekvenciahasználati jogosultság alapvetően pályázaton nyerhető el, "a szerződés megújítása csupán kivételes jogszabályi lehetőség, amire csak kizáró ok hiányában", a médiatanács hozzájárulásával történhet meg.

A bíróság közleménye rögzíti: a Klubrádió megújítási kérelmével kapcsolatos határozatában a médiatanács - a vonatkozó jogszabályban rögzített - úgynevezett objektív kizáró okra, azaz az ismételt jogsértés elkövetésére alapozta a döntését. Az ismételt jogsértést egy olyan korábbi, véglegessé vált döntés miatt kellett megállapítania a médiatanácsnak, amelyet a Klubrádió nem támadott meg keresettel, tehát a döntésben foglaltakkal kapcsolatban a rendelkezésére álló jogorvoslati eszközöket nem vette igénybe. Az ismételt jogsértés így fennállt, a frekvenciahasználati jogosultság megújítását a médiatanács nem mérlegelhette, ahogyan nem tehette ezt a bíróság sem - írták a közleményben.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága tavaly szeptember 11-én jelentette be, hogy újra pályázható lesz a Budapest 92,9 MHz frekvencia, mert a médiatanács ismételt jogsértések miatt nem újította meg a Klubrádió jogosultságát. Akkori közleményében az NMHH azt írta: a Klubrádió hétéves működése alatt többször - köztük egyszer ismételten - megsértette a médiatörvény rendelkezéseit, amelyek miatt a médiatanács különböző jogkövetkezményeket alkalmazott. A médiatörvény szerint a médiaszolgáltatási jogosultság megújítását kizáró ok, ha a médiaszolgáltató a működése során a médiatörvény rendelkezéseit ismételten vagy súlyosan megszegi. A médiatanács ezért nem hosszabbította meg a szolgáltató 2021. február 14-én lejáró jogosultságát. Az NMHH is azt tudatta: az ismételt jogsértéssel érintett határozatokat a Klubrádió tudomásul vette, bíróságon nem kezdeményezett jogorvoslatot, a bírságok összegét befizette.

Az NMHH ugyancsak szeptemberben néhány nappal a döntése után - közleményben hangsúlyozta, hogy a médiatanács nem "vette el" a frekvenciát a Klubrádiótól, mivel a rádiózásra alkalmas frekvencia nem a rádiók tulajdona, azt - mivel korlátos erőforrásról van szó - pályázat útján lehet elnyerni, törvényben meghatározott időtartamra. A médiatörvény előírásai alapján egy pályázattal hét évig (az új, 2019-ben módosított szabályok szerint tíz évig) lehet használni egy frekvenciát. Amennyiben a médiaszolgáltató a törvényeket, előírásokat betartva működik ez alatt a hét év alatt, akkor élhet azzal a kedvezménnyel, hogy ne kelljen újra pályáznia, hanem további öt évig (az új, 2019-ben módosított szabályok szerint hét évig) szóljon az addig is használt frekvencián. Ismételt vagy súlyos jogsértés esetén ez a kedvezmény nem alkalmazható, de a rádió nincs elzárva attól, hogy sikeres pályázati részvétel után tovább szóljon ugyanazon a frekvencián, vagy akár elinduljon egy másik frekvenciára kiírt pályázaton.

Tavaly októberben a médiatanács azt közölte: a Klubrádió jó eséllyel pályázhat a Budapest 92,9 MHz frekvenciapályázatán. akkori közleményük szerint a testület elfogadta és honlapján véleményezésre közzétette a Budapest 92,9 MHz körzeti rádiós frekvencia pályázati felhívásának tervezetét közösségi jellegű használatra. A februárban lejáró jogosultságon jelenleg a Klubrádió hallgatható, a felhívástervezet értékelési kategóriái között pedig egyebek mellett szerepel a médiaszolgáltatási tapasztalat, de a Klubrádió pluszpontot kaphat azért is, mert eddig is a 92,9 MHz frekvencián sugározta műsorát - hangsúlyozta akkor a médiatanács. A frekvenciára az ajánlatokat tavaly december közepén lehetett benyújtani, a médiatanács az év végén jelentette be, hogy hiánypótlást kér a Klubrádió szolgáltatójától a Budapest 92,9 MHz frekvenciára vonatkozó pályázat alaki vizsgálata után, míg a másik két pályázó ajánlatát érvénytelennek minősítette.