Ugrás a cikkhez
Reklám

Vasárnap tartják az Élet menetét Budapesten. A "holokauszt áldozataira emlékező séta" vasárnap 18 órakor a Március 15. térről indul, és a résztvevők a Jane Haining, majd az id. Antall József rakparton vonulnak a Cipők a Duna-parton emlékműhöz.

A résztvevők fáklyás felvonulással emlékeznek a "mártírokra", köztük idén különös tekintettel Jane Hainingre, a budapesti skót misszió internátusának mártír sorsú vezetőjére, "Skócia egyetlen holokauszt-mártírjára".

Nyitóbeszédet mond a rendezvény díszvendége, David Mundell, a brit kormány Skóciáért felelős minisztere. A program házigazdái Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának elnöke és Iain Lindsay, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete lesznek.

A menetet skótdudászenekar fogja vezetni. A Cipők a Duna-parton emlékműnél Aharon Tamir, az Élet menete nemzetközi szervezet főigazgatója mond majd beszédet.

A "holokauszt áldozatainak emlékére" Keleti Ágnes "holokauszt-túlélő", ötszörös olimpiai bajnok tornász gyújt óriás fáklyát. A megemlékezés Kardos Péter főrabbi gyászimájával ér véget.

A fő programot követően szabadtéri filmvetítésre várják az érdeklődőket a Parlament mögötti rakpartszakaszon. A Nicky gyermekei című film a Világ Igaza díjjal elismert Nicholas Winton történetét dolgozza fel, aki állítólag 669 gyermeket mentett meg a második világháború idején.

Az Élet menetét tizenhetedik alkalommal rendezik meg, hogy a résztvevők "felekezeti és politikai hovatartozásra tekintet nélkül együtt róhassák le kegyeletüket a holokauszt áldozatainak emléke előtt, és hitet tegyenek a társadalmi szolidaritás és a demokratikus politikai kultúra mellett".

(MTI nyomán)

Frissítés: csak egy apró adalék: a nagy zsidómentő maga is zsidó volt




Nicholas Winton (1909 – 2015) eredeti neve Wertheim, zsidó szülei két évvel a születése előtt költöztek Németországból Angliába. Forrás és több infó a Wikipédián.





Szólj hozzá!

Friss hírek az elmúlt 24 órából